دغدغه های یک زن معمولی که فق

 

صبح که داشتم پرده های خانه را تندتند اتو می کشیدم، یاد اولین پرده های خانه ام افتادم. برای پنجره های بسیار بزرگ یک خانه ی بسیار بزرگدر یک شهرک دور، پرده دوخته بودم. جوری با دقت که نخواهیم یک ذره هم اضافه پارچه بخریم. پول نداشتیم. آن وقت ها 26-27 ساله بودم. اول زندگی بود. مادر همسرم خانه مان بود. وقتی از سر کار برگشتم گفت:"لی لی، ببین، این پرده نقش هایش برعکس است. پارچه را اشتباهی بریده ای." راست می گفت. اشتباه بود، اما نقش ها سر و ته زیاد مشخصی نداشتند وهیچ آدم دیگری به جز او متوجه نشد. خستگی توی تنم ماند. قبلش مادرمرد به من گفته بود به خاطر جهیزیه ی کم ام ناراحت نباشم، اشکالی ندارد. من خجالت کشیده بودم. قبل ترش من و مرد بارها با هم دعوا کرده بودیم، بعد از 5 سال که توی جو مزخرف و بسته ی اطراف مان با هم دوست بودیم، به هم رسیده بودیم و هی دعوا می کردیم. سر مسایل بنیادینی مثل مهریه، جهیزیه، رفتار خانواده ام با من، رفتار خانواده ام با او، این که خاله ام بی شعور است، این که مرد می خواست به من ثابت کند که خانواده ام مرا دوست ندارند و برای من ذره ای هم ارزش قایل نیستند.

و ثابت هم کرد.

هه.

پوووف.

اتو را رها کردم. رفتم توی کتری آب ریختم. آب جوشیده نداشتیم. گاز پر از قطره های روغن بود. دلم می خواست دستم را روی آتش نگه دارم.

برگشتم به میز اتو. سرب پایین پرده از پارچه جدا شده بود. رفتم از میز خیاطی سوزن نخ برداشتم. چرخ خیاطی از زیر عینکش مرا نگاه می کرد. طلبکار بود. من همیشه بدهکار بودم. فکر می کردم که باید به خاطر وجودم از دیگران معذرت خواهی کنم. فکر می کردم دیگران لطف می کنند مرا تحمل می کنند. فکر می کردم برای جبران وجود ناقص خودم، برای رفع نقص هایم، وظیفه ام این است که یک ماشین بی نقص ادبیات و  درس و خانه داری و خیاطی و آشپزی و هنر و اخلاق و کوفت و زهرمار باشم. و بودم هم. توی آن سال ها، وقتی مشاور از من پرسیده بود که دوست دارم چه کاری برای خودم بکنم، یکه خورده بودم. سوالش را تکرار کرده بود. گفته بودم نمی دانم. نمی دانستم. ایستاده بودم دیگران به من بگویند بمیر، تا بمیرم. کسی نمی پرسید های عمو... خودت خرت به چند. من هم از خودم نمی پرسیدم. چه کار داشتم.

سرب به پرده وصل شد. چین های پرده را روی میز مرتب کردم. اتو را روی شان گذاشتم. چین ها صاف شدند. به ساعت نگاه کردم، داشت دیرم می شد. بابا توی ماشین بود. گفت:"معطل توام آ. ای بمیری، بمیری عوضی. بمیری ما راحت شیم." لاله دختر همسایه مان بود که بابا او را هم به مدرسه می رساند. لاله به من نگاه کرد. من از پنجره بیرون را نگاه کردم. رفت توی مغزم:" کسی را معطل خودت نکن. تو ارزش اش را نداری". هه! بله جانم، قانون های من خیلی ساده اند. مثلن: چون مرد را دوست دارم، تمام آدم هایی را که مرد دوستشان دارد دوست دارم. نگاه می کردم ببینم مرد چه کسی را دوست دارد، عاشقش می شدم. خودم پیش خودم آدم نبودم، خودم به خودم حق قضاوت نداده بودم. دنباله ای بودم که به زندگی مرد چسبیده بودم. وجود نداشتم. الزامن آدم هایی که مرد دوست شان داشت، دوست من نبودند. بیچاره ها هرچه خواستند به من حالی کنند، مگر من حالی ام می شد؟ آن قدر سرگشته و عاشق بودم که متلک ها از من می گذشتند، بدخواهی ها را نمی دیدم. همه از خنگی من به زانو افتاده بودند ولی من خوشحال بودم و می خندیدم. بابا می گفت:"لی لی هم که دیوانه است." و نان را پرت می کرد توی سفره. چرا به این نتیجه رسیده بود که من دیوانه ام؟ دلیل نداشت. ممکن بود دلش می خواست که من خورش را توی دوظرف بیاورم، یا سه ظرف و من نمی دانستم. ای بابا... حالا دیگر هیچ کسی این داستان های قدیمی را یادش نیست. مثلن این را که من تا همین پارسال هم یک بچه ی احمق بودم که داشتم تلاش می کردم دوستم بدارند. چرا؟ به اتو گفتم دیگر مهم نیست اگر مرا دوست نداشته باشند. و لبخند زدم. اتو داغ بود. پرده های خانه حریر بودند. گل های خانه تشنه بودند. ماهی پوزه اش را به شیشه ی آکواریوم می کوبید. من پشت میز اتو ایستاده بودم. اتو به دست، خیره به پنجره ای که پشتش گل رز و نسترن دارد. به اندازه ی هزارسال خسته بودم. به اتو گفتم چه کسی می داند من با خودم چه کردم؟ زانوهم بزنم به پای میز اتو، اعتراف هم کنم، چه کسی می تواند گناهان مرا ببخشد؟

ساعت شش صبح بود.

 

 

 

/ 15 نظر / 2 بازدید
نمایش نظرات قبلی
همدرد

لی لی همیشه می خونمت. می خواستم بگم تنها نیستی. من، تو و احتمالا خیلی از ماها شبیه همیم....

پریسا

من تکه هایی از خودم را در تو پیدا میکنم. چه خوب کخ دیگر برایت مهم نیست اگر دوستت نداشته باشند.

مریم

لی لی عزیزم ... اصلا میدونی بعضی نوشته هاتو چقدر درک می کنم؟

نرگس

و من همچنان دوستت دارم لی لی

ياسمن

لي لي تو با اينهمه استعداد نويسنده نيستي؟واقعا نيستي يا اينجا نميگي كه هستي؟ و اگر نويسنده نيستي و هنوز كتابي ننوشته اي و چاپ نكردي به خودت و ما و تمام مردم ظلم كردي. تو آفريده شدي كه با نوشته هات موهاي بدن آدمها رو راست كني.... از اين استعدادت نگذر...خيليها دوست دارن....خيليها هستن كه ميدونن تو چقدر با ارزشي...كاش پدرت هم دركش رو داشت...

مريم

قبلن ها فكر مي كردم بايد كاري كنم كه همه از دستم راضي باشند ! خنگ بودم < احتياج داشتم همه دوستم داشته باشند ! همه را دوست داشته باشم ! حس حال بهم زني بود ! الان لازم مي دانم كساني هم باشند كه از من متنفر باشند ! كساني باشند كه من ازشان بدم بيايد ! حس خيلي خوبي ست

چرا به بایگانی نوشته های شما دسترسی نیست

زهرا موثق

من تازه دارم شروع می‌کنم و نگران همین چیزام و همین راهم در پیش گرفتم... راستش ترسیدم.

محیا

این زنانگی هم خیلی جاها دست و پا گیره ها!