مستی‌نامه

دیشب باران آمد. بعد از روزهای گرما این خنکای هوا و نبود بی دریغ آفتاب مست‌کننده بود. داشتیم تلوتلو می‌خوردیم در ابرها که همسرم گفت:"الان می‌بایست این خیابان را تا آخرش می‌رفتیم تا آفتاب بزند. وقتی آفتاب در می‌آمد هم، تاکسی می‌گرفتیم و برمی‌گشتیم خانه." به درخت‌ها نگاه کردم و با صدای کیوسک خواندم:"من دیگه اون آدم قبلی نیستم..."

    ولی بودم.

    دو- سه قدم خیابان را گز کردیم و بعد پیچیدیم به سمت شرکت. نه پروانه و نه گل و نه بوی سبزی‌های تازه آب داده‌شده. میز کامپیوتر و انبوه‌کارها. تبعیض و باندبازی. سیاست‌داشتن به وقت حرف‌زدن و خود را لوندادن(این از همه‌ی کارها سخت‌تر است). دفع حملات. پوزخندزدن به آنانی که می‌خواهند ریشه‌ات را بزنند. عصبی‌شدن. اینترنت‌سریع. وبلاگ... غم‌نامه‌ام. مامان گفت که ناشکری نکنم. گفت که مردم بی‌کارند. گفت که کارم خوب است. همسرم گفت که قدر کارم را بدانم، می‌دانم چه جای‌گاه اجتماعیی دارد؟ بابا به همسایه‌اش گفت که دخترش فلان مدرک را دارد و در فلان شرکت کار می‌کند و هی فرت و فرت می‌رود خارج. حیف که درسش را ادامه نداد،‌وگرنه حتمن ماری کوریی، هلن کلری،‌چیزی می‌شد. ماشالله. خاله پشت‌چشم نازک می‌کند. فیش حقوقم می‌آید و تقسیم می‌شود بین همه‌ی آن‌هایی که منتظرند. تقسیم می‌شوم. این روزم برای خانه، آن روزم برای وام، این‌یکی روزم برای قرض، آن‌یکی روزم هم برای خودم و همسرم، برای این‌که بتوانیم در پیری عصای‌مان را تکیه بدهیم به کنار صندلی‌مان و پای ورم‌کرده‌مان را با دست جابه‌جا کنیم و به سختی نفسی بکشیم و به پشتی صندلی تکیه دهیم و لابد به باغچه‌مان نگاه کنیم، اگر همه‌چیز خوب پیش برود انشالله. 

    پس یک، دو، سه... امتحان می‌کنم: یکی بود،‌یکی نبود. یک‌روزی بود که می‌خواستم بروم جایی و نفسی بکشم از سر آسودگی. تاریخ روزش را یادم نیست،‌جایش را هم فراموش کرده‌ام،‌نفسم هم در نمی‌آید. قصه‌ی ما به سر رسید، کلاغه به خونه‌ش نرسید، ولی مشکلی نیست، جوان است و می‌تواند بین شاخ و برگ درختان بخوابد.

 

/ 1 نظر / 2 بازدید
نازنین

لی لی خوبی؟ فکر کنم قانع شدی که بری رای بدی. اینو از چیزایی که شیر کرده بودی تو ریدر فهمیدم. منم دارم میرم اتاوا. رای می دم. خدا به داد برسه.