یوم الشک

صبح که بیدار شده بودم، تا بیایم و آب را بجوشانم دیر شده بود. هی به خودم گفتم چقدر از سر صبح خسته ام و هی دلم برای خسنگی و بیچارگی ام می سوزد. سایه ی مامان آمد دستش را به کمرش زد و کمی بالاتر از گوش هایم داد زد:"خدا را شکر کن. خیلی ها آرزوی موقعیت تو را دارند." صدای والد من صدای مامان است، بابا معمولن چیزی نمی گوید. بابا بچه که بودیم، ما را به سختی کتک زد، بزرگ که شدیم، پشت سرمان گریه کرد و یادش ماند که من انار دوست دارم. یک بار یکی به من گفت چطور پدر و مادرم را با وجود کتک کاری هایی که درحق من کرده اند، دوست دارم؟ در این گونه موارد این که من شخص سوال کننده را قهوه ای نمی کنم از بزرگواری ام نیست، از این است که فکر می کنم حیف ان. چای دم نکردم. چای کیسه ای مزه نمی دهد، چای فقط چای لاهیجان. امسال چای جم لاهیجان بهتر از بقیه بوده است(تبلیغ رایگان برای محصولاتی که دوست دارم پذیرفته می شود). چای برای من قسمتی از زندگی ام است که به هیچ آدمی مربوط نیست. مال خودم است. برای خودم چای رادوست دارم و این با وجود روحیه ی مردد و همیشه در انتظار تاییدم، برای من پیشرفت محسوب می شود.

چای نخوردم. صبحانه ی فوری.

به اداره آمدم. یوم الشک بود. برای خودشیرینی حتا آب سرکن ها را هم از جای شان برداشته بودند. ول شان می کردی و مشکل شرعی کان نشور شدن مردم پیش نمی آمد، آب ساختمان را از شیراصلی قطع می کردند. دوستانی که در کار خبررسانی هستند، بدوبدو آمدند و از من پرسیدند که آیا روزه هستم؟ البته عزیزانم. خدا قبول کند. باشد بابا. خدا مال شما را قبول کرد، کار سنگینی بود و برای کل تاریخ بشریتش بس است، ما توقعی ازش نداریم.

سردرد. کافئینم افتاده بود. هی یواشکی از توی کشو چیپس خرما درآوردم و بدون آن که کسی ببیند تظاهر به روزه خواری کردم. افاقه نکرد. سردردهای من وصل می شوند به افسردگی. وافسردگی هام لینک می شوند به آدم های دور و برم. سایه ی مامان دوباره آمده بود و روی مخم ایستاده بود و دستش را به کمرش زده بود و سخنرانی می کرد. همیشه آخر سخنرانی هایش به این ختم می شود که من تپاله ام. زمزمه کردم خودم هم می دانستم. لبخند رضایت زد. ساکت شد. تمام شده بود. دوباره توی خودم مچاله شده بودم. فکر کردم قرصم را خوردم؟ نخوردم؟ چرا از دکتر نپرسیدم که قرصم را قطع کنم یا نه؟ آخ که امان از سردرد. امان از سردرد.

به خانه برگشتم و تمام روز را با سردرد خوابیدم. و هی بیدار می شدم. دلم می خواست یک نفر بیاید  و به من بگوید که خوب هستم. خوب نبودم. پیش خودم زنجموره داشتم که از عید تاحالا هزارکیلو چاق شده ام. که حرف نمی زنم. که روابط عمومی ام خوب نیست و آدمی عصا قورت داده هستم. که کارم را درست انجام نمی دهم. که کسی مرا این طوری که هستم تایید نمی کند، که کسی مرا این طور که هستم دوست ندارد. این طوری کم و این طوری کم رنگ. دستم را بغل کردم. غلت زدم. سخت است آدمی که بچگی اش ناتمام مانده، بخواهد بزرگ شود. به خودم گفتم خوبی. هیچ می دانستی که خوبی؟ تو خوبی لی لی.

بیدار شدم. چای دم کردم. آب جوش روی چای خشک، بوی عشق بلند شد. قوری را گذاشتم روی کتری. می دانی لی لی؟ آدم باید هزارتا قوری کوچک دونفره داشته باشد. آدم باید هی کتری عوض کند و با کتری های قبلی اش خداحافظی کند. آدم باید روقوری ببافد، روقوری اش هزاررنگ باشد، یک تکه از گلدوزی های مادربزرگی که رفته است زیر خاک را رویش دوخته باشد، بگذاردش روی قوری اش که گرم بماند و چای خوب دم بکشد. به چای باید فرصت داد. باید مترصد بود تا دم بکشد. آدم فقط باید بنشیند و چایش را بنوشد.

 

 

/ 12 نظر / 3 بازدید
نمایش نظرات قبلی
ترانه

کاش من بودم . برای منهم چای درست میکردی و با هم میخوردیم.

نهال

[گل]

free prisoner

نمی دونم خوب مینویسی که اینجا زیاد سر میزنم و/یا دلیل سر زدنم اینه که تیپ شخصیتی آدمی که توصیف میکنی رو بدجوری میشناسم، بیشتر از هر چیز دیگه. نمیدونم تو پاراگراف آخر چی داره که اینقدر خوشم اومده. "آدم باید روقوری ببافد..." پی نوشت1: ببخشید اگر حرف زیادی دارم میزنم. فکر کنم درست زنجموره (چیزی که مدیری برای شوخی اختراع کرد) هست ضجه و مویه که تو مکالمه واو وسطش رو هم نمیگن. پی نوشت2: کلمه ای به بامزگی روقوری نشنیده بودم تا حالا

great!

zarin

I shared the last paragraph on my facebook status and I added your weblog address you are so nice !

mahshid

akh liley azizam........

ریحانه

میدونی من هر روز که بیدار میشم یه صدا هست که بهم میگه "ازت متنفرم، ازت متنفرم" بی‌وقفه. از صبح تا شب. تازگیها عادت کردم که بهشت بگم میدونم. قبول دارم. اینطوری گاهی راحتم میذاره تا به کارام برسم.

saieh

modathast ke tora mikhanam ,,va tora hes mikonam , tanha nist

پگاه

لیلی کتاب" زنان شیفته" رو خوندی؟اگر نه حتما بخونش

مريم

من هم پدر و مادرم رو با وجود كتك كاري هايي كه در حقم كردن، هنوز هم دوست دارم...