قوم معلق

مشکلی در کارخانه پیش آمد که هرچه دویدیم برطرف نشد. تا لحظه‌ی آخر هم باورمان نمی‌شد، ولی همان‌طور شد که باید می‌شد و من یک ماه است در پیش‌بینی‌های گزارشم می‌نویسم. پنج‌شنبه شب از استرس تا صبح بیدار بودم. بعد که هیچ معجزه‌ای اتفاق نیفتاد و حتا بدبیاری‌های عجیب و غریب هم آوردیم، کرخ شدیم. تولید را متوقف کردیم و راه‌اندازی مجدد هزینه‌ی زیادی دارد. مدیر و ما هی با چشمان پر از اندوه به هم نگاه می‌کنیم و هی از هم می‌پرسیم چه کنیم. انسان‌های غم‌گین کتک‌خورده‌ی هم‌دل هم‌راه دل‌سوزی هستیم. احتمالن هیات‌مدیره شلوار مدیر را بر سرش خواهد کشید. ما هم که از اول شلوار نداشتیم.

الان؟ الان من دارم پرتقال می‌خورم و به اعداد قرمز آوار مصیبت کارخانه نگاه می‌کنم که به زعم خودشان غمگین‌ترین اعداد روی زمین هستند. من بعد از آن‌همه که دویدم که اتفاق نیفتد، حالا که اتفاق افتاده، دیگر خسته‌ام و اهمیتی نمی‌دهم و فقط می‌خواهم نفس تازه کنم.

دکتری در مورد دوره‌ی اسارتش در یکی از اردوگاه‌های نازی نوشته بود. این که او مسوول ریختن اجساد در کامیون بوده است ودر حالی‌که اجساد از اردوگاه خارج می‌شدند و او به آن‌ها نگاه می‌کرد، غذایش را می‌خورد. با خون‌سردی. توی مقاله‌اش نوشته بود که این روحیه‌ی انسان است که در برابر حجم عظیمی از درد، مرگ، از خودش این‌طور محافظت کند. بعد یاد کشته‌شدن آدمی در میدان کاج افتادم. این که ما مردم نگاه کردیم تا بمیرد. این‌که ما مردم از ساعت چهار صبح در میدان جمع شدیم که دارکشیده شدن قاتل را ببینیم. این که ما زیر پای هم پوست موز می‌اندازیم، ریشه‌ی هم را می زنیم، از شکم هم می‌دزدیم. دیگران به ما گفتند پیف پیف پیف. گفتند چه خوب است که در ایران نیستند، ایرانی نیستند. چه خوب است که قلب دارند، روح دارند. ما مسخ شده بودیم، با ماسک‌های یخ‌زده روی صحنه ایستاده بودیم و همه هو می‌زدند و تخم‌مرغ پرت می‌کردند. کرخ‌تر از آن بودیم که گریه کنیم یا حتا بدانیم که گریه دارد.

کارخانه راه می افتد. یخ ها باز می شوند.

/ 1 نظر / 2 بازدید
جکیل

منم این کتابه رو خوندم خیلی جالب بود-فقط نمیدونم چرا اسمش یادم نیست- نکته جالبی گفتی اینکه ماها هم شبیه ادمای اون اردوگاه رفتار میکنیم-راست گفتی رفتم تو فکر هی روزگارررررررررررررررررررررررر