تماس صبح گاهی

خواهرم اول صبح تماس گرفت. هی احوال پرسی.منتظر ماندم حرف اصلی اش را بزند. با صدای گرفته گفت:"مامان بهت گفت؟"

-          آن مساله اش در مورد بابا؟ آره. گفت.

مامان فهمیده بود بابا رابطه ی خارج از ازدواج دارد. به من که گفته بود، هردومان فکر کرده بودیم که رابطه ای با یک زن گذراست، که تمام می شود. با کوشش بسیار، بعد از آن همه گریه ای که پشت تلفن کرده بود، به خنده انداخته بودمش. خندیده بود و تلفن را قطع کرده بود. من هم فراموش کرده بودم.

خواهرم من من کرد:"خوب قضیه کمی پیچیده تر از این حرف هاست. شخص خاصی است. چندسال است که با بابا با همند. چندسال پیش نیما آن ها باهم دیده بود. برای همین هم مدتی با او قهر بود. یادت هست؟"

یادم نبود. از بس که همیشه با هم قهر می کنند و آشتی می کنند.

-          بعد بابا به نیما گفته بود که یک زن بیوه است که دو تا بچه یتیم دارد. دارد بهشان کمک می کند.

خنده ام گرفت:"پس برادر خواهر دار شدیم؟" و سعی کردم زود خنده ام را جمع کنم.

جا خورد:"خوب... آره." و سعی کرد بخندد. بهش گفتم که نگذارد مامان بفهمد. اگر قرار است بفهمد از خود بابا بشنود بهتر است. بعد فکر کردم این چه شکری است که دارم می خورم؟ چه کسی گفته چه چیزی بهتر است؟ یا چه چیزی بدتر است؟ خواهرم عصبانی بود. بابا چه خودخواه است. فکر آبروی خانواده را نمی کند؟ خواهرم پاسخ خانواده ی همسرش را چی بدهد؟ بگوید بابایش سرپیری فیلش فلان؟ بعد فکر کرد که مامان که از او جدا نخواهد شد. مامان به عروس و دامادهایش فکر می کند. آخ، پول و توجهی را که بابا باید صرف ما می کرده... برای همین بود که همیشه مامان عهده دار خرج های ما بود...

من توجه نداشتم. مسخ بودم. انگار می دانستم. با زمزمه گفتم که مامان اگر می خواهد جدا شود، بهتر است جدا شود. به کسی مربوط نیست. کسی که آبروی ما را در گرو این حرف ها بداند، کسی که بخواهد ای مسایل را برای ما چماق کند، خودش مشکل دارد. گفتم این مساله قابل پیش بینی بود. بهش گفتم نمی شود در مورد هیچ کدامشان هیچ قضاوتی کرد. بعد فکر کردم در این جامعه ی بسته عجب گه هایی دارم می خورم، بزرگ بزرگ به اندازه ی کله ام. خنده ام گرفت باز. نقطه گذاشتم آخر حرف هام. گفتم باهاش تماس می گیرم. و فکر کردم چقدر خونسردم. چرا این همه خونسردم؟

ناگهان متوجه شدم راننده تاکسی در تمام مدت مکالمه تلفنی ام داشت بازویش را به بازویم می مالید. دستم را کنار کشیدم و نگاهش کردم. حس کردم آمادگی اش را دارم که بکشمش.

انگار خونسرد نبودم.

با این حال، وقتی می خواستم پیاده شوم، دوست داشتم راننده- که مکالمه ام را احتمالن شنیده بود- حرفی بزند، پیامبروار، که من بدانم چه کاری، چه احساسی درست است.

/ 13 نظر / 2 بازدید
نمایش نظرات قبلی
کیقباد

بجای راننده تاکسی البته بنده وار عرض کنم که همه ی خانواده بهتر است بدون اینکه مادر بفهمد ، پدر را کمک کنند تا چند صباحی با آن خانم راحت باشد . اگر آن خانم همان گمشده ای نباشد که هر کسی دارد و ممکن است روزی پیدایش کند ، بعد از مدت کوتاهی مثلا یکی دو ماه قضیه تمام شده و آبها ! از آسیاب می افتد . اما اگر این آن گمشده ای باشد که پیدا شده هیچ کاری نمیشود کرد و نعوذبالله خدا هم چاره ی پدر نخواهد کرد ! نسخه ی بالا جدای از اینکه مرد غلط میکند و چه و چه و چه ، پیچیده شده است و البته این نظریه که باید سر چنین مردی را گوش تا گوش برید ، بجای خود محفوظ میباشد !

dead

The last line was amazing, thanks for sharing so honestly

یاسمن

لی لی جان مثلا اگر یک زن می رفت و یکی دیگر را پیدا می کرد و یواشکی وارد زندگی مشترکش می کرد هم همینطوری قضاوت می کردی ؟ چرا ما گناه ها ی جنسی و عشقی مردان رو به راحتی ازشون می گذریم اما به زنها که می رسیم....؟

Mina

Chera hamishe neveshtehat mano yade Forough F. Mindaaze,Lili? doosteshun daaram. Behtarinaha baraat pish biad,

نازنین

واقعی بود این؟

(با فرض این که شواهد همه نشان دهنده ارتباط پدر لیلی با یک خانم دیگر باشد) چرا لیلی نباید قضاوت کند؟ قضاوت نکردن مربوط به زمانی است که مشکل به شخص ربطی نداشته باشد. اما مگر نه اینکه پدر لیلی مسوولیت یک خانواده را به عهده دارد و در یک پیمان (نوشته/نانوشته) عهد بسته که با یک همسر زندگی کند و مسوول بچه هایش با آن همسر بماند؟ مگر نه اینکه درصورتی که بخواهد از این عهد خارج شود باید دست کم به اطلاع سایرین برساند و بعد از خانواده خارج شود؟ این حق همسر او نیست؟

دانشمند

راننده غلط کرد اولا. ثانیا، من همیشه طرفدار ِ جدایی بودم، وقتی زنی اینقدر مورد ِ خیانته. مادر ِ خودم هم باشه، ازش میخوام جدا بشه و بهش این حق رو میدم که همه ی حقیقت رو بدونه، از زبان ِ هر کسی که زودتر روشنش کنه. طلاق آبروریزی نیست، دلیل طلاق (خیانت) آبروریزیه شاید. ولی به هر حال، آدم نمیتونه خودش رو از مردم و حرفشون جدا کنه و تصمیم بگیره. و حق داری اینقدر گیج شده باشی لی لی

c0llector

سلام لی لی جون. من علی هستم یه پسرک دیوانه با افکاری دیوانه وار. بیوگرافیم توی بلاگم هست و تازه یکی دو روزه با خوندن بلاگهای قشنگ شما تشویق شدم که منهم افکارم و داستانها و شعرهام رو بنویسم. من رو با نظراتت راجع به شعرها و افکارم راهنمایی کن. بلاگت رو لینک کردم. امیدوارم واسه هم ذوستای خوبی باشیم و بیشتر آشنا شیم با هم. انشا الله به آرزوهات برسی. منتظرتم عزیز. یا علی.

سیما

لی لی جان، تمام غمهای دنیا رو از نوشته هات میشه فهمید! نوشته هات منو یاد صادق هدایت میندازه به همین دلیل خیلی دوست دارم بخونمشون. امیدوارم در زندگیت به نتیجه ای که اون گرفت نرسی! مراقب خودت باش

رها

تازه بلاگت رو پیدا کردم!چققققققققققققققققققققققدر قشنگ می نویس..چند تا پست خوندم و لذت برم!بازم دارم میخونم..منم یه وبلاگ تازه کار دارم.دوست داشی سر بزن..خوشحال میشم :)