هرچقدر هم که بهتان خوش گذشته باشد، خانه ی خود آدم نمی شود.

 

از سفر به خانه برگشتیم. از قبل مهمان داشتیم. من و مرد در تهران قوم و خویشی نداریم. همه در شهرستان‌های خود ساکن‌اند. نتیجه می‌گیریم که آن‌ها هم جز ما در تهران کسی را ندارند. نتیجه‌تَرَش این است که دیدارهای ما با اقوام هفته به هفته تازه می شود، چون تهران شهری است که شما هر کاری با هر اداره ای داشته باشید، باید یک بار به تهران بیایید و یک امضایی پای نامه تان بزنید. اقوام و آشنایان کلید خانه ی ما را دارند، ما هم نباشیم، می آیند و می روند. بارها شده که ما در سفر و ماموریت بوده ایم و آن ها مهمان مان بوده اند و هی بهشان تلفن زده ایم که ببخشند تو رو خدا، از خودشان پذیرایی کنند. کـ.ان خودمان را پاره کردیم که یک خانه بخریم که یک اتاق اضافه داشته باشد، که مهمان های مان اذیت نشوند. توی کابینت ها به اندازه ی یک هیات ظرف داریم. یک کمد هم داریم که تا سقف تویش رخت خواب چیده شده است. یک وقت فکر نکنید که ملافه ها شسته نمی شوند، حبذا، دقت دارم که ملافه ها حتمن هر روز شسته شوند. صابون و حوله و لباس و برس مو و مسواک نو و ریش تراش و افترشیو و ادوکلن و شستن لباس زیر و شستن لباس رو و اتو هم از خودمان است. آشپز خوبی شده ایم، چون بلدیم سریع غذا بپزیم و به سر میز بیاوریم و خوشمزه هم باشد. گاهی مهمان های رودربایستی دار با کفش خاکی ِ پر از اخ و تفِ مردم کوچه توی خانه می آیند، من ردپای شان را تی می کشم، با کفش می روند، من ردپای شان را تی می کشم. خانواده ی خودم می آیند و می گویند که من تا حدی روانی هستم و وسواس دارم. درعوض خانواده ی همسرم خیلی تلویحی اعتقاد دارند آن قدری که باید تمیز نیستم و این ها را بهتر نیست با جرم گیر بشویم؟ خلاصه خیلی بامزه است، خیلی می خندیم. یک اتفاق خنده دار دیگر هم این است که من حس می کنم از این که همیشه از قبل برای اوقات خانه ام برنامه ریزی می شود و کسی نظر مرا نمی خواهد، کمی خسته ام، اما این هم برطرف می شود، برطرف می شوم، لابد. ای بابا، کی داده، کی گرفته؟

شبش خواب دیدم که یک زن جوان مرده است. زن جوان را می شناختم. هرچه دربیداری فکر کردم، دیدم مشخصات زن جوان به هیچ کسی نمی خورد. داشتیم گریه می کردیم. خانم همسایه مان که از قضا در بیداری هم همین طور فضول است، آمد و پرسید که آیا امروز هم می خواهیم با همان ظرف های دیروز به مهمان ها غذا بدهیم؟ و حکم داد که امروز از یک مدل دیگر استفاده کنیم. توی خوابم زن جوان دو روز بود که مرده بود و من به ظرف فکر نمی کردم و به این فکر می کردم که تن زن جوان هنوز تجزیه نشده است. توی بیداری ام یکی دیگر از همسایه هامان از حج برگشته است و باید برویم سرسلامتی و بهش بگوییم حجش قبول باشد انشالله و او بگوید قسمت ما باشد انشالله. به این می گویند روابط عمومی. در حالی که بیشتر دوست دارم روابط عمومی ام را با این همسایه این طور آغاز کنم که به او بگویم که کفش های بوگندویش را از پشت در بردارد، چون وقت هایی که در را باز می کنم و کفش های شان را می بینم که توی راهرو پخش و پلا هستند، تمایل زیادی به عصبانی شدن و اعتراض در خود پیدا می کنم و اعتراض و عصبانی شدن با قوانین بین المللی منافات دارد. آدم باید همیشه لبخند بزند. نگاه، اینجوری  :) .

/ 2 نظر / 2 بازدید
مریم

لیلی دوستت دارم و :)

بانوی اسفند

چقدر از این نگاه :) متنفرم و همچین آدم هایی هیچ وقت نمی فهمند پشت این نگاه چه خشم و اعتراضی موج میزنه به این میگن روابط عمومی! راست میگی لی لی... من مدت هاست که روابط عمومیم صفر شده و در چنین اجتماعی به چنین فردی میگن :منزوی و ایضاً چنانچه این مراسمات و تظاهرات و رسم و رسومات رو به جا نیاریم میشیم : یک منزوی به دور از شعور روابط اجتماعی