مهمانی گل دار یاکریم ها

ناهار سوپ دال هندی درست کرده بودم و حمص و میرزاقاسمی و فسنجان. غذاهای غیرایرانی مورد پسند نبودند و روی دستم باد کردند. صندلی کم داشتیم و چون تعداد ایستاده ها هم کم بود و همه مان با هم تعارف مان گرفته بود و برای نشستن و ننشستن داشتیم با هم کشتی می گرفتیم، مجبور شدیم همان طوری ایستاده غذا بخوریم. احتمالن قوس کمر مرا با چکش و چشمی و بدون نقاله درآورده اند، چون چندان دقیق به نظر نمی رسد و همین که ثابت جایی می ایستم، کمرم به شدت درد می گیرد. یک قاشق می خوردم، بعد دلم می خواست از درد کمر به رکوع بروم و فکر می کردم آیا در جهان از صاف ایستادن کار سخت تری وجود دارد؟ و به مهمان ها می گفتم بفرمایند، تعارف نکنند، چرا سبزی خوردن نمی خورند؟ ماست بورانی برای شان بکشم؟ و مهمان ها شوخ و مهربان بودند و به نظر می رسید معذب باشند و نمی توانستم بفهمم که واقعن سیر شده اند و بیشتر از این مزاحم شان نشوم یا دارند تعارف می کنند و باید اصرار کنم که دوباره بکشند. به نظرم این مسایل تا آخر دنیا در هاله ای از ابهام باقی خواهد ماند، تا وقتی که مرگ چشم ما را به حقایق روشن کند. خواهرم گفت آیا می دانستم که همیشه در کودکی اش فکر می کرده که بالاخره ما یک روز به او خواهیم گفت که بچه ی سرراهی است؟ و من خواستم همراه با او بخندم، اما کار داشتم و یادم رفت و بعدش هم که دوباره یادم آمد، فکر کردم اصلن خنده دار نیست که یک بچه ی کوچک این قدر فکرش ناراحت باشد و فکر کردم چرا وقتی یک نفر دارد توی مشکلات تخمی زندگی اش خودش را شکنجه می دهد و بلد نیست بخندد، باز هم بچه می آورد، آن هم دوتادوتا. فکر کردم چرا ما شش نفر این قدر همدیگر را آزار دادیم، و چرا باید باقی عمرمان را صرف این کنیم که این آزارها را فراموش کنیم.

طبق معمول فصل زاد و ولد زمین، صدای یاکریم ها از پشت پنجره می آید و بعد که نگاه می کنیم، می بینیم که یک یاکریم نر توی یکی از گلدان های ما ایستاده و چند شاخه ی محقر را با شلختگی روی هم ریخته و مثلن خیرسرش لانه ساخته و دارد ماده اش را با این معماری تخمی اغوا می کند. بعد به سرعت و بدون صرف وقت به تفاهم می رسند و توی گلدان های ما تخم می گذارند و روی تخم شان می نشینند و جوجه های شان زشت و کچل و دماغ گنده به دنیا می آیند و ما پشت پنجره قند توی دل مان آب می شود و مادرپدرهای شان برای شان غذا می آورند و توی دهان شان می گذارند و جوجه ها تندتند بزرگ می شوند و لب گلدان می ایستند و پر و بال شان را هوا می دهند و کمی توی هوا می پرند و ما قلب مان می ریزد که نیفتند و بعد یک روز که از سر کار برمی گردیم، دیگر نیستند. از توی این گلدان ها چندتا بچه تحویل اجتماع داده ایم؟ زیاد. حسابش از دستم در رفته است.

یک زمانی من بچه می خواستم که به غریزه ی زمینی خودم برگردم و بچه ام خوشبخت باشد و بچه خوب است و بچه زندگی است و می خواستم سهم زنده بودنم را به دنیا بدهم و تا آخر عمرم نگران باشم و خودم باشم و بنشینم و بنویسم و نقاشی بکشم و باغبانی کنم و هزارتا حیوان، هزارتا معصومیت را غذا بدهم و بزرگ کنم و دیگر به کار و اداره و رییس و لحاظ شود و درخصوص فلان با فلانی مذاکره کنید و مدیریت روابط و روند تغییرات قیمت های جهانی محصولات در فصل های آتی و نمودارهای رنگارنگ فکر نکنم و در عوض به این فکر کنم که ان بچه ام سفت است یا شل یا این که بچه ام امروز معلوم نیست از چه کسی یاد گرفته است که فحش بدهد و این اصلن بد نیست و اتفاقن چقدر هم خوب است.

الان که نشد بچه داشته باشم، که نشد خودم باشم، که ملقمه ای هستم که هرچه هم ام می زنند، یکسان نمی شوم و درعوض پاره پاره تر می شوم، لابد همه اش از بی عرضگی خودم بوده و اصلن خب که چه؟ ای بابا. ای بابا. روزمرگی. مردم و حیوانات و زندگی و دنیا هنوز ادامه دارند و من هنوز درجا می زنم، هک هو هه هار.

لی لی، خسته ام چقدر. از خودم خیلی خسته ام. خیلی زیاد خسته ام.

/ 6 نظر / 2 بازدید
ایمان

نوشته ی قشنگی بود و در عین حال سیاه، رو اعصاب..!

یونس

یاکریم ها پیغمبرانی هستند پشت پنجره ی خانه هامان[لبخند]

ریحانه

من یه دوست دارم که میگه همیشه فکر میکرده که سرراهیه. البته دقیقترش اینه که آرزو میکرده سرراهی باشه چون دلش نمیخواسته مادر و پدرش، مادر و پدر واقعیش باشن. من اگر بودم سوپ دال رو که حسابی میخوردم ولی وقتی میرزا قاسمی هست به حمص نگاه نمیکنم. اینها رو گفتم که بگم بچه هم بودن و نبودنش هردو یه جور درده. فکر هم نکن اگه بچه بود به نمودارهای رنگارنگ فکر نمیکردی یا سرکارت با اداره نبود. هنوز زندگی همونطور بود. بچه‌ها دردهای ما رو درمان نمیکنن. از ما دردهامون رو یاد میگیرن. یا هم یاد میگیرن مثل ما نباشن.

سحر

من بچه که بودم خواهرم بهم همش می گفت تو سرراهی هستی. ما دلمون سوخت تو رو از کوچه برداشتیم. منم کاملا باورم شده بود. آخه از زمان تولد تا شش ماهگیم هیچ عکسی ندارم. مامانم میگه واسه این بوده که دوربین خراب شده بود. علاوه بر اون همیشه باید یواشکی با اسباب بازیای خواهرم بازی می کردم چون خودم دو سه تا بیشتر نداشتم که اونا رو هم اطرافیان برام خریده بودن. تا وقتی که خواهر کوچیکه نیومده بود هر چی خوب بود مال خواهر بزرگم بود چون بزرگتر بود. وقتی هم که کوچیکه اومد هر چی خوب بود مال اون بود چون کوچیکتر بود. میگم حالا که خوب فکر می کنم می بین دلایلم غیرمنطقی نیستن!!!!نکنه من سرراهی باشم[گریه] واااااای خدا

سحر

می دونی خیلی دوس دارم وبلاگ بزنم ولی عزمم رو جزم کردم برم دنبال کارای مهاجرت. من یه مهندس عمرانم. خسته شدم بس که بعد اون همه درس خوندن و شاگرد اول بودن برا گرفتن کار باید دائم خودمو به در و دیوار بکوبونم. از در و دیوار خسته ام. از برخوردهای اطرافیان خسته ام. به قول خودت از خودم خسته ام. خیلی زیاد خسته ام.... اگه وبلاگ بزنم اولین کسی که بهش آدرس بدم تویی.می دونستی اولین دوست اینترنتی منی؟[ماچ]

مریم

لی لی ! دوست دارم نوشته ها تو ! غمگین که میشم بیشتر ! الان که خیلی غمگینم خیلی خیلی بیشتر