بوی تاج کاغذی

جلسه ی اداری. دعوا. سبیل به سبیل نگاهم می کردند و خیلی خونسرد گه می خوردند. تعارف دارم با شما؟ با عصبانیت از جلسه بیرون آمدم. به اتاق رییس رفتم. داشت روی مونیتورش چیز خنده دار خوشایندی می دید و دوطرف سبیلش رو به بالا فر خورده بود، یعنی که داشت لبخند هم می زد. گفتم سلام. و اضافه کردم که ببخشد نفسم درنمی آید، از پله بالا آمده ام. گفت بفرمایم، احتمالن فکرش هنوز مشغول آن چیز خنده دار خوشایند روی مونیتور بود و منتظر بود من زودتر بفرمایم و بروم، تا او بتواند ادامه اش دهد. با صدایی که هر لحظه بلندتر می شد، قضیه را شرح دادم و آخرش هم سرش داد کشیدم که وقتی او با ما این طور رفتار می کند، هیچ حرجی بر دیگران نیست.گفت هر اتفاقی که افتاده است تقصیر خودم بوده است. حالا هم بروم کارها را انجام بدهم و نتیجه را به او اطلاع دهم. گفت آیا من بچه ام؟ بزرگ شده ام ها.

نه نشدم.

پرونده های مربوط به سایر ادارات را زیر بغل زدم و سوار تاکسی شدم. توی تاکسی گریه ام گرفته بود. دو سه روز بود قرص نخورده بودم نه؟ بله. اسم گریه های من بیماری است.

اداره ای که با آن کار داشتم، پارتیشن های تودرتو بود، با آدم های کم رنگ خاکستری. زن ها قوزی و شل و ول و وارفته بودند و مانتوی کرپ داشتند. مردها شکم شان روی کمربندشان بود. شلوار مردها خاکی و کثیف بود. زن و مرد، تکه هایی در صورت شان مثل هم بود. نمی دانم چه، اما بسیار به هم شبیه بودند. فکر می کردم این ها هم مثل من هستند، من هم مثل این ها هستم. روبروی خوش و بش های سردستی و بی ظرافت کارمندها نشسته بودم، به شوخی های یخ و  جناب ما خیلی مخلصیم های شان با هم لبخند می زدم و چشمانم قرمز بود و فین فین می کردم و پرونده ها روی پاهام بودند و تندتند با خودم قسم می خوردم که کار پرونده که تمام شد، دیگر به شرکت برنمی گردم. فکر می کردم مهارت من در چیست؟ در منگنه زدن پیوست ها به هم و نوشتن بسمه تعالی و هکذا و اقدامات مقتضی و گزارش های تحلیلی تخمی؟ فکر می کردم آن وقت ها که یک وجب بودم و پشت خانه ی بزرگ مان دوچرخه سواری می کردم، با خودم چه قراری گذاشته بودم که این قدر خوشحال بودم و منتظر بودم که زودتر بزرگ شوم و ببینم چه می شود؟

کار پرونده ها با من بمیرم ها و توبمیری های مانتوهای کرپ و شلوارهای کثیف انجام شد. توی تاکسی به کفش هام نگاه کردم. خاکی بودند. به شرکت برگشتم.

 

 

/ 7 نظر / 2 بازدید
آفرین بانو

ما نتوها ی کرپ و شلوار های کثیف![تعجب]

ارغوان

سلام دوست من اون قسمت که گفتی قیافه خانوما و اقاهای تو اداره یه جوری شبیه همه خیلی جالب بود مث زن وشوهرهائی که بعد یه مدتی زندگی مشترک شبیه هم میشن!!! راستی یادم رفت بگم خیلی وقته میخونمت و لینکتون کردم[گل]

مريم

منم محل كارم خيلي روي زندگيم تاثير ميذاره ! آدماي چاپلوس و دروغگوش كه دوست دارم خفه شون كنم ! گاهي تصميم مي گيرم مثل بقيه باشم ! شايد هم شدم ! گاهي ميگم گور باباي كار ! چرا اعصابمو خرد مي كنم ! ولي بعدش ميگم اگر برم خونه دق مي كنم از بيكاري !

بانوی اسفند

یه مدت کوتاهی کارم نیمه اداری بود، احساس کردم 10 سال پیر شدم مهارت من هم در همین پیوست ها و سنجاق زدن ها و البته چایی دم کردن هم بود!

سارای

من تو محل کارم هنر دروغ گویی با اعتماد به نفس بالا رو یاد گرفتم.هر روز هم دارم بدتر بدتر میشم اونم برای بقای خودم.[دروغگو]

free prisoner

من رو یاد کتاب "همه نامها" از ژوزه ساراماگو انداخت. برای من هم اداره های ایران خاکستری خاک گرفته رنگ و رو رفتست با زنها و مردهای کارمندی که خارج از اداره بین رنگها و شلوغیها اصلا به چشم نمیان.

ننه نارگلی و نگار

سلام لی لی جان اگه جلوی رئیس محترم گریه رو زده باشی که با استفاده از منویات مردانه همیشه محکوم هستی[سبز] این یه قلمو من خیلی تجربه کردم امیدوارم شما اینجوری نباشی[گل]