مامانی که کوچک بود

می دانی لی لی؟ خیلی به یاد مامان می افتم. مامان وقتی به سن من بود چهارتا بچه داشت. بچه ی چهارم ناخواسته، در حال شیر دادن به بچه سوم. بچه ی سوم بغل من بود که خودم هنوز بچه بودم. مامان پیش مامان بزرگ گریه می کرد. مامان بزرگ طب گیاهی می دانست، مردم از کجاها می آمدند تا مامان بزرگ درمانشان کند. مامان بهش التماس می کرد که بهش دارو بدهد تا بچه اش را بیندازد. مامان بزرگ عصبانی بود و می گفت هرگز. مامان فقیر بود. بابا پاکسازی شده بود. من روسری سر می کردم. قبلش بچه های دوچرخه سوار توی کوچه دنبالم کرده بودند و مرگ بر بی حجاب گفته بودند و به من سنگ پرت کرده بودند. من ترسیده گریه کرده بودم. روسریم افتاد. بچه ی سوم را گذاشتم روی کاپوت ماشین تا روسریم را درست کنم... و تق! بچه ی سوم، نوزاد کوچولوی خوشگل و شیرین، با سر از روی کاپوت ماشین افتاد... آخ!

آخ.

بچه ی سوم بی هوش شد. من از گریه مردم. مامان داشت می مرد. مامان بزرگ با مامان دعوا کرد:"ناشکری کن! بچه ات را می خواهی بیندازی؟ خدا برایت کار را آسان کرد! بچه ات دارد می میرد بدبخت!"

بچه ی سوم را به بیمارستان رساندند. زنده ماند. بچه ی چهارم توی شکم هم زنده ماند.

می دانی لی لی؟ خیلی به یاد مامان می افتم. بعدها که کـ.ون دوتا بچه را می شست، هی می گفت:"دلم می خواهد بروم یک جای دور. جایی که هیچ کسی به من مامان نگوید."

بابا پاکسازی شده بود. این طرف آن طرف کارگری می کرد.

مامان یک دبیر فقیر و عصبی بود.

هم سن الان من بود.

چهارتا بچه داشت لی لی. چهارتا.

 

/ 16 نظر / 2 بازدید
نمایش نظرات قبلی
کیقباد

این دومین یا شاید سومین بار است که اینجا دلم خواسته است سرم را بزنم به دیوار تا بترکد . نزده ام هنوز ولی بالاخره یکی از این پستها کار خودش را خواهد کرد . همین جمله ی پدر پاکسازی شده بود ، به تنهایی و بدون مادر دبیری که فقیر و عصبی بود ، برای ویران نمودن خواننده کافی است .

مسعود

توی گودر مطلبتو خوندم ، اینقدر قشنگ بود و دلمو به درد آورد که اومدم اینجا برات کامنت بذارم و ازت تشکر کنم، گاهی از این تلنگرها باید بخورد آدمی!

پگاه

وای بچگیهایمان چقدر پیچیده بود من هم روزهای پر تب و تاب و پر دلهره آن روزها که حتی پدرم کتاب هایش را هم مخفی می کرد یادم نمی رود...چقدر خوب می نویسی .چقدر پدر و مادرت را دوست دارم...

یاسمن

مامان من هم همسن من که بود سه تا بچه داشت . یه چیزی حو ل و حوش سی و دو . اما من ندارم و نخواستم که داشته باشم حوصله کون شوری و عرعر بچه رو ندارم. به همین سادگی . می خوام برم دنبال ارزو هام

ترانه

سلام. من تازه اینجا رو پیدا کردم. نوشته قشنگیه.منهم مثل شما دارم سعی میکنم مادرم رو درک کنم

محسن

کوچک بودن مادر که درد نیست. این روزها دردها خیلی فراتر از این چیزا هستند.

مهرک

خیلی قشنگ مینویسی تازه اینجا رو پیدا کردم میرم که همه قبلیها رو بخونم اره منم همه اون کتاب چال کردنها و پاکسازی شدن ها و ... رو یادمه چقدر به ما بچه ها سخت گذشت!

مریم

سلام خیلی وبلاگ قشنگی داری و خوب مینویسی. داشتم در مورد ای یو ای میگشتم تو رو پیدا کردم. ایشالا زودی نی نی دارشی و اونقده سرت شلوغ شه که نتونی وبلاگتو اپ کنی.[ماچ][قلب] خواستی به منم سر بزن.[چشمک]

زیبا

خیلی خوب مینویسی....بنویس