من خانه ی اجدادی ندارم

همسایه روبرویی دیگ نذری گذاشته بودند. خورش قیمه و پلو. هی کنار پنجره ایستادیم و هی گزارش لحظه به لحظه دادیم:"دارند سیب زمینی سرخ می کنند... دارند خورش را هم می زنند... چقدر پلو!" و هی جا عوض می کردیم. بوی پلو و پیازداغ و خورش توی خانه مان بود. بعد هی ایستادیم و برای خودمان رویا بافتیم که عاشورا باشد. یک خانه ی بزرگ قدیمی با پنجره های رو به حیاط و شیشه های رنگی، خانه ی اجدادی مان باشد. ما در تدارک نذری دادن باشیم. بابابزرگ آدم زنده باشد. مامان بزرگ آدم زنده باشد. مامان بزرگ همسر آدم زنده باشد. بابابزرگ یک خاطره نباشد. هی دعاهای عجیب و غریب بخواند. ما خنده مان بگیرد و مامان بزرگ با شیطنت از زیر عینکش نگاه مان کند و پوزخند بزند و سری تکان بدهد در مایه های:"یعنی فقط ببین من چه حیف شدم پای این مَرد". بابابزرگ هی به ابعاد آستین مان گیر بدهد و ما به روی خودمان نیاوریم و هی بحث را بکشانیم به نارنگی های از زهرمار تلخ تر حیاطش و او آستین کوتاه در روز عاشورا را یادش برود و دو ساعت در مورد نارنگی های حیاط سخنرانی کند. مامان بزرگ کمرش خم نباشد و برنج را دم بیاورد وخسته از ایستادن روی صندلی بنشیند و زانوهایش را بمالد و از قدیم بگوید که عاشورا چه طور بوده:"عاشوراهای الان مزه ندارند." و شیرین ترین لبخند دنیا را بزند. مامان بزرگ همسر آدم زنده باشد و زمینگیر نباشد و راه برود و خورش را مزه کند و جا بیندازد و به زبان محلی حرف بزند و آدم کیف کند از آن همه مهربانی. مامان ها سبزی ها را پاک کنند. سفره بیندازند از این طرف خانه  تا آن طرف خانه. همه باشند. وقتی می خواهیم با بغل دستی مان حرف بزنیم داد بکشیم از فرط سر و صدا. بچه ها کف حیاط توی خاک و خل غلت بزنند و مادرها از ترس مامان بزرگ ها نتوانند یک تشر بهشان بزنند. صدا به صدا نرسد. آن قدر بخندیم که دل درد بگیریم.

می دانی لی لی؟ روزهای عاشورا آدم نباید تنها در جایی مانده باشد. باید به یک خاندان خیلی قدیمی و بزرگ وصل باشد. یک خانه ی بزرگ اجدادی داشته باشد. به اندازه ی دو گردان فامیل داشته باشد. فامیلش همه مثل خودش خل باشند. برود کمی خودش را در خانه ی اجدادی میان آدم هایی که بوی خودش را می دهند گم کند.

همسایه روبرویی برای ما نذری نیاورد.

/ 6 نظر / 2 بازدید
sk

سلام لي لي. چقدر خوب نوشتي. من خودم كه نه اما بعدها نوادگان خانواده ام خيال كنيم كه خانه ي اجدادي داشته باشند. حيف شد كه نذري نياوردند. انگار يك عده كودك همبازي، كودكي غريبه را در بازي راه نداده باشند و تعارفي هم بهش نزده باشند :)

Montra

سلام لی لی جان. چقد روون و قشنگ بود. موقع خوندن حس می کردم منم اونجام... [لبخند]

حامد دن کیشوت

خسته نباشید . الان دو ساله یه لواشک نذری هم گیرم نیومده !

دانشمند

زیاد غصه نخور. این تصویر نذری پزون خیلی تحفه ای نیست. خود ِ نذری هم تحفه ای نیست. خونه ی گل ِ گنده ی پر آدم هم خودت یکی بساز

نیلو

منم همیشه دلم یکی از اینا خواسته ولی خب... این روزا خونواده ها خلوت ترن این تصاویر مال قدیماست که مایی که کلی خاله و دایی داریم و اصلا هم از این گردهمایی ها خیلی وقته که نداریم