بهار می رسد، اول تابستان.

 

هی مامان زنگ زده بود روی موبایلم و نشنیده بودم. هی یادم رفته بود که برایش تلفن بزنم. بالاخره به هم رسیدیم. مامان گفت که نمی‌خواهد مرا ناراحت کند، اما... می‌دانم وقتی که مامان پشت سرهم تلفن می‌زند، می‌خواهد برای من درددل کند. قبل‌تر وقتی که درددل می‌کرد، مدتی توی کما بودم. حالا من یک جای دیگرام. اتفاقات بیرون من‌اند. من فقط نگاه‌شان می‌کنم. پذیرش. پذیرش درس بزرگی بود  که با سیلی آموختم.

مامان گفت که با بابا دعوا کرده است و کیف‌اش رابرداشته و از خانه بیرون زده و به اصفهان رفته است، پیش یکی از فامیل‌هایش. خواست گریه کند. می‌دانم. صدایش را می‌شناسم. گفتم خوب؟ گفت ناراحت نشوم ها و بغض کرد. گفتم چرا ناراحت شوم؟ اصفهان شهر قشنگی است. برود بگردد. صفا کند. جای ما را هم خالی کند. گفت خواهرم و برادرم خیلی ناراحت‌اند. هی تلفن می‌زنند و بهش می‌گویند به خانه برگردد. قبل‌تر پشت تلفن با خانواده کنفرانس تلفنی برگزار می‌کردیم تا مشکل مامان و بابا را حل کنیم. الان من نفر آخری بودم که خبردار می‌شدم، و تخمک‌ام هم نبود. مامان و بابا دوست دارند با هم دعوا کنند، این مساله ربطی به این‌که حق با کیست و چه کسی ظالم و چه کسی مظلوم است ندارد، این مساله می‌تواند هر لحظه با هر دلیلی اثبات شود، و اصلن برای چی باید اثبات شود که این دو دعوا کردن را دوست دارند، کیست که این را نداند؟ من نمی‌توانم آدم‌ها را عوض کنم. مامان گفت تا بابا دنبالش نرود برنمی‌گردد. گفتم که مهم نیست بابا چه می‌کند،‌ ایشان خودشان به عنوان یک زن مستقل تحصیل‌کرده‌ تشریف ببرند ببینند زندگی و زیبایی یعنی چه. سی و سه پل رفته است؟ هنوز نرفته است؟ داد زد آخر زورش می‌گیرد. گفتم خوب باشد، وسط گشت و گذارش زور هم بزند. یبوست دارد؟ گفت اتفاقن آره. گفتم آلوچه بخورد. گفت ماست هم خورده است توی این هاگیرواگیر. حالا یبوستش بدتر هم می‌شود. و خندید. خندیدم.

پیر شده‌اند. پیرند. بچه شده‌اند. بچه‌اند. من همیشه بزرگ‌ترشان بوده‌ام. همیشه بزرگ‌تر همه بوده‌ام. برای همین‌هاست بچه‌ام، برای همین‌هاست که تو می‌ترسی بیایی. برای آن‌که من هیچ‌وقت بچه نبوده‌ام.

هم‌بازی‌هایت بچه‌ام. هم‌بازی‌هایت. هم‌بازی‌هایت تیر خورده‌اند، مرده‌اند. من قبرستان خودم‌ام. اما قبرها هم شکوفه می‌زنند. می‌دانی؟

/ 3 نظر / 2 بازدید
فریاد

بسیار زیبا نوشتید دوست گرامی...

نرگس

لی لی جانم. برای همین‌هاست بچه‌ام، برای همین‌هاست که تو می‌ترسی بیایی این جمله ات رو خیلی دوست داشتم. می بوسمت دوستم

واو-نون

راستش توی گودر خوندمت. اینکه هیچ وقت بچه نبودی و همیشه بزرگتری کردی برای همه دردیه که منم دارم. عین تو. اصن این نوشته رو که خوندم خیال کردم خودم نوشتم. یعنی انگار خودم نوشته بودم بس که به من نزدیک بود... بی خیال شکوفه بزن...