قزبس

قزبس شاکر. لب هات کلفت. بینی ات کوتاه. پیشانی نداشتی، مگر آن که می خواستیم اسم فاصله ی یک سانتیمتری ابروهای پرمویت با موهای مشکی ات را پیشانی بگذاریم. هرآدمی تو را می دید می فهمید که معلول ذهنی هستی. اما معلم های ما آدم نبودند. چی بودند؟ نمی دانم.

مدرسه ی ما ته ته شهر بود. بعد از مدرسه ی ما، شهر تمام می شد. مدرسه یک شیفت دخترانه بود، یک شیفت پسرانه. مامان به من سفارش می کرد با کسی حرف نزنم. زنگ های تفریح کمی بازی می کردم و کمی درس می خواندم. جیش داشتم. بچه بودم. توالت ها پر از گه بود. زنگ تفریح تمام می شد، صف می بستیم، ناظم خط کش یک متری دستش می گرفت، دور صف ها قدم می زد، دخترکوچولوهایی را که تازه به شهر آمده بودند و لپ های شان آفتاب سوخته تر بود، چشم های شان سبزتر بود و ترسیده تر بودند از صف بیرون می کشید و به هر بهانه ای، با خط کش می زد. می زد. می زد تا روی زمین بیفتند و سرشان را بغل کنند. می دانست مادرهای این بچه ها هیچ وقت به مدرسه نمی آیند که به یک خانم ناظم باسواد اعتراض کنند، چون مادرهای این بچه ها خودشان هم بچه های شان را می زنند، چون مادرهای این بچه ها خودشان هم کتک می خورند.  

چرا قزبس؟ الان شاید کسی تو را دوست داشته باشد. شاید یادت نمانده باشد که چقدر تو را می زدند. درشت بودی. بالغ بودی. پسـ.تان داشتی. هر سه سال، هر دوسال نمره ای بهت داده بودند تا به کلاس بالاتر بروی. آخر خط ات بود. نمره هات حتا یک هم نمی شد. برای درس صدات می کردند. سوال می پرسیدند. تو مات به در و دیوار نگاه می کردی. نگاهت هیچ وقت به چیزی گیر نمی کرد. لبخند محوی می زدی. معلم های ما دیوانه بودند، دیوانه تر می شدند. با چوب به جانت می افتادند.  خجالتی بودی. آن قدر تو را با خط کش زدند که خسته شدند. تو داشتی بی صدا گریه می کردی که مرا به دفتر خواستند. شاگرد اول مدرسه، دختر خوب و متین. متانت؟ متانت قزبس؟ من متین نبودم، چون نمی دانستم چیست. من غمگین، غیرعادی و گوشه گیر بودم. همانی بودم که مدرسه دوست داشت باشم.

قرار شد کنار من بنشینی و من زنگ های تفریح به تو درس یاد بدهم. قبلن هم شاگرد داشتم، خیلی زیاد. معلم های گشاد. بوی گند می دادی. برای شروع بهت دیکته گفتم و حیرت کردم. کلماتت غلط، به هم چسبیده بودند. وقتی درباره ی فاصله ی بین کلمات با تو حرف زدم به من، به پشت سرت، به دیوار، به همکلاسی ها نگاه می کردی. چانه ات را گرفتم و صورتت را به طرف خودم برگرداندم. لبخند زدی و چشمات به اطراف می چرخیدند و اصرار داشتند به من نگاه نکنند. بهت گفتم:"تو دختر خوبی هستی. آفرین دختر خوب." دستت را روی دهانت گرفتی و خندیدی. حتا نمی دانستم می فهمی که دختر خوبی هستی؟

چطور به کلاس پنجم رسیده بودی؟ بهت از اول یاد دادم. بابا آب داد. نه بابابدا. من به مدرسه رفتم. نه منبمدرسرفت. یاد نمی گرفتی. کلمه هات، حرف هات به هم چسبیده بودند. هر کلمه را که می نوشتی، دستت را می گرفتم. یک گل با خودکار قرمز می کشیدم که بدانی کلمه ات تمام شده است. حرف نمی زدی. به کلمه ات نگاه می کردی و لبخند می زدی. خوشحال بودی؟ خجالت می کشیدی؟ توی خانه از زمان شاه برچسب ستاره های رنگی و درخشان داشتیم که دلم نمی آمد استفاده کنم و هروقت نمره ام خیلی خوب بود، یکی به خودم جایزه می دادم. ستاره ها را یواشکی به مدرسه آوردم. می دانی قزبس؟ آن وقت ها آوردن هرچیزی که ما را خوشحال کند قدغن بود. یواشکی بین کلماتت ستاره چسباندیم. چشمانت برق می زد. بهت گفتم:"دیدی قزبس؟ دیدی قشنگ شد؟ دیدی این طوری قشنگ تره؟ قشنگه نه؟" حتا سر تکان نمی دادی. فقط با اشتیاق پشت ستاره ها زبان می زدی و بین کلماتت می چسباندی. خواستی باز هم برداری. گفتم:"بذار برا فردا. زیاد نداریم. فردا هم دیکته بنویس و بین کلمه ها فاصله بذار." حالا گاهی نگاهم می کردی. لبخند می زدی.

آن قدر زنگ های تفریح با تو کار کردم که ثلث دوم دیکته ات را هشت گرفتی. هشت قزبس! هشت! هشت تو بهترین جایزه ای بوده که داشته ام. خیلی خوشحال بودم. نمی فهمیدی یعنی چی. ورقه ات را از خانم معلم گرفتم و تند آمدم با خوشحالی کنارت نشستم و گفتم:"قزبس! هشت گرفتی! آفرین!" دستت را جلوی دهانت گرفتی و خندیدی و چشم هات به دیوارها نگاه کردند. با هم دوست شده بودیم. تو به من یاد داده بودی بخندم.

تو خوب بودی قزبس شاکر. کاش زنده مانده باشی.

 

 

/ 16 نظر / 3 بازدید
نمایش نظرات قبلی
ارتمیس

تلخ.قشنگ.لطیف.خود خود حقیقت

nilu

Lili Jan kheili ziba minevisi

مائانتا

کاش زنده مانده باشد ...

حوض نقاشي

نمي دونم چي بگم.... با همه وجودم ازت ممنونم...

زهرا

چند روز پیش به این فکر میکردم که بدترین روزهای زندگیم روزهای دبستانم بود عجیب بود ساکت بودم نگاه میکردم نمیذاشتن بدویم نمیذاشتن حرف بزنیم باید دست به سینه میشستیم معلم که نمیومد باید سرمون و میذاشتیم روی میز و میخوابیدیم! بد بود

رودابه ایرانی

به فریدا:می شه آدرس وبلاگتونو اینجابذارین؟گمتان کردم بانو.اینجاروهم خیلی وقته خاموش می خونم لی لی جان.ارادتمندم..................

farostlo

لی لی جان یک سوال شما تو نی نی سایت عضو نیستی؟؟ دلم میخواست بیشتر میشناختمت اگه ممکنه سوالم رو جواب بده ممنون.چون چند بار برات پست گذاشتم بی جواب موندم

farostlo

حتما بیا عضو شو من منتظرتم اسم کاربری من فازی برا روحیه ات خوبه.منم مشکل نی نی دارم. اما اونجا بهم ارامش میده.بوس بای

free prisoner

ما هم دو-سه تا بچه کندذهن داشتیم. هیچ موقع اذیتشون نکردم اما احساس گناه میکنم از اینکه ازشون بدم میومد. نمیدونم چرا این بچه ها فقط مال خونواده های فقیر بودن. منم تو دبستان غیرعادی و گوشه گیر بودم. خیلی هم نمیفهمیدم چی به چیه اما نمره هام 19 - 20 میشد. من هم انگار یه جور دیگه ای عقب افتاده بودم.

espahbod

بعد از نه ماه دوباره دارم نوشته هاتو می خونم.آرشیوت کجاس؟!مثل همون نه ماه پیش از این نوشتت هم لذت بردم.