وقتی بزرگ شوم

تا ده سال پیش وقتی نقاشی می کردم بسیار خوشحال بودم. فکر می کردم دارم پیشرفت می کنم و به زودی برای خودم کسی می شوم. بعد که زندگی ام مسوولانه شد و به نصیحت پدر مبنی بر این که این چیزها برای من نان و آب نمی شود عمل کردم، دستم دیگر نقاشی نکرد. نقاشی توی کاغذهای لوله شده، پشت کمدها و کنار رادیاتورها جاماند و کپک زد و دسته دسته دورش ریختم. مداد، انگشت ششم من، ریشه ی دست من بود. انگشتم را قطع کردم. دستم بی ریشه ماند. دستم خشک شد.

الان که نقاشی می کنم خوش حال نیستم. تو بسیار بزرگ تر شده ای لی لی. تو همان جایی که دستم جا ماند و خشک شد، نماندی. کتاب خواندی. نقاشی دیدی. فکر کردی. حالا جمع ما این شده که تو ایده می دهی و ایده هات در آسمان هستند. دست خشک شده ام می کشدش و هی ترک می خورد و درد می کشد. تو سر تکان می دهی و برای دست هی توضیح می دهی که چه می خواهی.دست مردد است.می ترسد. من نگاه می کنم. تو و دست را با صدای پدر و مادر محاکمه می کنم. شما بی عرضه و بی هنر هستید. بی شعور هستید. هول شده ام. می خواهم درب یک کارتن را ببندم و بلد نیستم و پدر و مادر دارند نگاه می کنند. پدر به مادرمی گوید:"این بچه وقتی بزرگ شود خیلی بی شعور خواهد شد ها..." و مادر با تاسف و تایید سر تکان می دهد.

لی لی، تو و دست را که تحقیر کردم، وقتی که دیگر صدایی ازتان درنیامد، می روم یک گوشه ای و به نقاشیم نگاه می کنم و هی ناخن هایم را می جوم.

می دانی لی لی؟ تازه می فهمم که بین این همه، من از همه ظالم تر و بی کاره ترم و برای له کردن تو سنگ تمام گذاشته ام.

 

/ 5 نظر / 3 بازدید
رها

لی لی چقد حسش اشنا بود..........

مامان گلپونه

روزهای اولی که شوهرم بیشعور خطابم میکرد بهم مبر میخورد بدجوری.سرم داغ میشد و عق میزدم بعد کم کم عادت کردم که بیشعور باشم و دلم را خوش کن به لبخند های پسرک این روزها وقتی پسرم را دستشویی میبرم ب کمر دردناکم بغلش میکنم و صورتش را میبوسم به من میگوید کثافت بیشعور من باز هم سرم داغ میشود عق میزنم اما میدانم به این هم عادت خواهم کرد.شاید هم روزی بارم را جمع کنمو به دنبال بیشعوری مثل خودم بگردم روزی که پسرم هم طعم شوهرم را بگیرد.

عليرضا

نه! اينكار را با لي لي نكن وگرنه تو هم همان خطاي پدر و مادر ها را مرتكب خواهي شد. روزگاري پدرم فكر مي كرد و الان هم فكر مي كند كه من آدم هوس بازي هستم كه دنبال موسيقي رفته ام . مورد تمسخر بودم كه توان اداره كردن زندگي مستقلي را ندارم و تنها هنرم مطربي است اما از رو نرفتم و تا حالا هم خدا را شكر هم زندگيم را اداره كرده ام و هم موسيقي را. بگذار لي لي خودش انگشتانت را رو به راه خواهد كرد به او زمان بده او را تحقير نكن

کیقباد

نه . این بی انصافی است . از مروت بدور است که اینچنین بی مهابا زخمهایی به این عمیقی و دلخراشی را جلوی روی خواننده ات بگذاری . فکر حال و روز خواننده ات را کرده ای که چه بر سرش میاید ؟! نه . درست نیست . جاهای دیگر نیز در موارد مشابه گفته ام . این نوشته ها خنجری است بر روح و روان . به شخصه لابد خیلی خوش شانس بوده ام که بجز موارد بسیار بسیار جزیی که اصلا قابل گفتن نیست ، با اینگونه تحقیر ها مواجه نبوده ام اما هرگاه مشاهده میکنم بچه ای از سوی پدر و مادر یا بزرگتر و یا حتی از ناحیه ی همبازی و ... مورد تحقیر ، بخصوص تحقیرهای کلامی نظیر همین که تو هیچی نمیشی و ... واقع میگردد و حتی زمانی که چنین نوشته هایی و چنین تجربه های تلخی را میبینم ، شاید باورتان نشود ، بی اختیار خودم را در قالب شخص تحقیر شده میبینم و حالم بد میشود .شاید بدتر از حال کسی که در چنین شرایطی قرار گرفته است ! نمیدانم . شاید با من موافق نباشید ولی اندکی در ارایه ی چنین مطالبی امساک کنید . هنوز دارم صحنه ی پدری را مجسم میکنم که دارد رو به مادر بچه میگوید این بچه ... و چهره ی آزرده ی بچه ای را تصور میکنم که ... وای بر ما ...

سیما

در زندگی زخمهایی هست که آهسته روح انسان را در انزوا می خورد.... زخمهای حرف های پدر و مادر از هر زخمی ناسور تر است! نزدیکترین فرد، کسی که از خون و گوشتش هستی، وای به حال نا آشنایان در کوچه و خیابان!