اعتراف

مائانتای عزیزم، برایم نوشته بودی که به تو بگویم دو سال بعد برای تو چه اتفاقی خواهد افتاد، چرا که تو الان همان جایی ایستاده ای که من در آذر 87 ایستاده بودم. راستش خیلی به خودم فکر کردم مائانتا.  ناامید می شوی اگر بهت بگویم که من الان هم همان جا ایستاده ام. الان هم کاری را می کنم که فکر می کنم دوست نداشتم. همیشه به این فکر می کنم که نقاشی کنم و نقاشی کسب و کار من باشد. صبح وقتی بیدار شوم که دوست دارم. مرگ بر بیرون رفتن از خانه به وقت صبح. صبح آدم باید به صدای سکوت خانه اش گوش دهد. به صدای مادرشدن یاکریم پشت پنجره. به صدای وانت بارهایی که از کوچه رد می شوند و تلویزیون و اجاق گاز کهنه می خرند.

جای من همان جایی است که دو سال پیش بوده است. هیچ چیز تغییر نکرده است. کارم همان است، مدیرم همان است، خانه ام همان است، حتا آرزوهایم هم همانند و هیچ کدام برآورده نشده اند. فقط یک چیز تغییر کرده مائانتا: من.

از دست دادن کارم، برای من سیلی محکمی بود که برق را از چشمانم پراند و باعث شد به واقعیت نگاه کنم. واقعیت این بود که مردم مرا به همان کاری می شناختند که سال ها با بی میلی انجامش دادم. هیچ آدمی نمی دانست که انگیزه ی من برای رفتن به دانشگاه و تحصیل در رشته ای که از آن متنفر بودم، فرار از خانه ی پدری با همه ی تحقیرهای بی رحمانه اش بود. اگر هم می دانستند، تره هم خرد نمی کردند. آدم ها مرا نمی دیدند. در عالم رویا من نقاش بودم. ولی در واقعیت کسی حتا برای نقاشی ساختمانش هم مرا به عنوان یک نقاش به رسمیت نمی شناخت. همه همان طوری که دماغ شان را در رزومه ام فرو کرده بودند، می پرسیدند:"چه کاره ای؟" ومن نمی توانستم از آرزوها و از آینده ام حرف بزنم، باید از گذشته ام حرف می زدم. مهم شهرتی بود که در کارم داشتم یا نداشتم و مهم تر از آن آدمی بود که سفارش کرده بود:"به به! شما از طرف آقای بهمان رییس هیات مدیره ی فلان وعضو هیات مدیره ی فلان تر و رییس فلان ترین آمده اید؟ ایشان خیلی از استعدادهای شما تعریف کرده اند. ایشان به گردن ما دین دارند..."

و من فهمیدم که در جهان هستی یک وسیله ام مائانتا. یا برای انجام کارشان، یا برای ادای دین. واقعیت اول این بود.

واقعیت بعدی خود من بودم. که با وجود این تلقی ماشینی، به کارم مدیون بودم. به خاطر نانی که سخاوتمندانه در برابر بی میلی ها و نفرت ها و غرغرها و بی توجهی هایم به من داد. من به حقوقش و جایگاهش نیاز دارم و بسیار هم متشکرم. کار روحیه ی مبارزه جویی را در من تقویت می کند. روحیه ا ی که هرگز ندارم. از سوی دیگر دوست ندارم روزهای سخت بی کاری تکرار شوند. فقط بی پولی اش نیست. بی کاری به قاضیان همیشه به خدمت حاضر اطرافت اجازه می دهد که تو را هر لحظه قضاوت کنند. می بینی که بعضی از آدم ها انتظار می کشیده اند که تو را در آن وضعیت ببینند. بسیاررنج دارد. بعضی وقت ها آرزو می کردم که شرایطی پیش نمی آمد که بعضی از آدم ها را بشناسم. می دانی؟ آزمون بخشش آزمون سختی است. من در این آزمون بسیار رد می شوم.

بعد از یک دوره بی کاری، بالاخره به درخواست همان مدیری که همان روزهای آذر 87 بسیار تحت تاثیر "محبت پدرانه" اش بودم، در شرکتش مشغول به کار شدم. وضعیت همان است که بود. می دانم که الان دارم چه نقشی را بازی می کنم: یک وسیله هستم، با حقوق مشخص ، با کارآیی مشخص، تا کارهای این شرکت انجام شود. آن چیزی که قبلن فکر می کردم محبت پدرانه ی مدیر من است، الان می دانم که ابزار مدیریت است، برای بهبود کارایی. برای همین به در و دیوار و لبخند و اخم آدم ها قلب نمی بندم. می دانم هیچ چیز چندان جدی نیست. این ها همه بازی است.

به هرحال، من فکر می کنم که جایگاه بدی نیست مائانتا. می دانی؟ من آرام تر شده ام. از وضعیتی که دارم لذت می برم.

و تقریبن تا حدی، تا حدی فهمیده ام که رویا با واقعیت فرق دارد.

 

 

 

/ 9 نظر / 4 بازدید
کیقباد

رویا با واقعیت فرق دارد ! واقعیت هزار کار نکرده ، هزار راه نرفته ، هزار رویای به واقعیت نپیوسته ! کاش هیچ کس ، هیچوقت رویامان را بر هم نمیزد . هیچوقت . حتی اگر که هرگز به واقعیت نپیوندد ، هرگز !

راحيل

سلام لي لي جان مي دانم نقاشي علاقه اصلي ات است ولي آنقدر زيبا مي نويسي كه من كه دهها وبلاگ در پنجره گوگل ريدرم دارم مي دانم وبلاگ تو يك چيز خاص و منحصر بفرد است. قلمت را خيلي دوست دارم و مطمئنم اگر اين زندگي ماشيني مجلي بدهد يك نويسنده عالي خواهي شد

مائانتا

لي لي عزيزم. از حرف هايت ممنونم. جواب نامه ات را پست كردم. به آدرسم بيا و بخوانش.

ستاره

سلام لیلی جان من سه روز پیش با وبلاگت کاملا اتفاقی آشنا شدم تا الان نصف آرشیو بلاگت رو کاملا خوندم.. نظرم اینه که واقعا زیبا شیوا و روان می نویسی و اینکه شاید هیچ وقت آدم به رویاهاش نرسه اما یه عالمه چیز دیگه داری که می تونی ازش استفاده کنیتا خوشحال باشی مثل استعداد نویسندگیت..من واقعا از بلاگت خوشم اومده از حالا به بعد مهمون همیشگیم و احساس می کنم سالهاست که می شناسمت..

ثنا

لی لی جان دیروز برات دعا کردم[گل]

پردیس

عزیزم اکثر ما آدما همین جوری زندگی می کنیم

گیس طلا

[گل]

سعیده

امروز با وبلاگتان آشنا شدم.حتي حسم بهتر از وقتي هست كه يك دوست تازه پيدا مي كنم.لحن يادداشت هايتان را دوست دارم.

رخساره

مدتهاست میخواستم تمام اینها را بنویسم تمامشان را .. اما نمیتوانستم .. چه زیبا از زبان ما نیز نوشتی دوست من . قلمت همیشه جاری