آدم های پنهان.

 

بعد از مدت ها رفتم فیض بوق. باید روابط عمومی داشت. دیدم به به، یک عده که توی عکس های شان روسری به سر بوده اند، بی حجاب شده اند. یعنی رفته اند خارج، به سلامتی. یک عده هم دارند تصدق هم می روند و برای تصدق رفتن های هم لایک می زنند. یک عده هم پیغام گذاشته اند که مثلن روزت مبارک مهندس. صد سال پیش. بگویم مرسی که صد سال پیش؟ نمی شود که. یک عده هم آمده اند و نوشته اند که با من قهرند اصلن، آیا گوربه گور شده ام؟ چه می دانم. گوربه گور شدن فقط یک صفت نیست که گاهی من داشته باشم، من زایده ای هستم که به گوربه گور شدن چسبیده ام. گم می شوم. می روم. هیچ وقت در هیچ قسمتی از زندگی ام حضور یکنواخت و مطمئنی نداشته ام. ممکن است صبح بیدار شوم و دیگر همانی نباشم که دیشب خوابیده بود. مثلن همین حالا، چه می گفتم؟ بله، فیض بوق. بعضی از دوستان اوان کودکی به هم شماره تلفن دادیم. تلفن زدیم. حرف زدیم. دور هم جمع شدند. من نرفتم. رفتن مزخرف نیست؟ من آمار شوهر و خانه و ماشین و بچه و ننه و بابا و شوهرخواهر و نوه عمو بدهم و بگیرم که چی؟ بعد از گردهمایی تلفن زدند و گزارش گردهمایی را به من دادند، داوطلبانه. زیر چشم کی چقدر چروک بود، فلانی از ریخت افتاده بود و بهمانی بچه اش فحش بی تربیتی می داد. البته هرچقدر هم خوش بین، نمی شود ذوق صدا را در هنگام بازگو کردن این خبرها نادیده گرفت. همه هم وضع مالی شان خیلی خوب است و خیلی خوشبختند و حتمن هم باید این را آخر هر پارگراف ذکر کنند.

این اولش بود. بعد هرچه همکلاس و همکارو پشم بوده، آمدند و دوست شدیم. وارد صفحه که می شوم، همه سبیل به سبیل ردیف ایستاده اند، بر و بر نگاه می کنند و ژانگولر می زنند. انگشت حیرتم را از بس گاز زده ام، دو بندش نیست. یکی که چشمش را لای پارتیشن های کتابخانه ی دانشگاه می گذاشت و دخترها را دید می زد و وقتی یکهو نگاهش می کردیم، چشمش را پایین می انداخت و فکر نمی کرد که ممکن است برای ما سوال پیش بیاید که چشم ایشان لای پارتیشن چه می کند؛ الان دکترای دانشگاه فلان دارد و دستش را دور زن خارجی اش حلقه کرده است و کامنت هاش فارسی نمی شوند نعوذبالله. یکی که روی برد دانشکده نامه های بلندبالا می نوشت که دختران دانشجو چرا رعایت عفاف را نمی کنند واین جا را با پارک اشتباه گرفته اند و عینک آفتابی می زنند، اسمش را از شکرالله به سپهر تغییر داده و بسیار مبادی آداب و جنتلمن و دکتر در یکی از خارج های خیلی شیک عکس های خود را گذاشته است. یکی که توی دانشگاه به ما تذکر منکراتی می داد و از همه مان خواستگاری کرده بود و همیشه بعد از کلاس های مشترکش با دختران باید می رفت غسل می کرد، می آید روی صفحه ی ما مسایل جنبش فلان و دفاع از حقوق زنان شر می کند و بسیار روشنفکر و مبارز فعال شده است برای من. یکی دیگر از این ریش و پشم ها که یک شبه به اندازه ی عمر من و بابام و باباش روزی از خدا گرفته است، روی دیوار من نوشته است که آیا بنده مذهبی هستم؟ به نظر ایشان خیر. خواستم بروم روی دیوارش بنویسم که ایشان کی باشند که در مورد زندگی مردم نظر بدهند و اصولن هرچه تا به حال در مورد زندگی دیگران نظر داده اند و زندگی مردم با یک نظر تخمی زیر و زبر کرده اند بس است، دیدم عمرن جرات نمی کنم. خیلی خیلی بی صدا حذفش کردم و به نظرم رسید که بسیار حرکت معترضانه ای کرده ام، از من بعید بود. فکر می کنم خودم هم برای خودم محیرالعقولی شده ام، لی لی.

/ 5 نظر / 2 بازدید
آتوسا

عالی بود لی لی جان..

کتا

لایک بر تو لی‌لی

نازنین

عالی عزیزم. اون آمار بچه و شوور رو خوب اومدی. یکی از دوستام رو بعد از سالها دیدم اولین چیزی که ازم پرسید این بود: خونه نخریدید؟

بانوی اسفند

متنفرم از فیس بوک از همین عوض شدن های جو زده به اصطلاح آدم ها 2-3 سالی هست اکانتم رو غیر فعال کردم...

فریدا

خب واقعا چرا هنوز خونه نخریدید لی لی ؟ ها ؟ تو رو خدا اگر مشکلی هست به ما بگو ... هاها ... هوووم ... نتونستم با وسوسه ی فیض بوق بجنگم ... تنها کاری که کردم همه آدم های قدیی را پاک کردم ... دوست ها را نگه داشتم ... آنهایی که ذز زندگیم هم حضور دارند ...