من نبودم. نیستم.

می‌گویند بچه‌هایی که تنبیه بدنی می‌شوند، نتیجه‌ی طبیعی‌اش، انتقام‌جو بودن در بزرگی است. انتقام‌جو نیستم. ولی به‌شدت کینه‌توز هستم. سیستم دفاعی من بدون هیچ گذشتی، آدم‌ها را شماره می‌زند و جرم‌های‌شان را پرونده می‌کند و به قفسه‌های ذهنم می‌فرستد. سیستم دفاعی نمی‌گذارد من از حقم دفاع کنم. می‌ترسد آسیب ببینم، گریه‌ام بگیرد، شکست بخورم، بمیرم. سیستم دفاعی تسویه‌حساب را به بعد موکول می‌کند.

و البته هیچ اتفاقی نمی‌افتد، فقط مثلن فلان آدم که با من حرف می‌زند، پرونده‌اش برایم باز است:"لی‌لی، این همان است که در سال هزار و سیصد و فلان..."

فلان آدم به من می‌گوید که چقدر دلش برایم تنگ است. لبخند می‌زنم، چراغ آلارم سیستم‌دفاعی هی روشن و خاموش می‌شود، لبخند من فقط یک نمایش میزان کشش لب‌ها و جمع‌شدن چشم‌هاست. به فلان آدم مودبانه تاکید می‌کنم که چقدر لطف دارد.

من چقدر شیرین و خوبم. کمک می‌خواهید؟ لی‌لی هست. نه، چه مزاحمتی؟

یک نفر دستش را روی شانه‌ام می‌گذارد. یک‌نفر که خودش است.

برمی‌گردم.

نیست.

همه‌ی آدم‌ها فکر می‌کنند من مراعات می‌کنم، که نمی‌خواهم از کسی کمک بگیرم. فکر می‌کنند من صبور و مهربانم. که از حد نیازهای انسانی بالاترم.

اما این سیستم دفاعی است.

می‌دانی؟   

من نیستم.

/ 4 نظر / 2 بازدید
یک پسر

این جوری خیلی اذیت میشی.این سیستم دفاعی دکمه ی ریست نداره؟

cuckoo

good observation is the first step

گرگ

با اینکه از سیستم دفاعیت خوشم نمیاد اما خوب می نویسی ساده بی پیرایه جسور و البته هوشمندانه

عقب افتاده

با این کامنت گذارای محترم موافقم . فراموش کن . بگذر . از اینهمه احساس خوب که می شه داشت نسبت به آدما خودت رو محروم نکن . دنیا مال توئه ها .