قوانینی که نیاموختم

همسرم روزنامه می خواند. نچ نچ کرد:"طلا گران شده است."

خندیدم:" نگران شب عید تو هستم، که می خواهی برای من عیدی بخری." البته که شوخی بود. طلا فروشی آخرین جایی است که روبروی ویترینش می ایستم. من فقط یک حلقه دارم، و یک گردن بند که فروختنش ضرر بود.

پوزخند زد:"خوب است که پدر و مادرت تو را به طلا عادت نداده اند."

مامان فقط برای خودش طلا می خرید. حتا برای عروسی من هم رویه اش را تغییر نداد.

چه نیازی به یادآوری بود؟

دیشب همسرم گفت که به درد هیچ کاری نمی خورم.

من فکر می کنم دوست داشتن یعنی این که کسی را جوری دوست داشته باشی، انگار که او مبدا مختصات است. انگار که فقط اوست. همه ی خصوصیاتش همان طوری که هست درست است. هرچیزی که به او وصل است، همانی است که او را به آن جا رسانده. من هیچ وقت به دنبال نقطه ضعف نمی گردم.

فکر می کنم. خیلی فکر می کنم. من تا چه حد من هستم؟ من تا چه حد به خاطر من بودنم ارزش دارم؟ ارزش من تا چه حد به پشتوانه ی حمایت خانواده ام وابسته است؟ من تا چه حد تحمل می کنم؟ من تا چه حد جا دارم که تحمل کنم؟

آیا اگر خانواده ام حمایت عاطفی داشتند، من بسیاری از عتاب ها و خطاب های همسرم و خانواده اش را با جان و دل تحمل می کردم؟ ماندن من در شرایط نابرابر، در شرایط مغلوب، در شرایطی که هرلجظه داد زده ام که نمی خواهم از دست تان بدهم، کار درستی بود؟ من تا چه حد فکر کرده ام که کوچک و حقیر هستم؟

پدر من کیست؟ پدر من همانی است که در نوجوانی وقتی سر سفره ی شام روبروی تلویزیون بودیم و تلویزیون در مورد گشت ارشاد زرزر می کرد، با تهدید به سمت من برگشت:"فقط کافی است که بشنوم گشت ارشاد تو را گرفته است، لهت می کنم. از همان جا باید بروی گم شوی. دیگر به خانه برنگرد."

پدر من همانی است که وقتی دوم دبستان بودم، به خاطر درس، چاقوی میوه خوری را برداشت، مرا روی زمین انداخت و چاقو را روی گلویم گذاشت. التماس می کردم. مادربزرگم -مادر پدرم- هم ایستاده بود و نگاه می کرد. به او نگاه می کردم، شاید نجاتم دهد.

او کمی نگاه کرد.

و آرام بیرون رفت.

پدر تهدید می کرد.

دسته ی چاقو قهوه ای بود.

چاقوی اره ای بود.

این آن پدری نیست که بشود باهاش درددل کرد. روی حمایتش حساب کرد. این پدری نیست که وقتی دیگران- دیگرانی که همیشه به دنبال تحقیر دیگرانند و تو را با چارچوب های مصطلح دوست دارند- می خواهند مرا مسخره کنند، به یاد او بیفتند و کمی خودشان را نگه دارند.

من همانی هستم که وقتی پدرم سرما می خورد دلم برایش می لرزد.

مامان کیست؟

مامان همانی است که بسیار به فکر پول جمع کردن است. همیشه جایی پولی دارد. مامان همانی است که برای همکارانش تعریف می کرد که چقدر برای درس خواندن من زحمت می کشد. زحمت کشیدن یعنی کتک زدن.

یعنی هر روز کتک زدن.

مامان من کسی است که قرن ها قبل مرا از شیر گرفته است.

این مامانی نیست که دیگران -که عشق شان زمینی است- بتوانند به خاطر داشتنش مسخره ام نکنند.

من همانی هستم که هر روز به درد دل های مامان گوش می دهم.

من مامان، بابا، همسرم، مادر همسرم را بسیار دوست دارم.

من به خاطر آداب پر از ریاضتی که برای خودم گذاشته ام هر روز گریه می کنم.

من بسیار تنهام.

 

 

 

 

 

/ 15 نظر / 2 بازدید
نمایش نظرات قبلی
نیلوفر

من از این به اصطلاح پدر مادر دارم.ازشون متنفرم ... یعنی هیچ وقت نشد که پشتم باشن.مواظبم باشن.مثل یه بچه ای که تو بهزیستیه،این حس منه...ازشون متنفرم...تو خیابون به مادرا و دخترای شاد حشودیم می شه. نمی دونم چرا باید خدا به این اذمای مریض عوضی این لیاقت رو می داد که پشت هم بچه پس بندازن عینه سگ

مریم

تو خیلی چیزا داری لی لی...

M.Khoda

ارزشه آدم به چیز هاییه که توی خلوت و تنهایی به دست میاره نقل به مضمون از شریعتی تنهایی خیلی خوبه خیلی

نازنین

بهت گفته بودم. یه روزی باید پیوند این خاطره ها رو با الان قطع کنی. دلت برای اون بچه ای که ظلم می دید بسوزه. ولی فکر کن اون یه بچه ی دیگه است نه تو. برای خودت دلسوزی نکن. بیشتر عصبیت می کنه...

زرافه

این حس تنهایی که تو نوشتی برای خیلی ها هست و گاه و بیگاه سایه می ندازه رو زندگیشون. ولی سعی کن اجازه ندی این حس غمگینت کنه. حافظ می گه: چرخ بر هم زنم ار غیر مرادم گردد من نه آنم که زبونی کشم از چرخ فلک

حامد

روزی شونصد ساعت با تلفن حرف زدن و غیبت کردن و وبلاگ نوشتن و مانی کور کردن و ...... باز هم شما خانومها می گین ما تنها هستیم ........ معنی تنهایی رو اون درخت خشک و بی بر وسط کویر می دونه ............. اون سرباز بدبخت که وسط بیابون داره نگهبانی می ده و با ملخ ها درد و دل می کنه می دونه .......... [گل]

دریا

ببین نمیدونم چرا ولی خیلی موقع ها این حس تنهایی توی منم وجود داره . با این که دور و برم پر از آدمه ولی بازم احساس میکنم تنهام. شاید خیلی ربطی نداشته باشه که مامانم چی و بابام چی!!!!!!!!

دانشمند

خیلی دوست دارم این پستت رو. خیلی. اینقدر صادقی، اینقدر راحتی. یعنی کاش یه ذره جرئت ِ تورو تو نوشتن همه داشتیم.

رضا

ادمک خر نشوی گریه کنی.اون خدایی که میپرستیش تنهاست. میدونی منم تنهام ولی سوکوت بلند ترین فریاده. جالبه ها سکوت کن تا هر کاری میخواد انجام بده, ببین اخرش چی میشه. من اخره خودمو بهت میگم.

اميد

تا حالا به خاطر خوندن يه پست اين همه ناراحت نشده بودم.