دشمن من خودم هستم

در کمد را باز می کنم. دست کوچکی با التماس بیرون می افتد. دست عروسک. دستش را سال ها پیش دوختم، ولی خودش هیچ وقت به دنیا نیامد. آن جا پاهای بلند بابالنگ دراز. کیسه ی بزرگ پارچه های رنگی -که برای دوختن عروسک هایی که قرار است بعدها به دنیا بیایند جمع کرده ام. کنارکیسه، کتاب های کوچولوی بند انگشتی.  برای عروسک دیگری که قرار بود کتاب و مداد کوچولو را در کیف مدرسه اش بگذارد و به پسربچه ای هدیه شود که روز اول مدرسه اش بود.

     عروسک یک نطفه در مغز من باقی ماند. آن قدر در نوبت زایشش ماند که مرد. پسربچه در شرف است که دبستانش را تمام کند.

     3-4 عروسک نیمه تمام برای بچه ای که فکر می کردم سال ها پیش می آید. آدم کوچولوهای رنگارنگ. موهای قرمز و آبی و زرد و نارنجی و سبز. چشم های روشن منجوقی. لپ های رنگ شده با مداد رنگی. می خواستم شهرشان را بیاورم و بالای سر تخت بچه ام نصب کنم. شهر آدم کوچولوهایی که حتا پیرهاش هم زیبا هستند و لپ هاشان از شادی برق می زند. قوطی شکلاتی را کنار گذاشتم و هرکدام را که می زاییدم، توی آن می گذاشتم. سه چهارتا را که زاییدم، حوصله ام سر رفت. در قوطی بسته شد. رفت ته میز خیاطی ام. عروسک کوچولوها مثل آدمک های تبعیدی از شهر نور، کز کردند توی قوطیی که تاریک بود. می دانی لی لی؟ سال هاست. البته که می دانی.

     نقاشی هایی که با ذوق کشیدم، تا خورده و لوله شده با رنگ هایی که با هم قاطی شده اند. تابلوها که به دیار زباله ها رفتند. پالتی که از سالیان دور رنگی و کثیف باقی مانده است. یادم هست که وقتی در سالهای دور داشتم روپوش رنگی ام را در می آوردم و این پالت را با همین رنگ های قاطی شده ی چرک روی چهارپایه می گذاشتم، دیدم که نفتم تمام شده است. فکر کردم فردا به بابا می گویم برایم نفت بخرد، تا پالت را بشورم. نگفتم. ناگهان دیگر نقاشی نکردم. به همین راحتی.

     قلاب بافی هایی که مدتی فکرم را از عصبیت رها می کردند، همین جا کنار عروسک های مثله شده هستند. همان طور در آروزی تمام شدن، با دهان باز ِآخرین زنجیره ای که فکر کرده ادامه پیدا می کند و در حقیقت مرده است در انتظار. روزی  فکر کردم دیگر این زنجیره های بی شمار ریز دارند کلافه ام می کنند و کلاف نازک کنفی و قلاب شماره ی نـُه رفتند توی خاطرات. در خانه تکانی ها درشان می آورم و با بی حوصلگی و بدون حتا یک نگاه می چپانم شان جای دیگر.

     کتاب های زبان نیمه خوانده شده. کتاب های روانشناسی جویده جویده خوانده شده و هیچ وقت عمل نشده. خیاطی های ناتمام، به انتظار دکمه زدن یا حتا به انتظار هیچی. چمدان بزرگ پارچه هایی که خریدم و حوصله ی دوختن شان را نداشتم. آن پارچه های رنگی زیبا قرار بود برای خودشان سرانجامی داشته باشند. قرار نبود در تاریکی بمیرند.

     من آدم نیمه تمامی هستم لی لی. هیچ چیزی در من به سرانجام نمی رسد. هیچ وقت "چیزی" نبوده ام که با آن شناخته شوم. دوستان سال ها قبلم به من می گویند که عوض شده ام و من فکر می کنم که آن ها چقدر شبیه همان سال ها هستند و حوصله ی مرا سر می برند. حتا صفت هایی را که با دقت در خودم پرورش داده ام و به جان دادم شان آب، به ناگهان از دست می روند. وقت هایی خودم را در ته سیاه ترین نکته های خاله زنکی و حسادت و بدخواهی و نفرت کشف می کنم و هیچ تمایلی هم ندارم که تا روزها به روشنایی بیایم.

     من از خود این همه نصفه نیمه ی پراکنده ی بی سرانجامم می ترسم لی لی.

     می ترسم حتا مرگم هم نیمه تمام بماند.

/ 9 نظر / 2 بازدید
Montra

امون از این چیزهای نصفه نیمه ای که در کوچه پس کوچه های زندگی هر کس پیدا می شن. چند بار تصمیم گرفتم راجع به کارهای ناتموم خودم بنویسم، بل که بتونم سروسامونی بهشون بدم، اما نوشتنشون هم- لااقل تا حالا- نصفه نیمه موند!

مسعود

قشنگن چون همیشه هستن درست موقعی که هیچکی بهت نیاز نداره بازم اونا هستن که صدات میکنن

فورتونا

منم مدتهاس همه ي صفتاي خوبي كه به خاطرشون خودمو دوست داشتم از دست دادم.. بدون دليل.. ولي تو حداقل يه دليلي داري براي اينجوري بودنت.. نه؟

ممنون از پیغامت، تو هم قشنگ می‌‌نویسی ؛)

رعنا

نگفتم. ناگهان دیگر نقاشی نکردم. به همین راحتی. . . exactly the same for me!

رعنا

اتفاقن خوبه كه آدمها نبايد خودشون رو قل و زنجير كنن براي تمام كردن كاري كه روزي دوست داشتند شروع كنند به نظرم آدمهايي كه اعتماد به نفس دارند اينجوري هستند كه تو هستي. آدمهايي كه براي اثبات خودشون نياز ندارن يه ليست از كارهاي به سرانجام رسيده داشته باشند و هي نگاهش كنند هر كاري رو تا زماني انجام مي دن كه حقيقتا و با تمام وجود بخوان من هم شبيه به تو ام خيلي اما هميشه فكر مي كنم كه بالاخره يه روز دوباره نقاشي مي كشم. يه روز دوباره قلاب بافي مي كنم و عروسك مي سازم و تمام نا تمام ها حتما بايد مدتي نيمه رها مي شدند

لیلا

همذات پنداری شدیدددد

نازنین

منم همین طوری ام. تا حدی که خیلی وقتا از ترس نصفه موندن کاری رو اصلا شروع نمی کنم.

Mina

Doostet daaram lili