جنایات بچگی

من آن وقت ها خیلی از عیان شدن خودمان می ترسیدم مامان.

تو بسیار شبیه زن شاه بودی. آن موقع ها شبیه جوانی اش. حالا هم می بینم که شبیه پیری اش. ولی فکر نمی کنم او یک لحظه از زندگی تو را داشت. کدام بی رحمی گفته بود که مشکلات آدم های ثروتمندتر بیشتر است و آن ها در خانواده ی شان عاطفه ندارند و نمی دانند چقدر عشق خوب است و از خود گذشتگی چیست؟ آیا فرح هیچ وقت مثل تو سختی کشیده بود؟ البته که به اندازه ی تو زاییده بود. اما آیا هیچ وقت توی صف ایستاده بود؟ برای تدریس در مناطق روستایی تا زانو در گل فرو رفته بود؟ با اعصاب خرد و خاکشیر به خانه آمده بود؟ سر بچه هایش برای گدایی یک لحظه سکوت که بتواند "کپه ی مرگش را بگذارد" جیغ کشیده بود؟

آن وقت ها من فقط یک نوجوان سیاه سوخته بودم. می خواستم چند تا عکس را نشان دوستانم بدهم. چند عکس از زمان خوشبختی های مان جدا کردم. آن وقت هایی که من بسیار کوچک بودم و تو و بابا بسیار شیک و زیبا و خنده رو بودید و بابا را هنوز بی کار نکرده بودند. یک عکس را توانستم از زمان بدبختی های مان پیدا کنم که بدبختی مان در آن کم رنگ بود. عکسی بود که همه مان دور یک میز جمع شده بودیم و می خندیدیم. چندسال از روزی که مبل ها و میزناهارخوری و صندلی های خوشگل مان را فروخته بودیم و تو پشت سر وانت گریه کرده بودی و بابا بهت قول داده بود بهترش را برایت بخرد گذشته بود. میز توی عکس، میزناهارخوری نبود. یک میز کوتاه و کوچک بود. ما پشتش روی زمین نشسته بودیم. اما اگر کسی خانه ی ما را ندیده بود و آن عکس را می دید... کسی چه می دانست؟ شاید تصور می کرد میز ناهارخوری است و ما روی صندلی نشسته ایم. من نوجوان برای دوستان هم سن و سالم دروغ بافته بودم تا فکر کنند من هم مثل آن ها هستم.

من در عکس پیدا نبودم. من آن وقت ها موجود تازه بالغ اخموی ناراضی دماغ گنده ی سیبیلویی بودم که دوست نداشتم مرا ببینند.

تولد داداش کوچک بود.

توی عکس همه دور کیک بودند. خانواده ی خاله با آن ثروت اجدادی شان. خاله با صورتی تمیز و براق و شاد، با خنده ای از ته دل، با گوشواره های طلا تا نزدیک شانه ها. اصلن توی عکس، همه می خندیدند. اما تو مات بودی. صورت بی رنگ. نگاه بی رنگ. رنگ مو نداشتی موهای سفیدت را رنگ کنی. یکی از دستمال گردن های زمان خوشبختی را به سرت بسته بودی که موهایت پیدا نباشند. داشتی بر و بر به دوربین نگاه می کردی. بی هیچ معنایی در برق چشم.

دوستم پرسید:"اوه... این دیگر کیست؟"

و انگشتش را روی چشمان تو در عکس گذاشت.

یک لحظه اتفاق افتاد. فکر کردم اگر تو را از عکس های 4-5 سال پیشت – با آن خنده های راحت و لب های قرمز و موهای آراسته- نشناخته اند، یعنی که قابل شناسایی نیستی. یعنی دیگر مثل یک ملکه ی جوان نیستی. یعنی در این چندسال آن قدر پیر شده ای که کسی شک نکند... به حرف من شک نکند.

با تردید گفتم:"این خانم برای ما کار می کند."

دوستم گفت:"آهان."

 

و عکس را گذاشت زیر عکس ها.

 

انگار روی چشمانت خاک ریخته باشند.

 

مامان... من نوجوان فقیر بی رحمی بودم.

 

مامان... ببخشید... ببخشید...

 

 

 

/ 14 نظر / 2 بازدید
نمایش نظرات قبلی
آزیتا

تو نوجوان بی رحمی نبودی. فقط از جور زمانه و شرایط لعنتی آن دوره آسیب دیده بودی. خودت را با احساس گناه به صلابه نکش لی لی. تو هیچ وقت بی رحم نبودی. همه ما از آن دروغ ها گفته ایم.

پرين

همه ما از این دروغ ها گفته ایم. تقصیرش به گردن کیست و چیست نمی دانم. ولی من هم شرمنده‌ام خیلی.

Montra

من شجاعت تو تو گفتن و صراحت و زیبایی قلم تو قلبن تحسین می کنم، لی لی. مرسی که می نویسی، این جا.

آزاده

نوشته‌ات خيلي عميق و تكان‌دهنده بود.

ف.م

با اینکه تکان دهنده بود، ولی از این تکان دهنده های تکراری بود، مثل فیلمهایی که میدونی آخرش یکی از بازیگرا میمیره و تو گریه میکنی، ولی با این حال باز آخرش گریه میکنی. بعضی واقعیتها، همش تکراری ند، همش آدم دور و بر خودش میبینه، و چیزی که حال آدمو بهم میزنه اینه که همه فقط بلدن آخرش "تکان بخورند" و شاید اگر دختر باشند اشکی هم بریزند. جنایتها کم نمیشه، حتی بدست همونایی که گریه کردن.

یاسمن

تو اين قلم رو از كجا آوردي كه آدم با خوندن نوشته هات ديوونه ميشه... فوق العاده مينويسي....همه ما لحظه هايي از گذشته داريم كه شرمندشيم!

مهرداد

به قول خودت خوب که چی؟ حالا هی بشین زار بزن. چرا همش اشکت دم مشکته! حتی وقتی چیزی برای گریه کردن پیدا نمی کنی، حتی وقتی آغوش گرمی داری، حتی وقتی دو فرشته کوچک مدام برایت آواز میخوانند و تو غول بیابانی آنرا زرزر میدانی! من مردم، تنها با یک بچه که آنرا باهمه عالم عوض نمی کنم. بزرگش میکنم، شبها با او در تخت یک نفره بچه گانه ای میخوابم که برایم بیشتر از یک قبر جا ندارد. ان و شاشش را - به قول تو میشویم- و از بوی گند آنها هم لذت میبرم. اگر توانستی به غیر از خودت کسی را دوست داشته باشی بخشیده میشوی وگرنه تا آخر عمر از عیان شدنت شرمنده خواهی بود و از هرگز تمام نخواهی خندید و هرگز تمام نخواهی گریست!

نوید

دردم اومد!

نی نی دوست

آخی . خاطره هات هم شبیه خاطره های منه . اما فکر کنم یکم قلو کردی و اینکه واقعا قشنگ مینویسی . ببخش که گفتم شبیهتم .نه تو خیلی خوب می نویسی.