خالی

نشد که کتابش را پس بدهم. اسمش چه بود لی‌لی؟ توی جمعی که بودیم او همیشه ساکت بود. من و دوستانم می‌خندیدیم. بحث می‌کردیم. جای عمل‌های جراحی بی‌نتیجه‌ام، جای خالی بچه‌ای که نیامد، هنوز تازه بود، هنوز خون می‌آمد. کسی نمی‌دانست که. با خنده گفتم که داریم خانه‌مان را تعمیر می‌کنیم. کسی کتابی دارد که به ما بگوید خانه‌ی 70 متری را چطور بچینیم که 150 متری به نظر بیاید؟ صدایش را به زحمت شنیدم:"من می‌آورم. من دارم." نگاهش کردم. یک لحظه نگاهم کرد. سرش را پایین انداخت و گره روسری‌اش را محکم کرد.

هفته‌ی بعد کتاب را آورد. خودم یادم نبود که چه گفته‌ام، چه شنیده‌ام. کتاب را روبرویم گذاشت. تشکر کردم. سر تکان داد. خواست برود. کمی مکث کرد. سرش پایین بود. داشت کفشم را نگاه می‌کرد، یا زمین را. نفس بلندی کشید و به من نگاه کرد:"من خودم هم به تازگی خانه‌ام را ریخته‌ام و از نو ساخته‌ام. البته خوب... دکوراتور آوردم."

-          اِ؟ چه جالب! بعد خوب شد؟ خانه‌تان را می گویم.

و به عادت آن روزها بی آن‌که دلیلی داشته باشد، با دهان بسیار باز لبخند زدم.

سر تکان داد. برای شنیدن صدایش باید سرم را به طرفش خم می‌کردم:"بد نشد. برای روحیه‌ام بد نبود. ولی معجزه نمی‌کند که." و لبخند زد. یک لحظه نگاهم کرد. نفس بلندی کشید. دوباره چشمانش را به زمین دوخت. یا به کفش‌های من. دوباره ساکت بود.

-          راستش من هم می‌خواهم روحیه‌ام خوب شود. خوب... زیاد حالم خوب نیست. خیلی دوست داشتم بچه داشته باشم و نشد. خیلی شکسته‌ام.

همه به من نگاه کردند. تکان خوردم. دستم را روی دهانم گذاشتم تا کلمه‌ها بیش‌تر بیرون نریزند. چه شد که این را گفتم؟ به بچه‌ها لبخند زدم و سر تکان دادم. بچه‌ها لبخند زدند. نگاه‌شان را دزدیدند. اما زن روبروی من ایستاده بود. داشت توی چشمانم نگاه می‌کرد. صاف. بی‌لبخند. چشمانش سبز بودند. می‌خواستم به طرف دیگری نگاه کنم، نمی‌شد. صدایش محکم شد:"من پسر 24 ساله‌ام را نزدیک یک سال است از دست داده‌ام. مریض شد. توی بیمارستان مُرد. پسرم یک انسان نمونه بود. اما دیگر نیست. چه خوب که بچه‌دار نمی‌شوی. من این‌جا یک حفره‌ی بزرگ دارم. اندازه‌ی خودم." و دستش را روی شکمش گذاشت.

-    جای بندناف بچه‌ام، توی شکمم درد می‌کند. شکمم برای همیشه سوراخ است. از شکمم یخ می‌زنم. خدا تو را دوست دارد که بچه نداری. می‌دانی مادربودن چقدر آدم را آسیب‌پذیر می‌کند؟ می‌دانی مادربودن یعنی چی؟ من تا آخر عمرم مادرم. ولی بچه‌ام نیست. من دیگر هیچ‌وقت آدم قبلی نمی‌شوم. من پسر 24 ساله‌ام را یک سال است از دست داده‌ام...

نفس می‌کشیدم؟ نفس نمی‌کشیدم؟

یکی دو هفته بعد، آن جمع متلاشی شد. دیگر همدیگر را ندیدیم. خیلی تلاش کردم که پیدایش کنم و کتابش را بهش برسانم. نشد. اسمش را نمی‌دانستم.

آخ لی‌لی... مشاور می‌گوید روحم برای دردها سال‌گرد می‌گیرد. پارسال پاییز سختی بود.  به باد سردی فکر می‌کنم که از حفره‌ی شکم زن رد می‌شود. به غمش. حالت خوب شده؟ کتاب پیش من است ها... کتاب برای چه پیش من جا مانده؟ آخر چرا کتابت را این جا گذاشته ای؟ نکن. این کار را با من نکن.

چه باد سردی.

اوف. چه باد سردی.

 

 

 

 

 

/ 9 نظر / 2 بازدید
زیبا

آآآآخ خ خ.... همش فکر می کنیم درد ما از همه دردها بزرگ تره اما...اون خدای ماست که از همه بزرگ تره ....خداااااااااا

مریم

لی لی ناراحت نشی ها...کامنت ام ربط نداره... لی لی..من عاشق گودرت بودم..از شیرات خوشم می اومد..چرا بسته شده من گودرت و می خوام....یالا..یالا...[ناراحت][دلشکسته][رویا]

کتایون

من اگه سر ِ نوینم بلایی بیاد همون لحظه خودمو می کشم. این چطور یکسال دوام آورده؟ . الان حرف بدی زدم؟ :(

mahshid

akhe chi begam ke ingadr rase

پریسا

میگن لذتی بیشتر از دیدن قد و بالای فرزند رشیدت نیست. رنجی هم بیشتر از شکستن قامت فرزند نیست. خدا برای کسی نخواد. راست گفته اون مادر که مادر همیشه مادر میمونه. ولی لیلی جان زندگی دردش در کل بیشتر از لذتشه. چرا اینقدر به درد و رنج علاقه نشون میدی. مدتهاست که وبلاگت رو میخونم. رنج و درد رو چه خوب می نویسی. جای شادی و لذت چقدر خالیست در نوشته هایت.

مریم

لی لی جونم مگه این آدرست نیست ؟ http://www.google.com/reader/shared/myleely می زنه permission denied با فیلتر شکن بی فیلتر شکن...؟؟..نمی دونم آدرست و اشتباه می زنم..یا که یه مشکل دیگه هست ؟؟

سولماز76

همیشه گریه می کنم پستهات رو که می خونم .تقصیر تو نیست من کلا آدم زرزرویی هستم برای تو گریه نمی کنم برای خودم گریه میکنم که هیچوقت جرات نداشتم مثل تو بنویسم.. بعضی وقتها عصر که سوار ماشین های اریاشهر می شم نمی دونم چرا همه اش فکر میکنم نکنه تو همین زنی باشی که اینجا کنارم نشستی.

درسا

سلام عزیزم ...خیلی وقته وبلاگتو می خونم و این اولین باریه که کامنت می گذارم...می خوام بگم نوشته هات اعتیاد اوره...هر وقت از اتوبان نیایش رد می شم یاد تو می افتم[گل]

امیر محمد

بعضی مواقع کارهای ساده چقدر سخت می شن ، نوشتن نظر برای نوشته های تو سخته ، چقدر خوبه که می نویسی