می خواهید چه کاره شوید؟

دیشب هم دوباره مدیرعامل یک‌ساعت من‌را نصیحت کرد. به من گفت که چشمانم را ببندم و فکرکنم. فکرم را رهاکنم و بگذارم هرجایی دوست‌دارد برود. بعد طرح‌هایی را که فکرم گفته‌است، پیاده کنم. بعد اجرای‌شان کنم. گفت با این سن و سالش هنوز نشده که طرحی را بنویسد و اجرا کند و موفق نشود. از من پرسید که می‌خواهم چه‌کاره شوم؟ من‌من کنان و با صدایی که تا به آن‌موقع آن‌همه بی‌حال و کش‌آمده نبود، گفتم که می‌خواهم در کارم موفق شوم(!). خیلی زحمت‌کشیدم که از این‌همه کلی‌گویی مضحک خودم خنده‌ام نگرفت. برایم کمی طراحی کرد که لازمه‌ی موفقیت‌هام چیستند.

در راه برگشت با شوهرم خندیدیم. شوهرم می‌گفت:" می‌خواستی به او بگویی که دوست‌داری نویسنده‌ی کتاب‌کودکان شوی و برای‌شان نقاشی‌کنی، تا از همان طبقه‌ی‌ششم تورا به‌پایین بیندازد!"

عاشق کتاب بودم.9-10 ساله که بودم، پدر و مادرم می‌خواستند لوسم کنند:"باباجان چه کتابی دوست‌داری برایت بخریم؟" آن‌زمان در صفحه‌ی آخر مجله‌ای که خاله‌ام برای پسرخاله‌ام می‌خرید و من می‌خواندم، کمیک‌استریپ امیرارسلان نامدار بود. به چشمان بچگی من امیرارسلان نامدار یکی از زیباترین پسرهایی بود که من دیده بودم و اگر کسی نظرم را می‌خواست –که در آن سن‌وسال بچگی من کسی چندان دغدغه‌ای در این‌مورد نداشت- او را برای ازدواج با خودم کاندید کرده بودم. با شوق و ذوق تقریبا جیغ‌کشیدم :"امیرارسلان نامدار!" مامان و بابا شیشکی کشیدند و قاه‌قاه خندیدند. بابا گفت:"دختر ما را باش!" برایم کتاب‌های علمی ایزاک آسیم‌اُف را خریدند که تا چندسال بعد نتوانستم از خواندن‌شان سر دربیاورم. بعدها فکرکردم که کتاب‌های علمی ایزاک آسیم‌اُف و خلاصه‌ی تاریخ‌تمدن ویل‌دورانت هم چندان پر بی‌قشنگی نیستند و خواندن کتاب‌های علمی و تاریخی- در نبود کتاب‌هایی که یواشکی دوست‌داشتم بخوانم و در برخی موارد موفق هم می‌شدم- شد چاره‌ی مرض همیشه و همه‌وقت کتاب‌خواندنم. البته دوای درد نبود، ولی مسکن بود. داستان و شعر ممنوع بود.

می‌دانی؟ احتمالن با همین تجربیات است که یاد گرفته‌ام که  آن‌چه من دوست‌دارم، خنده‌دار و مایه‌ی شرمساری است و آن‌چه دیگران می‌گویند قابل‌اجرا و درست و کامل است.

و عجیب‌نیست که من یک شخصیت توسری‌خورده‌ی کوچک  یواشکی با علایق خیلی‌پرت از این‌چیزی که هستم دارم. عجیب‌نیست که خودم هم به رویاهام می‌خندم. رویاهای درحال احتضارم حداقل مرا می‌خندانند. پس‌فردا که بمیرند معلوم‌نیست که چه‌چیزی مرا خواهد خنداند...

این وبلاگ محل خوبی برای خواندن روضه است.

/ 1 نظر / 2 بازدید