این جا بچه ها حقی ندارند.

 

مامان. مامان یعنی فرح. فرح را دیده اید؟ مامان همان است. باید یک روز پولدار شوم، مامان را ببرم اروپا را ببیند، بداند جایی هست که آدم ها زنده ماندن اولویت اصلی دست و پا زدن های شان نیست و زنده ماندن یک مساله ی بدیهی است. بعد به عنوان یک برنامه ی حاشیه ای تدارک ببینم که توی خیابان فرح را ببینیم. بگذارم شان کنار هم و ببینم چه خط و خالی از هم اضافه دارند و چطور می شود صورت این دو را از هم تشخیص داد. مامان را قرار بوده 13 سالگی شوهر بدهند، مثل خواهر بزرگش که سیزده سالگی شوهر کرد و توی زندگی اش آن قدر ساخت که سوخت و تمام شد. مامان لج می کند. اعتصاب غذا می کند. پیروز می شود. درس می خواند. دبیر می شود. راه را برای خواهران بعدی اش باز می کند، که دانشگاه بروند و درس بخوانند. وقتی که مامان بزرگ مریض و بستری می شود، مامان از خواهر ها و برادرهایش مواظبت می کند، برای شان غذا درست می کند و در حالی که کتاب دستش بوده است، دوقلوها را روی پایش می خواباند. بابابزرگ قصد داشته که زن دوم بگیرد- مامان بزرگ مریض بوده و از حیز انتفاع ساقط بوده لابد- مامان به عنوان یک بچه ی چهارده ساله، به شدت دعوا می کند و نمی گذارد. مامان وقتی که جنگ بوده، وقتی که پول نداشتند، چهار بچه را به دندان گرفته و بزرگ کرده است. هی حواسش بوده که درس بخوانند، که باادب و با شخصیت باشند، که به دیگران احترام بگذارند. من دیده ام محتاج نان بودن یعنی چه. مامان دیده است. بچه ها کوچک بوده اند، خوشبختانه، ندیده اند، یادشان نیست، دارند برای خودشان سفر می کنند و گیتار الکتریک می نوازند و کلاس های تخمی ثبت نام می کنند.

بابا. بابا یک آدم باهوش ورزشکار و تحصیل کرده است، که اخراجش کردند و اسم این کارشان را گذاشتند پاکسازی. سیستم نازنین شان را از لوث وجود بابای من که کارش را بهتر از همه بلد بود ولی دزدیدن بلد نبود، پاک کردند. بابا بلندقد و باریک و خوش تیپ بوده است. بعد از اخراجش لباس های درب و داغان را از تولیدی ها می خرید، بازسازی می کرد، با ماشین قراضه اش می رفت توی دهات و با سود اندکی می فروخت. کارگری می کرد. دست هاش همیشه سیاه بودند و هیچ وقت کاملن تمیز نشدند. بابا آدمی است که اگر شما را توی خیابان ببیند و حس کند پول لازم دارید، کیف پولش را به شما می دهد. آدمی است که در سال های نداری اش، وسایل خانه را به این آن می بخشید. وقتی به خانه می آمد، به من می گفت که روی پاهاش راه بروم، چون پاهاش بی حس بودند. بعد از مدتی، توی همین کار خودش هم معروف شد، چون باهوش و منظم و دقیق بود و هیچ وقت از کارش نمی دزدید. بابا الان یک پیرمرد است که کمی قوز می کند، که کاپ هایی که از مسابقات ورزشی اش به دست آورده بود را گم کرده ایم، که ساعت 10 از سر کارش برمی گردد، اخبار گوش می دهد و تا ساعت دو شب کتاب می خواند.

اما می دانی چیست؟ من فقط یک بچه بودم.

بابا و مامان آدم های نازنین من هستند که می توانم تا فردا صبح در موردشان بنویسم و بهشان افتخار کنم. اما من کودکی سختی داشتم. هر اتفاق سختی، مقصرهای خودش را دارد. من فکر می کنم، بابا و مامان مقصر بودند. فکر می کنم، مطمئن نیستم. چه کسی می تواند قضاوت کند که چه کسی چه حقی دارد؟ من فقط تلاش کردم زنده بمانم، تلاش کردم بخندم و شاد باشم، تلاش کردم بچه ی خوبی باشم. من وقت هایی را که آن ها عصبانی بودند، وقت هایی را که آن ها خسته بودند، وقت هایی را که آن ها داشتند به بدهکاری شان فکر می کردند تشخیص نمی دادم. من فکر می کنم که به خاطر بی توجهی های آن ها بود که یک بچه ی افسرده شدم، بچه ای که شب ها گریه می کرد. و البته این طبیعی نیست. می دانی؟ بچه نباید گریه کند. هووم... بله. می فهمی؟ می فهمی که یک بچه فقط یک بچه است، گناهی ندارد؟

پیام هایی که آن ها به من می دادند به من می گفت که من بچه ی خوبی نیستم، می گفت که نمی شود مرا دوست بدارند. تلاش می کردم که آن ها مرا دوست بدارند و نمی شد، هیچ وقت نمی شد. یاد تلاش هایم که می افتم، دلم می خواهد برگردم و خود کوچکم را آن قدر ناامید و بی چاره بود بغل کنم. خیلی خوب تر شده ام، خیلی بهتر شده ام، می توانم راحت باشم و بخندم گاهی، خیلی با خودم جنگیدم که یادم برود. اما بعضی از پیام های بی رحمانه شان هنوز توی سر من هست. هنوز وقتی کسی مرا دوست دارد با بدگمانی نگاهش می کنم و فکر می کنم یا اشتباه می کند، یا کلکی توی کارش هست. هنوز روبروی آینه می ایستم و فکر می کنم کاش زیباتر بودم، فکر می کنم چقدر زشت هستم. هنوز وقتی اشتباه می کنم، بارها و بارها خودم را تحقیر می کنم، خودم را له می کنم. هنوز فکر می کنم استعدادهای من، قدرت های من، مهارت های من، مسایل پیش پا افتاده ای هستند. هنوز توی محل کارم می ترسم حقم را مطالبه کنم و با بی شرمی ِصاحب کارانم، از همه کم تر حقوق می گیرم. هنوز وقتی که کسی به من ظلم می کند، نگاهش می کنم. هنوز کف خیابان دراز می کشم که مردم از روی من رد شوند. مامان و بابا با تمام شکوه شان، با تمام عشقی که بهشان دارم، مقصرند. من، لی لی هستم، کسی مرا می بیند؟ من حق دارم که ازشان عصبانی باشم. من حق دارم هرگز نبخشم شان و یا هروقت که دلم خواست ببخشم شان.

 

/ 8 نظر / 2 بازدید
افشین

برا همینه که به شما میگن نسل سوخته؟

مهشىد

واى لى لى جقدر عالىىىىىى

مهشىد

لى لى، حالا من هى بىام اىنو بخونم هى بكم افرىن اخه غصه را هم مىشه انقدر خوب نوشت ؟

nana

من نمیدانم چیست. آیا جبر زمانه بوده است؟ چرا ما که در این سنّ هستیم خاطرات مشترک و احساسات مشترک داریم؟ چرا خواهر برادرای بعدی اینقدر راحتن و اینقدر با اعتماد به نفس از کیسه خلیفه خرج می‌کنن؟ فقط اینو میدونم که اومدم اینور کره زمین که مثلا ادامه تحصیل بدم، ولی‌ واقعیتش این بود که می‌خواستم در دورترین نقطه ممکن نسبت به اونا باشم. نه من بتونم برم نه اونا بتونن بیان. حالا از پشت تلفن همه روابط محترمانست. در واقع هیچ وقت وارد عمق احساساتمون نمیشیم. نمیگم مامان بچگیمو خراب کردی. نمیگم من تو اتاق در رو خودم میبستم و گریه می‌کردم. نمیگم هنوزم وقتی‌ خواب میبینم خونه بابام هستم با وحشت از خواب میپرم. نمیگم جایی‌ که باید با همسرم غریزه صرف باشم دردها و غمهام سر باز می‌کنن و بیرون میریزن. و البته نمیگم که همسر هم با همه خوبیش آدمی‌ نیست که بشه از بچگیها براش درد دل‌ کرد که اگه یه زمانی‌ تو بحث از م کم بیاره بی‌ برو برگرد همون درد دلا رو نقطه ضعف می‌کنه و تو سرم میکوبه. از اعتماد به نفسی‌ که یک عمر از من گرفتن حرفی‌ نمیزنم. از احساس دوست داشته نشدن، از... واقعیت اینه که پای تلفنهای که به زور ماهی‌ دو سه بار بین ما ر

nana

واقعیت اینه که پای تلفنهای که به زور ماهی‌ دو سه بار بین ما ردّ و بدل می‌شه هیچ احساسی‌ پشت حرفهای من نیست، شاید وانمود کنم که احساسی‌ هست، ولی‌ احساس واقعی‌ نیست. احساس واقعی‌ من فقط یک خشم فروخورده است که دوست دارم فراموشش کنم.

نرگس

لی لی نازم. منم هم سن تو ام و تقریبا هم احساس تو . همچنان دوستت دارم.

افشین

یعنی به نظر شما من منظورم از سوخته مرده بود؟ تازه این حرف شما نیست بیشتر هم سن و سالای شما هم مثل شما فکر میکنن و حرف میزنن میدونی چرا حالا آگاهیه پدرمادرا بیشتر شده؟چون خودشون بی تفاوتی و ناآگاهیو تجربه کردن مطمئنن اگه شما هم یه روزی مادر بشید از تجریبیات بچگی تون ناخودآگاه استفاده میکنید و نخواهید گذاشت بچه شما هم این چیزارو تجربه کنه

مینا

حق داری لیلی جانم اینکه بدونی آدمهایی هستن که باهات درد مشترک دارن یه خورده از دردت کم می کنه و البته تاسف می خوری که چرا آدمها باید اینهمه درد داشته باشن من هنوزم شبا سرم که می ره رو بالش گریه می کنم هنوزم نشده یک بار مادرم بفهمه من چه مرگمه فکر می کردم اگه به بزرگترین آرزوی زندگیم که رفتنه برسم می تونم زندگی کنم حالا که بهش رسیدم فهمیدم که هیچ چیز تو این دنیا به من انگیزه زندگی نمی ده فهمیدم که غصه خوردن جزو زندگیم شده فهمیدم که همیشه برای شاد بودن باید زور بزنم