وقتی من به دنیا آمدم، اسمم هنوز آماده نشده بود. بابا یک کتاب اسم خرید. در مقدمه اش نوشته بود:" مثلن بعضی از خدا بی خبران اسم فرزندان خود را --- می گذارند."

همان شد. بابا با خنده کتاب را بست. اسم من شد:--- و من پرچم از خدا بی خبری بابا شدم. مظهر تنفر بابا از دین، بزرگ می شدم و حق بابا را در قبال خدایی که برای او وجود نداشت ادا می کردم. خودم خدا را قبول داشتم؟ نداشتم؟ کسی وقت نداشت ازم بپرسد. یک چیزی شدم مثل بچه هایی که نام بابابزرگ مرحوم شان را یدک می کشند که دین والدین شان را به اجدادشان ادا کرده باشند.

نتیجه اش این شده لی لی، که معمولن مراسم معرفی من یک مراسم ساده نبوده است. وقتی دستم را به سمت کسی دراز می کنم و خودم را معرفی می کنم، خیلی بیش از اسم ساده ی شخص دستگیرم می شود. بعضی همان طور که دستم را در دست دارند می پرسند:"فرمودید اسم تان چیست؟" و من شمرده تر تکرار می کنم. بعد ممکن است بگویند:"چه جالب! معنایش چیست؟ ریشه اش لاتین است یا سانسکریت؟" و من با لبخند یا اخم -بسته به روز ماه دارد- معنایی را که خودم برای اسمم اختراع کرده ام برایشان می گویم. بعد قائله ختم به خیر می شود:"خوشبختم" و دست عرق کرده ی همدیگر را رها می کنیم. بعضی نه، مشخص است که درست متوجه نشده اند که اسمم چیست، ولی به هرحال تصور می کنند که از آشنایی با من خوش حالند. بعضی دیگر هم دستم را محکم فشار می دهند، عصبانی:"چطور؟ چطور اسم تان را تا به حال عوض نکرده اید؟ این اسم اسم مناسبی نیست. یک اسم مقدس بگذارید..." و من سعی می کنم دستم را از بین دست شان بکشم بیرون:"خوب... راستش... وقت نکردم." و باپشت دست چپ عرق بالای لبم را پاک می کنم.

بابا، هر وقت به اسمم فکر می کنم یاد تو می افتم. دلم می سوزد که با هیچ قسمت دنیا راحت نیستی. خیلی دوستت دارم بابا، اسمم را بسیار دوست دارم، ولی کاش تو این اسم را به این علت برای من انتخاب می کردی که دوستش داشتی، نه به این علت که خشمت را ابراز کنی.

کاش کمی بر خودت آسان می گرفتی.

/ 13 نظر / 2 بازدید
نمایش نظرات قبلی
ستاره

مهم نیست چه اسمی تو شناسنامت گذاشتن و چی صدات می کنن مهم دلت و اسمی که تو روش گذاشتی.....لی لی

dead

kind of funny, but keep me wondering what name could produce such a response

باراکا

فضول مرگ شدممممممممم[چشمک]

آزیتا

اسم پسر من هم تکه... اسامی تک رو خیلی دوست دارم...باور دارم که اسامی تک شخصیت های تکی هم دارند...از همون اول با اسمشون متوجه میشن که با بقیه فرق دارن...مثل تو که بابقیه فرق داری...اسم پسرم سوشیانس ه. به معنای نجات دهنده بشریت. [ماچ]

ابريشم

بايد هم سن و سال باشيم كه اگه نباشيم هم اهميتي نداره. مهم اينه كه تو همين مملكت بزرگ شديم. چقدر حس نزديكي مي كنيم به تو و نوشته هات. شاد باشي با همون اسم سخت ِ غير مذهبي ِ مخالف زاي پدر نما![چشمک]

گلابی

منم اسمی داشتم که تفریبا جزء اسم های متداول نیست و دوسش دارم خیلی . . . گرچه همیشه تابلو بودم فک کن تو کل مدرسه من همچین اسمی داشتم فقط منم دارم از فضولی میمیرم D:

juddy

اسم خاص برای بعضی ها آرزو است واسه بعضی ها نشونه تشخص وبرای بعضی ها پیشونیه سفید یه مخلوق خدا.اسم لی لی هم خیلی بهت میاد خصوصا که با من هم اسمه

مهندس بانو

بچه که بودم ، همیشه دلم می خواست اسمم سارا باشه . نمی دونم چرا شاید چون همه دختر های خوشگل تو کارتون هااسمشون این بود . بعد که رفتم مدرسه ، دلم می خواست کاش اسمم فاطمه بود چون همیشه جایزه ها و تشویقی ها مال اونا بود . خلاصه اومدیم راهنمایی و دبیرستان و همین طور طیف آرزوهامون بین زهرا و فاطمه تا رکسانا و ساناز و پارمیدا نوسان داشت . حالا که بزرگ تر شدیم کلی بابت اسممون افتخار می کنیم و سرافرازیم و خوشحال و هربار اسممون رو می شنویم قند تو دلمون آب می شه . خلاصه این پروسه کنار اومدن با اسم مخصوصا وقتی اسم "تک" داشته باشی به نوعی ، برا همه پیش می یاد و به نظرم خودش بخشی از فرایند تکامل هست و مهمتر از همه اینکه لا اقل برا من اینطور بوده که مهمترین عامل معنا بخش به یک اسم ، شخصیت خودمون هست تا معنای توی کتاب ها . موفق باشی دوست من.

کیقباد

و چقدر تنهایند اینان ، همین آسان نگیران ! آنهایی که مدام میشنوند ای بابا چقدر سخت میگیری ، ای بابا اینقدر سخت نگیر ، ای بابا ... حالا کجا رو گرفتی اینقدر سخت گرفتی ... و کسی نبود که ببیند آنها سخت نگرفته اند ، آنها را سخت گرفته اند !نه هیچکس نبود بس که تنهایند اینان تنها و شما چه مهربانیید که گفته اید کاش کمی بر خودت آسان میگرفتی ! و چه دردی چه زجری چه رنجی میبرند این آسان نگیران کاش کاش میتوانستند ، میتوانستند اندکی سخت نگیرند . کاش جهان اینقدر سخت نمیگرفت بر مردمان سخت گیر ! آخ که چقدر تنهایند تنها