کلاس اولی

ایستادم دم در. معلم داشت حرف می زد. نمی دانستم بروم در جمع بچه ها بنشینم یا بایستم تا اجازه بدهد وارد شوم. خجالتی شده بودم. انگشتم را آن قدر در بند کوله ام پیچانده بودم که درد گرفته بود. معلم ریش پرفسوری داشت و موهای بلند. بسیار بسیار آرام بود. گفت:"چرا آن جا ایستاده ای عزیزم؟ بیا تو بنشین." رفتم تو. هیچ کس به من نگاه نکرد. دست و پایم را گم کرده بودم. سه پایه ها و بوم های بزرگ. بوی رنگ. کجا باید می نشستم؟ مردد روی چهارپایه ای دست کشیدم. رنگ های رویش خشک شده بودند. نشستم. کسی از من نپرسید خرم به چند. اگر می پرسید هم بعید بود با آن نفس بند آمده می توانستم جوابش را بدهم. حرف های معلم تمام شد. به صرافت افتادم که چرا گوش نمی دادم؟ همه رفتند پی کارشان. روپوش پوشیدند و ایستادند پای بوم های شان. معلم به روبرویش خیره ماند. بی صدا رفتم روبرویش ایستادم. با صدای خفه ای گفتم:"من آمده ام که نقاشی یاد بگیرم." سرتکان داد. انگشت هایم لابلای بند کوله ام گیر کرده بودند. دید دیگر صدایم درنمی آید، بالبخند گفت:"خیلی هم خوب... رنگ آورده ای؟"

-          نه.

-          نه؟ پس آمده ای چه کار کنی تخم جن؟

و بلند خندید. آن هایی که نزدیک ایستاده بودند، به من نگاه کردند و خندیدند.

سعی کردم انگشتانم را از لابلای بندهای کوله ام بکشم بیرون:"مدادرنگی آورده ام. و کنته. نمی دانستم از اول رنگ کار می کنیم." صدایم را به سختی می شنیدم.

-          باشد. برو طراحی کن ببینم.

و روی چهارپایه نشستم. تخته شاسی را به دست گرفتم، پایم را تکیه دادم به صندلیی که روبرویم بود، و با کنته ی سبز تیره روی کاغذم خط کشیدم. بعد از ده سال. قلبم می تپید و خیس عرق بودم. یک نفر درجایی، در زمانی، به کلامی، به کاری، داشت مرا به شدت تحقیر می کرد و همه از من متنفر بودند و دلشان می خواست من له باشم.

می دانی لی لی؟ آرزو می کردم برایت مادربهتری بودم. تمام راه فکر می کردم که این راه دیگر برای ما دیر شده است. تمام راه فکر می کنم که این راه دیگر برای ما دیر شده است. تمام راه فکر می کنم. هی فکر می کنم. هی فکر می کنم.

کاش یک نفر برای مدتی مرا از سر راه تو برمی داشت لی لی.

 

 

/ 6 نظر / 2 بازدید
باراکا

زمانی بود که طراحی می کردم و نقاشی میکشیدم اما اینقدر بد و بیراه شنیدم اینقدر دایی جان را واسطه نصیحت برای سر براهی من کردن !که نه دیگر طراحی می کنم نه در کنکور رتبه دندان گیری آوردم و ده ساله کاری رو می کنم که دوست ندارم و روحم کم کم در حال مردن است و حالا هم فکر میکنم نکنه هیچ وقت استعداد نداشتم در زمینه هنر! و چنان گیج ام از اوضاع خودم که خودا می داند :( کاش کمی با حال کودکانشان رحم می کردن که تا در اوج جوانی احساس درماندگی و واماندگی نکنند

Doost

دوست عزیز، لیلی‌ خانوم، خیلی‌ قشنگ مینویسی. یه چند ساعتی‌ داشتم نوشته‌های قبلیتو میخوندم، انگار میشناسمت، احساس عجیبیه. شاید چون یاد خواهر خودم میندازیم. اونم خیلی‌ نقاشی دوست داره، ولی‌ پیدا کردن راهش براش سخته. می‌دونم این حرف کلیشهٔ ولی‌ اینقدر به خودت سخت نگیر. دیدم که نوشته بودی از پیاده روی نفرت داری، و مطمئنم که از نصیحت از غریبه‌ها هم خوشت نمیاد، ولی‌ به عنوان یه دوست ناشناس درگیر فشارهای ایفای نقش زن نمونه و کارمند بی‌ نقص میخوام بهت بگم که واقعا بالا پایین پریدن ( چه دویدن چه هر جور ورزشه دیگه) از هر چیز دیگه‌ی برای بیرون کردن افکار منفی‌ از کلهٔ آدم بهتره.

آزی

می شه ایمیلتون رو چک کنید. ممنون

مادر خانومی

هیچم دیر نیست لی لی جون . از نظر من هیچوقت واسه کارهایی که دوست داریم انجام بدیم دیر نیست