نیمه ی پر میدان

میدان ولیعصر، پر از جنایت. بچه های 5-6 ساله تمبک می زنند و می رقصند. سیاه، چرک، لاغر، مات، با برق ترسناکی در نگاه. پیرمردها ویولون می زنند. راننده ها فریاد می کشند. بچه های ده ساله آستینت را می کشند:"خاله، یک آدامس بخر..." چندتا آدامس باید بخرم؟ از چندتای تان؟ که چه بشود؟ که شاید شما کمتر التماس کنید و وقت کنید بروید بازی کنید. بازی می کنید؟ بچه ی ده ساله سرش ر ا می خاراند. هیچ بزرگتری موهای این بچه را شسته است؟ دست روی موهاش می کشم. چرب و سفت است. مثل چوب. مغازه دارها جوانانی را استخدام کرده اند که از صبح تا شب فریاد می کشند:"حراج..." وخوش حالند. می دانم که خیلی التماس می کنند تا بتوانند برده ی کسی شوند. کمی آرام تر داد بکشند،یعنی دل به کار نمی دهند و باید بروند. ده نفر هستند که برای اشغال جای آن ها التماس کنند.

فکر می کردم هیچ چیزی در این میدان دوست داشتنی هست؟

خیابان؟ خیر. پیاده رو؟ کنده شده است و ویرانه است. مردم؟ هه!

بعد از چندروز فکر کردن، امروز داخل تاکسی، وقتی که به شیوه ی قابل تقدیری حجم خودم را به یک سوم کاهش داده بودم و به در تاکسی چسبیده بودم و با صورتی چسبیده به شیشه تلاش می کردم که با آقای بغل دستی ام در هیچ نقطه ای مماس نشوم، ناگهان به یاد آوردم. یادم آمد که من در شلوغی و سر و صدای میدان ولی عصر با صدای بلند برای دل خودم آواز خوانده ام، بی آن که کسی ببیند، بشنود و بر و بر نگاهم کند و بعد تا آن سر دنیا دنبالم بیاید و نیشگونم بگیرد و پیشنهاد خانه ی خالی به من بدهد. در این وادی علم و ادب و ایمان و معرفت، آواز خواندن زن ها در خیابان بدون تبعات بی شرمانه و بدون خدمات ناگزیر پس از فروشش باورکردنی نیست. نعمت است.

هی سلام به تو ای میدان ولی عصر.

 

/ 8 نظر / 2 بازدید
حامد

خیلی قشنگ نوشتین ............... این بچه های آدامس فروش بعضی هاشون به بهانه آدامس فروختن خانمهای جوون رو لمس می کنن ............ چند بار دیدم .......[گل]

Montra

سلام لی لی. مث همیشه بود- ساده و تاثیرگذار... [لبخند]

Montra

سلام لی لی. مث همیشه بود- ساده و تاثیرگذار... [لبخند]

بهزاد

هنوزم گشت ارشاد اون بغل هست؟ به جای اینکه جلوی کار بچه های کوچولو رو بگیرن گیر میدن به مدل لباس چند تا آدم. یکم بالاتر میدون یه مغازه بود که سیب زمینی میفروخت. فروششم خیلی خوب بود. سیب زمینی داغ مخصوصاَ تو زمستونا خیلی میچسبید. یه بازاری هم تو ضلع شمالیش بود که همیشه حراج داشت. صدای کردستان ونک هم همیشه میومد تو ضلع شمال شرقیش.

مریم

لی ای عزیزم چه پاسخ قشنگی به حامد دادی [لبخند]

بهناز

من هم یک بار در کوچه ای خلوت آواز خواندم و نمی دانستم که کسی پشت سرم می آید، انگار ترسیده بود جغد بارون خورده، چشمانش را دربیاورد که دوید و فرار کرد. زیباترین عکسی بود که از خودت گرفتی: میان عبورها و التماس ها و فریادها و ماشین ها، دختری سردرگم موهای چرب و خشک پسر آدامس فروش را نوازش می کند

بهناز

*.جغد بارون خورده ای که در شعر بود