عاشقانه هام سر صبح

من دو راه دارم. یکی یک کوچه ی بزرگ شیک سفارت دار که یک طرفش یک برج بلند است. و دیگری یک کوچه ی کج و کوله ی باریک با جوی آب کوچکی در وسط که همیشه انتخابش می کنم. خانه سرکوچه درخت توت دارد. زمین زیر درخت توت لکه لکه است. خانه ی بعدی تاک دارد با خطوط پیچاپیچ سر شاخه ها. کنارش یک مهدکودک قرمز است. مهدکودک بوی فاضلاب می دهد. صبح ها پدرمادرانی با قیافه های یکسان و لباس های یکسان، بچه هایی با رنگ ها و قیافه ها و احساسات متفاوت را به مهدکودک تحویل می دهند. هر بچه ای یک اتفاق تازه است. من مثل یک سایه از کنار ماشین های تحویل دهنده ی گریه ها و خنده های کوچولو رد می شوم. هیچ کسی مرا نمی بیند که پشت عینکم جا مانده ام. خانه ی روبرویی اش پیچ امین الدوله دارد. بو می کشم. تازه است. دلم برای بهارنارنج تنگ است. یک گل کوچک می چینم. بو می کنم و آواز می خوانم. مدیرعاملم می گوید پیشرفت کرده ام، گل دزدی می کنم؟ با تظاهر می خندم، جوری که کنار چشمانم چین بخورد و ته حلقم پیدا شود. مامان می گوید:"بچه بدو، ظهر شد ها..."  سرعتم را زیادتر می کنم. صبح همکلاسی دانشگاهم سر خیابان منتظر تاکسی بود. هدفون را از گوشم درآوردم و بهش خندیدم که دوقدم راه است و او منتظر تاکسی است. چه کسی حدس می زند که من چقدر در پشت خنده های بلندم سیاهم؟ هی ساعت را نگاه کرد و هی گفت که دیر شده است.

دیرشده بود.

دیر شده بود؟

نمی دانستم.

کنار پیچ امین الدوله، یک کوچه ی قهر و آشتی است. کوچه ی قهرو آشتی یک کوچه ی دو نفره ی عاشقانه است. فقط می توانی یارت را بغل کنی که بتوانید از این کوچه رد شوید. فقط دو تا در دارد. هر دو در ته کوچه اند. هر دو در باریکند. حیرت می کنم از وسایلی که باید باریک باشند و به آن خانه ها برده شده باشند. خیال بافی می کنم که خانه پر است از باریک و بلند... داشتیم. ابروکمند... داشتیم. زن های ابرو به هم پیوسته ی تپل و سفید دایره می زنند و می خوانند. آدم های ابروکمند ِباریک و بلند ِ باوقار می آیند و نگاه می کنند.

همه مرا نگاه می کنند. اما لی لی، من جایی را نمی بینم.

خانه ی بعدی یک خانه ی دو طبقه ی پیر است. پله ها بزرگ، پیچ خورده اند و به تراس رفته اند. روی تراس گلدان سیکلمه هست. شمعدانی هست. دبه ی ترشی هست. جارو هم هست. توی خانه انسان هایی زنده زندگی می کنند. دلم خانه ی کلاس اول مادربزرگم را می خواهد. مادربزرگ باریک و بلند و ابرو کمند. نمکدان های فلزی گردالی مادربزرگ روی تاقچه ی آشپزخانه، با نقش میلی متری روی شان: صحرای برهوت و شترهای با بند به هم بسته شده و عربی که دارد راهشان می برد. آخ که من همان عرب هستم که بیشتر شترهایم یکی یکی از تشنگی مردند. بقیه را به دنبال خودم می کشم. کجا دارم می برم تان حیوان های آرام؟ کجا داریم می رویم؟

به شرکت می رسم. با سرشاخه ی درخت تاک بین دندان ها، بچه های مهدکودک، گل امین الدوله در دست، شترها به خاک افتاده و بی رمق، مادربزرگ هفت کفن پوسانده، تراس خانه ی پیر پر از زندگی.‌ با لبخند بزرگی که ربطی به من ندارد. با سر و صدا و شوخی به همه سلام می کنم و کارت می زنم.

می دانی لی لی؟ دیر شده است.

 

 

/ 4 نظر / 2 بازدید
کیقباد

همه ی عمر دیر رسیدیم !

پریسا

از خواندن نوشته هات خیلی لذت می برم. از اینکه چطور رشته های مختلف فکرت رو دنبال میکنی, همشون رو به جایی می رسونی و هنوز سر نخ دستته. ممنون.

rs232

بسیار زیبا بود لی لی جان. آفرین بر تو

باراکا

من دوست دارم این لی لی را ببینم خیلی زیاد [خجالت][چشمک]