من عرف نفسه

همکارم ازم پرسید:" شما چه آهنگ هایی را دوست دارید؟"

با اعتماد به نفس گلویم را صاف کردم:"آهنگ های آرام."

و یک سری ترانه های آرام ازش گرفتم و روی ام پی تری ریختم. قبلی ها را پاک کردم. می خواستم آدم مشخصی باشم، با ایدئولوژی و اهداف و علایق مشخص. آهنگ های قبلی یک سری ترانه های نامربوط به یکدیگر بودند، مایه ی آبروریزی صاحب هیپی مسلک شان. چه معنی داشت که آدم این همه کش تنبان دررفته باشد؟ به وقت گوش دادن شان آمادگی اش را داشتم که در لحظه غمگین، متفکر، هیجان زده یا افسرده شوم یا به وقت رد شدن تاکسی از روی دست اندازهای شتری، هد بزنم و به صورت نامحسوس بندری بروم. ترانه های قبلی ام کیوسک داشت. التون جان داشت. پاپ و اپرا داشت. آداجیو داشت. تَنِّکه (اعراب گذاشتم که با لفظ قدیمی شـ.ورت اشتباه نشود) و سوسن خانوم هم داشت. ملقمه ی عجیبی بود از آنچه که من هستم. مثل بچه ی آدم می آمدند و حرف شان را می زدند و می رفتند و هیچ کدام شان آن دیگری را تحقیر نمی کرد. همه از هم راضی بودیم. از همه مهم تر خدا هم ازمان راضی بود.

وقتش بود که من هم بالاخره برای خودم آدم بزرگی شوم و وقتی ازم می پرسند خرم به چند بتوانم با اطمینان نرخ مناسبی را اعلام کنم.

اولین ترانه از سری جدید آهنگ هایی را که روی ام پی تری ام ریخته بودم، با جدیت گوش دادم و سر تکان دادم و چشمم از اشک خیس شد. دومی را هم گوش دادم. سومی را هم خوب... گوش دادم. ولی همیشه باید بعد از گریه قر داد ولو به صورت درونی شده. نمی شد با آرام بعدی قر بدهم. خمیازه کشیدم. ردش کردم. بعدی هم آرام بود. بعدیش هم...

حس می کردم دارم به مادرترزا دگردیسی می کنم.

بالاخره بعد از یک ساعت یک نیمه هیجان انگیز پیدا کردم و آن قدر آرام جانم زیاد شده بود که رهایش نکردم. هی گوش دادم و هی فکر کردم که خیر، هنوز مقداری از آرامشم مانده است که خنثا نشده است.

و از این داستان نتیجه گرفتم که البته نمی شود گفت که از لایت میوزیک خوشم می آید. اصلن در خصوص هیچ وضعیتی هیچ چیز نمی شود گفت. در وصف نگنجم.

/ 11 نظر / 2 بازدید
نمایش نظرات قبلی
بهناز

به طور دقیقی احتمال می دم که بتهوون یا باخ هم همه جور آهنگی گوش می دادن چون موسیقی مثل فیلم یا کتاب نیست باید تنوع داشته باشه تا بتونی خلق کنی. خوشحالم که از خود بودنت ناراحت نیستی! واقعا خوشحالم!

پریسا

خیلی هم خوب وصف کردی. اتفاقا منهم این تناقض را در باره ی موسیقی دارم و تا بحال نتونسته بودم در موردش بنویسم. نوشته ات سر نخ نوشتن در موردش رو بهم داد. ممنون.

کیقباد

خدای رحمت کناد جلال همتی را که چه میکند گاهی !

rs232

اول اینکه بسیار زیبا می نویسی دوست عزیز. من هم همیشه آیپادم پر از آهنگ های مختلف و متناقض! از سمفونی بتهون یکهو وارد یه دارم چند می خری می شود و از آنجا به شجریان می رود و بعد هم آهنگ قر دار آذری! ولی بدی آن این است که اگر یک آهنگ را بخواهم دوباره گوش کنم مکافات است چون نمی دانم کجا دنبال آن بگردم. قدیم ها آدم یک نوار کاست را با هزار التماس و خواهش از این و آن کپی می کرد و ده سال همان را گوش می داد. ولی الآن آنقدر آهنگهای توی یک آیپاد زیاد است که آدم خیلی زور بزند یک آهنگ را دو یا سه بار می شنود!

عليرضا

من عاشق موسيقي اصيل ايرانيم. خودم هم دستي بر سازي دارم هيچ وقت هم موسيقي به جز ايراني و گاهي هم موسيقي هاي كلاسيك غرب چيزس گوش نمي دهم. اعصابم را به هم ميريزند البته اين دليل بر بد بودن آنها نيست. من معتقدم موسيقي بايد از روي فكر ساخته شود الان وضعيت موسيقي پاپ ايراني اسف بار است چون هركي از مادرش قهر مي كنه خواننده و آهنگساز ميشه به موسيقي توجه كنيد كه فكر پشتش باشد حالا چه پاپ چه سنتي چه كلاسيك

متین

من میخوام آهنگ ریتم درستی داشته باشه آرام و تندش فرقی نمی کنه در ضمن جملات خواننده مثبت باشه

متین

از مطلب شما این برداشت هم میشه که جامعه چند صدایی بهتر و موفق تر از یک جامعه تک صدایی است به شرطی که هر کس با آرامش نظر خودش رو بتونه بیان کنه و تحقیر نشه

عليرضا

لي لي من قصد جسارت نداشتم كه شما از علم موسيقي اطلاعي نداريد. درست مي گيد بعضي وقتها آدم نياز دارد كه از فكر دور شود تا كمي آرام شود. اما اين موسيقي هاي درهم برهم فقط ذهن انسان را آشفته مي كند. يكي از آشنايان ما بچه اش 10 ماهه است وقتهايي كه گريه مي كندآرام كردنش سخت است اما به محض اينكه يك موسيقي آرام حالا سنتي يا كلاسيك پخش مي شود سرش را روي زمين مي گذارد و چيزهاي نامفهومي زمزمه مي كند و آرام خوابش مي برد من معتقدم موسيقي هاي مشوش به طور ناخودآگاه ذهن انسان را هم مشوش و پر از استرس مي كند شما هر وقت غمگينيد چند دقيقه اي پيانوي كلايدرمن گوش بديد، تكنوازي تار شهناز و ... گوش كنيد ببينيد چقدر آرام مي شويد. موسيقي تمام درونيات آهنگساز را به شما منتقل مي كند اگر نهاد آهنگساز ناآرام باشد موسيقي اش هم نا آرام و مبتذل (نه به معني شرعي كلمه بلكه به معني سبك و سخيف) خواهد بود

c0llector

سلام لیلی جان. حالت خوبه خواهر گلم؟ من تا حالا چندین بار به وبتون اومدم و دعوتتون کردم به صفحم حتی لینکتون هم کردم اما نمیدونم که اومدین یا نه. به هر حال . لیلی خانم مطلبتون رو خوندم. از بیان طنزآمیزی که توش به کار بردین خیلی خوشم اومد و زیبا بود. تا حالا سعی کردین یک مطلب کاملا طنز بنوسید؟ نوشتن طنز به نظر من از سخت ترین نوع نوشته هاست و به نظر من ذهن شما اونقدر فعال عست که بتونید موضوعات مختلف رو اونقدر باهم مخلوط کنید تا یک نوشته ی بسیار زیبا از آب در بیاد. راستی لیلی من یه چند خطی بسیار کوتاه نوشتم و بینهایت مشتاقم که نظر زیبات رو راجع بهش بدونم و امیدوارم این دعوتم رو قبول کنی و برای هم دوستای خوبی باشیم. بیصبرانه منتظرتم و یا علی.

دوست لی لی

سلام لی لی جان. پستت شاد بود و بی خیال. دوستش داشتم. معلومه بهتر شده ای ها. آفرین [ماچ]