من هرگز نمی دانم

آن وقت هایی که بچه ی تازه بالغی بودم و خواندن کتاب های غیردرسی برایم قدغن بود، یکی از کتاب هایی که یواشکی خواندم و تقریبن فهمیدم، "به کودکی که هرگز زاده نشد" اوریانا فالاچی بود. آخر کتاب، انتشارات امیرکبیر کتابهای دیگرش را هم معرفی کرده بود. یکی از آن ها "زندگی، جنگ، و دیگر هیچ" همین نویسنده بود. از عنوان کتاب خوشم می آمد. از نثر نویسنده خوشم آمده بود و بسیار تحت تاثیرش قرار گرفته بودم. انشا که می نوشتم، نثر معترض اوریانافالاچی را تقلید می کردم و سعی می کردم حتمن یک عبارت بر وزن"فعولٌ، فعولٌ، و دیگر هیچ" هم در انشاهایم به کار ببرم.

چندروز پیش "زندگی، جنگ، و دیگر هیچ" را خریدم. لی لی یادت هست که پارسال ازت می پرسیدم چطور می شود که انسان ها همدیگر را به خاطر هیچ و پوچ می درند؟ موضوع و سوال این کتاب هم همین است. وقتی می خوانمش جمجمه ام پر از خون می شود. از گوش هایم جنازه بیرون می ریزد. خودم را دیگر نمی شناسم. از خودم و از استعدادهای پنهان خودم می ترسم. بو می کشم. بوی مرده از درون خودم است. همه ی ما این مرده های له شده و قتل عام شده و چال شده و چال نشده را با خود حمل می کنیم.

چقدر مرز میان اولدورم بولدورم های بشردوستی/ صلح دوستی/ خدادوستی  با یک حیوان درنده شدن باریک است. چقدر انسان وحشت ملموسی دارد. چقدر وحشتش برای من آشناست: تکه تکه شدن. تجاوز. فرار از خانه ها با پای برهنه. بچه ی جامانده میان بمب. آتش. حجله های سرکوچه با عکس هایی مبهوت. لباس مشکی. خلسه ی پس از گریه. در رختخواب دراز کشیدن و ملافه را روی سر کشیدن. ناباوری. وحشت. حالا تو بگیر آدم های این کتاب، آدمهایی  هستند با نژاد متفاوت، در جایی متفاوت، و مثلن برای هدفی متفاوت. چه فرقی می کند؟ اصل قصه دریدن دیگری است که اتفاق می افتد. همیشه اتفاق افتاده است. کتاب سرگشته است. فقط روایت می کند. طاقت نمی آورم. دستم را روی دهانش می گیرم. با دهان باز و قلب پر تپش به هم نگاه می کنیم. کتاب سر تکان می دهد و شانه اش را بالا می اندازد. باورمان نمی شود.

بعد چشمان مان را از هم می دزدیم.

برای همین است بچه جان، که مردم می زایند. همیشه فکر می کنند که قرار است نفربعدی زندگی شان را ادامه دهد و این خاطرات را نداشته باشد. اما من می دانم که این خاطرات از من به تو ارث خواهد رسید. متاسفم.

گاهی اصلن نمی دانم برای چه دوست دارم تو بیایی، بچه. غریزه است؟ امید است؟ یک جور مبارزه است بر خلاف تمام اتفاقات شیطانیی که می افتد؟ یادآوری بهشت است؟ نمی دانم. اصلن نمی دانم.

/ 3 نظر / 2 بازدید
عليرضا

سلام كتاب انسان در جستجوي معنا را بخوانيد تا ببينيد انسانها چقدر مي توانند حيوان صفت باشند اين كتاب بي نظير است لينكش رو براتون كذاشتم http://www.nikandishan.org/downloads/human_Frankel_01.doc http://www.nikandishan.org/downloads/human_Frankel_02.doc

کیقباد

این قصه ی فطرت پاک بشر و نیز دو وجهی بودن انسان و وجود نیروهای خیر و شر و خوی انسانی و خوی حیوانی - البته از نوع وحشی اش یا همان ددمنشی - و اینکه انسان تا بچه است پاک و معصوم است و به مرور که بزرگتر میشود بسته به عوامل مختلف ژنتیکی ، محیطی ، خانوادگی ، اکتسابی و دهها عامل دیگر ، چه بسا انسانی بشر دوست بشود یا حیوانی درنده خو ، قصه ای است بس عجیب و غریب ! اما اینکه میشود و یا باید که جنایت پدران و ایضا" مادران را مرتکب نشد تا چونان ابو المعزی ی شاعر ، بر گورمان بنویسند : اینجا کسی خفته است که هرگز جنایت پدر خویش را مرتکب نشد نیز قصه ای است پر آب چشم . طرفه آنکه سخت است آدم بداند که چه باید بکند و چه نباید بکند !تازه وقتی دانست که چه باید بکند آیا میتواند یا نمیتواند نیز خودش هیهات دارد . آن که میخواهد چه بداند و چه نداند مهم نیست . خواسته و به آن رسیده و اگر چه ممکن است از قبل این رسیدن پدر صاحاب خودش و آن نورسیده ! را در بیاورد اما بهر حال خود خواسته را تدبیر نیست ! اما و اما که بدا بحال آنانکه که میدانند نباید کاری را بکنند و میکنند و یا نمیتوانند که نکنند و اینگونه میشود که عمری باید ب