خوش تماشایی است

چندروز پیش که داشتم خانه را تمیز می کردم و تنها بودم، به فکر افتادم که فاجعه از چه زمانی در من رخ داد؟ به سمت اتاق دویدم و میان قالی های لوله شده و تیرتخته های تکیه داده شده به دیوار، دراور کوچکی که عکس هام را داشت پیدا کردم و عکس های بچگی هام را نگاه کردم. عکس هایی با لبه هایی رنگ پریده، رنگ های غالب خوشبختی، صداهای دور. از بچه ای که شاد بودم و دلم به عروسک های کـ.ون لخت خوش بود، تبدیل شده بودم به نوجوان 10-12 ساله ای که در همه ی عکس ها بچه بغلش بود، بزرگتر از سنش بود و در چشمانش فاجعه رخ داده بود. دارو به من کمک می کند که گریه ام نگیرد، اشک نریزم برای آن چه که دیگران همیشه به هم نشان می دهند و می خندند:"نگاه کن! این لی لی است! باورت می شود؟ لی لی چند شکم بچه زاییده بودی آن موقع؟ مثل زن هایی که لب تشت لباس می شویند..." و در مهمانی ها عکس های نوجوانی ام می گردند، دست به دست، خنده به خنده. برای همه خنده دارد که من بچه هایم را پیش از این زاییده بودم، اشک هام را ریخته بودم، پیری هایم را تجربه کرده بودم، بچگی هام را توی بچگی های بچه های بعد از خودم جا گذاشته بودم. عکس ها را -از زمانی که من به دنیا هدیه شده بودم، تا زمانی که عشق با قید و شرط، عشق ِاگر تو آن گونه باشی که من می گویم، آنگاه من دوستت خواهم داشت، مرا از آمدن پشیمان کردند- این جا می گذارم. آن هایی که مادر می شوند، پدر می شوند یا می خواهند عاشق شوند، ببینند قید و شرط های عاشقی چه می کنند. اگر من خود را نجات نداده بودم، هنوز آن چشم هایی را داشتم که تا سالیانی پیش از این هی در آینه تکرار شدند و هی اشک ریختند و هی تمام دنیا را مواخذه کردند.

/ 6 نظر / 2 بازدید
مریخی

لی لی‌ عزیزم امیدوارم روز به روز حالت بهتر بشه و هر روز شاد تر از قبل باشی‌. سعی‌ کن یه مدتی‌ بی‌ خیال فکر کردن به همه چیز بشی‌. برای خودت باش، برای خودت زندگی‌ کن. مگه آدم چند بر زندگی‌ می‌‌کنه؟ اصلا به فکر این که بقیه چی‌ فکر می‌‌کنن نباش. یک بار بگو می‌‌خوام بخوابم چون خوابم می‌‌یاد و دلم می‌‌خواد که بخوابم، بعد ببین که نتیجش چی‌ می‌‌شه. باور کن انقدر هم که فکر می‌‌کنی‌ سخت نیست عزیزم. سعی‌ کن آروم آروم خطرت تلخ گذشته‌رو از توی کوله بارت در بیاری بذاری زمین، اگر نه کوله بارت روز به روز سنگین تر می‌‌شه.

عليرضا

در اين گونه عكسها همه ماها كم و بيش شبيه هم هستيم . معصوميت كودكانه اي كه الان برايم خيلي غريب است . ناشناس. خيلي وقتها خودم را در اين عكسها نمي شناسم. خودم را گم مي كنم. عكسي دارم كه در اطرافم 4 بچه نشسته اند دو برادرم و دو پسرخاله ام و من كه خودم بيش از 4 سال ندارم دارم برايشان لقمه مي گيرم. خنده دار است نه؟

سمانه

بریز دور این گذشته ای که هیچ نقشی تو ساختنش نداشتی. من عادت کردم با افتخار از کمبودای بچگیم بگم. از اینکه بابام اهل سفر نبود و با افتخار از سفرای جوونی و مجردی خودش تعریف میکرد و میکنه و من هیچ جای مملکتو ندیدم. از اینکه مامانم هیچ جا مهمونی و دوره نمیرفت. از همه چیز. تازه تو تمام عکسامم عین یه هپلی واقعی بودم. اینم دیگه ناراحتم نمیکنه. در عوض الان هیچی نیست که نتونم انجام بدم.بای نحو کان. بریز دور این گذشته رو.

نازنین

با سمانه موافقم. من دیگه حتی عکسهای قدیمی رو نگاه نمی کنم. تازگیا یه جور آلزایمری هم گرفتم که خدا رو شکر خیلی چیزا رو از یادم برده. راستی عکست خیلی خوشگله. :×

پریسا

چیزهایی رو که گفتی در نگاه این دخترک خوشگل توی عکس میشه دید. چقدر هم خوب نوشتی حالش رو. خوبه که گذشته رو اینجوری تخلیه کنی. فقط مراقب باش که بادت باشه که اینها دیگه نیستند و واقعیت ندارند. بنظر منهم سمانه درست گفته. زندگی لی لی همین امروزه و بس. بکیار تعبیر جالبی شنیدم که گذشته مثل رد آب پشت قایق موتوریه. برای دو چشمی که با این دقت و زیبایی نگاه میکنه, حتما چیزیهایی برای امیدوار بودن و شاد بودن هست. همیشه خوب باشی.

زیبا

من رو هم یاد بچهگیم انداختی ...بچهگی که شبیه همه چی بود جز بچه گی....دلم گرفت...منم قرص میخورم...منم گریه نمیکنم....منم...