عین و قاف. شین ندارد، جامانده، گم شده، فقط نقطه هاش هست.

این روزها اشکم خشکیده و فکر می‌کنم. من در در عزاداری کردن بسیار آدم موفقی بوده‌ام. در خانواده‌ی ما موروثی است. مامان‌بزرگی که مرا بزرگ کرده، گاهی می‌نشست و برای برادری که 50 سال پیش جوان مرده بود، عزاداری می‌کرد. برادر یک عکس بود. یک‌سری آدم آن دورهای عکس ایستاده بودند، با کلاه و شلوارک، با تفنگ روی دوش‌شان، که لباس‌های‌شان سفید بود، که مامان‌بزرگ می‌گفت انگلیسی هستند. یک آدم قدبلند و لاغر با کلاه دوگوشی قشقایی و لباس‌محلی و شال به کمر و تفنگ، کنارشان ایستاده بود. آن نقطه‌ای را که صورتش بود، نشانم می‌داد:"ببین لی‌لی... ببین چه خوشگل است؟ خواهرت برایت بمیرد." و عکس را می‌بوسید و اشک می‌ریخت. بعدها که پسر خودش هم به سرنوشت برادر جوان‌مرگش دچار شد، خاله‌ها و مامان به هم می‌گفتند:"ما کی می‌توانیم برای عزاداری کردن به پای مادر برسیم..." و به این‌همه ناتوانی خودشان افسوس می‌خوردند. عزاداری در زنان ما کاپ قهرمانی بود. می‌دویدیم و از دست هم می‌کشیدیم. فکر کنم خاله برنده‌ی مسابقه شد. دق کرد و خیلی معصوم و تلخ مرد. اما من هم به نوبه‌ی خود در این زمینه به خودم افتخار می‌کنم. دست برنمی‌دارم. هی زنجموره. هی فکر. هی فکر. بی قرص، وقتی عزاداری می‌کردم گریه می‌کردم. با قرص، وقتی عزاداری می‌کنم به مردم، به دست‌هام، به گزارشم خیره می‌شوم و پوزخند می‌زنم. حتا می خندم. زیر لب متلک می‌گویم. تلخم. اشک‌ها بخار شده‌اند. تمام شده‌اند. زهرها مانده‌اند. نمی‌روند. قرصی برای مسمومیت وجود ندارد. متاسفانه خودم باید خودم را نجات بدهم. که البته حس‌اش نیست.

پتوها را داده‌ایم خشک‌شویی. برای‌شان نقشه کشیدم که بوی تمیزی و مواد شوینده بدهند و دور خودم بپیچم و شوهرم را بغل کنم. دی‌شب با انگشت‌های یخ‌زده‌ی پا، بدون پتو، به شوهرم چسبیده بودم. نفس‌های شوهرم عمیق و آرام بود. داشتم می‌خوابیدم. یک‌نفر به من سیگار تعارف کرد. بهش گفتم که نمی‌کشم. گفتم که سیگار تنم را خشک می‌کند. من که خودم طبیعی خشکم. گفتم مثل کویر. که گلی در آن نمی‌روید. و به شکمم اشاره کردم. چشمانم باز باز شدند. صدای قلبم از بالش می‌آمد. بوم! بوم! بوم! صدای نفس شوهرم می‌آمد. اگر قرص نخورده‌بودم شاید گریه می‌کردم. قرص خورده بودم. خنده‌ام گرفت. به قلبم خندیدم که با چه عزم راسخی خون را توی تنم پخش می‌کند. به امروز صبح می‌خندیدم که توی ترافیک نیایش چشمانم را به روی پرده‌ای که برای زایر خانه‌ی کعبه زده بودند، بستم. با پوزخند. به این فکر کردم خانم سوپراستار از هر نژادی یک بچه به فرزندی قبول کرده است و هی زاییده است، یک قلو. دو قلو. جنسش را جور کرده است. خندیدم. به این فکر کردم که دیگر انگار به هیچ‌چیزی اعتقاد ندارم و چیزی ندارم بهش بچسبم. به این هم خندیدم. قلبم هنوز داشت با حرارت می‌زد. خواستم دوباره بهش بخندم. اما تحت تاثیر قرار گرفتم. خواستم به ایمانش برای زنده ماندن احترام بگذارم. اما یادم رفت. با خنده خوابیدم. بی پتو. در اتاق تاریک.

/ 6 نظر / 2 بازدید
يك بدبخت حامله

لي لي جان مدت هاست مي خوانمت و از عطشت براي بچه دار شدن در عجبم. با خودم تصميم گرفتم هرگز بچه دار نشوم، حوصله اش را ندارم، اما چند روزي است كه فهميدم ناخواسته - ب ه خدا نا خواسته - حامله ام. خودم را جر دادم از بس گريه كردم. به شوهرم نگفتم . رفتم دارو خانه گياهي و كلي دارو خريدم- شربت زعفران و .... همه اش را يكجا دادم بالا . همه باهم . به حد مرگ استفراغ كردم ولي اتقافي نيافتاد . فردا از يك ماماي خانگي وفت گرفتم در ازاي پول مهمان ناخوانده را بيرون كند. ولي همه اش به تو فكر مي كنم . كاش اين موجود به جاي شكم من ، به شكم تو امده بود

زیبا

بازم خوندمت .فکر کنم همه زنهای ایران عزاداران خوبی باشند ..همین ژن هم هست که مارو قرصی کرده...این کامنت قبلی رو هم خوندم حالم بد شد ...راستش من هم این تجربه ناخواسته رو داشتم...لی لی تو میگی مثل کویر خشکی. یکی مثل من بارور اما با خود خواهی ریشه یه زندگی رو میکنه ...لی لی کدوم بهتر؟ خدا رو شکر کن ...حتما حکمتی داره حتما خدا نمی خواسته تو هم مثل من یا امثال من باشی ...اما باز هم برات دعا میکنم که به خواسته ات برسی

اردی بهشت

خیلی جالب می نویسید. من احساس میکنم این حالت پیش آمده ویران کردن و دوباره ساختن... دکتر ما می گفت بعضی افراد حتی زمانی که در شکم مادرشان هستند افسرده اند. اما می توان با تلاش به واقعیت ژن نه گفت. و شاید از نظر من زیبایی زندگی همین است به قول فروغ فرخ زاد هرکس وقتی به دنیا می آید شناسنامه ای به او میدهند دینی دارد و...........ولی تولد واقعی هرکس زمانی اتفاق می افتد که به بازتعریف خود می پردازد.

ناهید

چند وقتی میشه که بوسیله یکی از وبلاگا رسیدم بهت هر وقت کانکت میشم حتما صفحه تو باز میکنم ولی اکثر مواقع نمیتونم بخونم این موضوع در مورد خیلی وبلاگای دیگه هم اتفاق میفته اینکه باز کنم ونخونم ولی در مورد تو لی لی عذاب وجدان میگیرم انگار بهت بدهکارم به قلمت. شاید اغلب کسایی که اینجا رو میخونن برات دلسوزی کنن ولی من باهات همدردی میکنم احساس میکنم همه ما یه حسرتایی به دلمون هست حتی همون یه بدبخت حامله ولی هر کسی رو مثل تو رقیق نمیکنه موضوع اینه که ما حسرتامون با هم فرق میکنه همین.وقتی میبینم با صبوری جواب گذاشتی یه جوری میشم هر کدوم از ما از با شرایط خودمون موضوعات رو میسنجیم.نمیدونم چی شد که اینهمه نوشتم خوش باشی.

نازنین

لی لی...

Helen

به این فکر کردم که دیگر انگار به هیچ‌چیزی اعتقاد ندارم و چیزی ندارم بهش بچسبم. لی لی جون گریت [دست]