خواب ها و سوسک ها- 1

لی لی... نان بربری را گذاشته ام روی کتری تا یخش باز شود. با صدای بلبلی بیدار شدم که لهجه اش به بلبل های این اطرافنمی خورد. هی چه چه و فلان و هی انگار وسطش فحش هم می داد. پرده را کنار زدم. شاید ساعت پنج و نیم صبح بود. چشمانمدرست نمی دید، ولی انگار روی آنتن تلویزیون همسایه روبرویی نشسته بود و در وصف خواهرمادر کسی مدح می گفت. سبک آوانگاردی داشت. آن قدر تا صبح خواب سوسک دیده بودم که بوی سوسک می دادم. دیشبش بعد از یکجلسه ی چهار ساعته تازه مدیرمان یادش آمده بود که اوا خاک عالم، با تحریم ها چه کنیم؟ چه می دانم. چم چاره کنیم. یادم افتاد که آن قدیم ندیم ها یک بار یک حکیمی گفته بود که بهما چه مربوط؟ همان که لایه ی اوزون را سوراخ کرده خودش برود بدوزد. حالا هم همانطور. سعی کردم قیافه ام موثر و متفکر باشد. ما یک تیم هستیم که داریم بر روی یکپروژه کار می کنیم. من پروژه اش را خیلی دوست دارم. کار گروهی است. هی تیم وُرک تیم وُرک می کنیم. تقسیم کار کردهایم. اطلاعات را من استخراج می کنم. اطلاعات را من پردازش می کنم. بعد از بین شانمهم هایش را من فیلتر می کنم. پاور پوینتش را من تهیه می کنم. همکاران دست شان بند است. دارند فلان شان رانگه می دارند که نیفتد خدای نکرده.وقتی با هم جلسه می گذاریم، کمی در مورد کار بحث می کنیم و بیشتر جوک می گوییم و می خندیم. مدیر که می آید آن ها همگی یک ابرو بالا، یک ابرو پایین هستند و با جدیت و تلاش توی دهن مدیر دقیق می شوند. چه اینرسی منعطفی دارند. من هنوز تحت تاثیر جوک گفتن هستم و نیشم جمع نمی شود. مدیر از من می پرسد که چه کار کرده ام؟ با خنده ای دندان نما و صدایی شل و ول در یک جمله گزارش می دهم. از بقیه می پرسد که چه کرده اند؟ نمی دانند کار در چه مرحله ای است، آن قدر جوک داشتیم برای هم تعریف کنیم که وقت نشد برای شان توضیح بدهم کار چقدر پیشرفت داشته است. همان یک جمله ی مرا می گیرند و با صلابت در موردش یک ساعت چیز و شعر می سرایند. همکاران چقدر خوببازی می کنند. چه خوب در مورد حرفی که نمی دانند چیست و می شود در یک جمله گفت، یک تک سرفه می کنند و باد به غبغب می اندازند و  با هزارتا  "علارغم" و "قس علا هاذا" و "تهاتر" و ... یک سخنرانی ارایه می دهند که سرش به تهش وصل نمی شود و از هزارجایش باد می وزد. چقدر این بازی ها کلیشه ایو تکراری است. دور هم خوش می گذرد. همکاران از مدیرسوال های تخـ.میی می پرسند که مطمئنم هیچ کسی برایش جوابی ندارد. مدیر جواب های کلی می دهد. بی آن که به مدیر گفته باشم، می داند که دارم کلاس نقاشی می روم. تعجب ندارد. علم الهی است و ربطی به این ندارد که همکاران مرا با قلم موها و رنگ هایم دیده اند که زودتر محل کارم را ترک می کنم. همکاران بسیارفعالند. یک من سبیل را تکان تکان می دهند که مجیز مدیر را بگویند. به خدا سخت است. خمیازه می کشم و سعی می کنم فکرم نرود پی وهم و خیال. دلم می خواهد دست شان بیندازم و بخندم. نمی شود که. دو ساعتپیشش مدیر را دست انداختم و با اخم به من گفت که جدی باشم و این قدر نخندم. آخر چطور میشود چهار ساعت جدی بود؟

می دانی لی لی؟ شاید باید حسودی ام بشود به این ها که می توانند این همه جدی حرفبزنند، اخبار گوش بدهند و فلان مصوبه ی هیات دولت و کنگره ی فلان آمریکا و اسم وزیرامور خارجه ی انگلیس را یادشان بماند، حالا تحلیل اخبار را نخواستیم. نان بربری گرم شد و دم کشید و دارد حلیم می شود لی لی. بفرما صبحانه.

 

/ 4 نظر / 2 بازدید
Mehdi

لی‌لی این نوشته بیشتر از خیلی از قبلی‌ها به دل می‌نشست.

مریم

[رویا]لی لی چقد یاد جلسه های هفتگی خودمون افتادم.. هی وسطش می رم بیرون می آم...هی گشنم میشه.. هی چرت و پرت می گن...اُخ اُخ.[نگران].

man

oon bala neveshtam: "kash mishod dele khosh be Iran sader kard " vali alan migam: age kare jeddi be jok goftan nagzare, oon vaght kar-kharabi-ha ham mogheye jok goftan nemishe zedde hall. intori mishe ke dele khosh khodesh khodesh be iran ham sader mishe albatte eddea nadaram, yekki ina ro bayad ebe khodam ham bege

rs232

دلم نمی آید که نوشته هایت را بخوانم و چیزی ننویسم. خوشبختانه و یا بدبختانه برای شما که در ایران زندگی می کنید سوژه برای نوشتن فراوان است! شما را به خدا زودتر مملکت را درست کنید که ما برگردیم! :)