خشمت را توی شکمت پنهان کن.

بین جمعیت، مردی بود که در کانون تصویر بود. مرد عکس بزرگی از شاه را در دست داشت که مشخص بود از دیوار اداره ای، جایی برداشته است. می دوید، با عکس در دست هایش، بالای سرش. به جایی می رسید که مرکز دایره ی مردم بود. عکس را با حرارت به زمین می کوبید. همیشه با تمسخر نگاه می کردم. با دستی زیر چانه، پوزخندی بر لب. خشم مضحکی بود، به نمادی از چیزی که پایان پذیرفته بود و آدمی که دیگر عملن یک مرده بود، در آن زمان. از لحاظ منی که هرگز نبودم و نمی دانستم، همیشه راه متمدنانه ای وجود داشت، که ارتباطی با خشونت نداشت.

اما حالا هی اشک می ریزم. فکر می کنم به کشتگان کربلا. به سرهای بر نیزه. به زنان لخت زنجیرشده در پیش چشم های هیز و گرسنه. به نوزاد غرق در خون در دست های پدر. به جنازه های زیر پای اسب های کف بر لب آورده. به خشم. به خشم. به خشم.

اما کسی یادش نمی ماند برادرت تکه تکه شد. فقط می بینند تو هم تکه تکه کردی.

البته که قانون تلخی است. خشم وقتی پایان می پذیرد نمایش مضحک دلقک هاست. دیگران نگاهش می کنند، با دستی زیر چانه، پوزخندی بر لب.  

یادت می ماند؟

/ 6 نظر / 2 بازدید
نسیم

مطلب جالبی بود لذت بردم همچنین وبلاگ قشنگی داری . . موفق باشی

Montra

بهای نمایش مضحک دلقک ها کشت و کشتار است- جنگ و خون ریزیست- برادرکشی ست... تلخ تلخ است!

نیکزاد

عالی بود دخترک. اندیشه ی پشت این سطور فوق العاده بود...!

عیدنو

سعی کردم کلیشه ای ننویسم که چه مطلب قشنگی و چه قلم زیبایی ولی بی انصافیه که نگم . نوشتتون عالی بود.

محبوب

سلام نازنین من یک معلم قدیمی ومامان تمام ادم های دنیام به من سر بزن ونوشته هام را بخون وبرام دردل کن تا دلت بخواد برای همه بچه هام وقت دارم .دوست داره مامان محبوب

محبوب

انقدر از دل نوشتی که بسیار بدل جسبید .مامان محبوب