دوازده ِیازده

کسی چه می‍داند؟ شاید این که می‍‍‍‍‍‌‌‌‍‍گویند شیرهای پاستوریزه همان شیرخشک‌‌های قاچاق و تاریخ مصرف گذشته‌اند درست باشد. چرا شیرهای پاستوریزه هیچ‌وقت فاسد نمی‌شوند؟ رفتم سرکوچه و یک‌تومان به بقال دادم و یک شیشه‌ی شیر کوچک گرفتم. مامان گفت:"این که فاسد است لی لی. ببر پس‌اش بده." از طبقه‌ی دوم خانه‌ی اجاره‌ای پایین آمدم، با شیشه‌ی شیر در دست. خانم صاحب‌خانه سرش را از در بیرون آورد:"ندو بچه. انگار این‌جا آدم نشسته است ها." قیافه‌اش البته یادم است، چون بعد از آن هم در کلیه‌ی عزاها و عروسی‌ها افتخار دیدن‌اش را داشتم ، فامیل سببی‌مان بود. بقال گفت خیلی بی‌خود کرده‌ام. شیر را دربسته به ما تحویل داده و اگر بخواهد، دربسته هم تحویل می‌گیرد. بابا البته بی‌کار بود. نبود. پیکان قراضه را برداشته بود و رفته بود از تولیدی‌ها لباس بخرد و توی داهات اطراف شهر بفروشد. مامان روسری‌اش را سرش کرد و شیشه شیر را از من گرفت و به بقالی رفت. من با همه‌ی ناخن‌هام توی دهانم، دنبالش. بقال داد کشید. مامان عصبی شیشه‌ی شیر را جلوی در بقالی روی زمین خالی کرد.

شیرغیرپاستوریزه را بیست‌دقیقه جوشاندم. شیر از جوش که افتاد، سرد که شد، انگشت زدم. دمای شیر باید دمای بدن یک آدم خیلی تب‌کرده باشد وگرنه آب می‌اندازد. مایه‌ی ماست را توی شیر زدم و پیچیدم‌اش توی حوله. جلوی رادیاتور. درجه‌ی تب را توی دهان مامان آقای چ گذاشتم. با درجه‌ی تب توی دهانش، با چشم و با دست اشاره کرد نه. گفتم:"تب ندارید نه؟ حالا برای اطمینان..." درجه‌ی تب سوت زد، معمولی. تب نداشت.

روز قبلش، یکی از پسرهای پیرمرد اتاق بغلی توی بیمارستان، روبروی اتاق ما روی زمین نشسته بود و پاهاش را دراز کرده بود و خیس بود. خیس گریه. دکتر به پیرمرد اتاق بغلی گفت:"شما بهتر است کارهای واجب‌تان را انجام بدهید." قلبم توی سینه‌ام جا نمی‌شد. پیرمرد چیزی گفت که نشنیدم. دکتر گفت:"نه. نه. همه‌مان باید کارهای واجب‌مان را انجام بدهیم. من. ایشان. شما هم همین‌طور، کمی جدی‌تر و زودتر." پسر پیرمرد که روی زمین نشسته بود، با گریه گفت:"دکترجان..." کسی نشنید. توی راهروی بیمارستان همه داشتند راه خودشان را می‌رفتند. در را به رویش بستم که مامان آقای چ نبیند، نشنود. ندید. نشنید. گفت:"می‌گویند یک دختر هست مثل دسته‌ی گل، همان اتاق‌های اول راهرو. پرستار گفت دارد می‌میرد. می‌خواستم با مادرش حرف بزنم." به میزان شعور پرستاری فکر کردم که توی بخش سرطان کار می‌کند و خبر مرگ یک بیمار سرطانی را برای بیمارهای دیگر می‌برد. بعد دیگر فکرم کار نکرد. رفت روی اسکرین‌سیور. بسیار خسته ام. مامان آقای چ گفت:"شکوه از کجا فهمید من سرم را بتراشم بهم می‌آید؟ گفت باید آرایش هم کنم." گفتم:"بعله. پس چی. مامان ما هستند. خوشگل هستند. رژلب بیاورم؟" گفت:"ای بابا... حالا تازه های‌های‌ام رفته، وای‌وای‌ام مانده. آن وقت‌ها..." و برایم خاطرات سپاه‌دانش‌اش را تعریف کرد.

مامان‌ها چند خاطره دارند که توی مناسبت‌های مختلف تعریف می‌کنند. چند خاطره هم دارند که هیچ‌وقت تعریف نمی‌کنند و می‌شود غده.

من؟ من لی‌لی؟ هیچ. از خودم بهانه می‌گیرم. به خودم قول قاقالی‌لی می‌دهم و نمی‌خرم. خیلی خسته‌ام. خیلی نامریی‌ام. رد می‌شوم، صندلی جابه‌جا می‌شود، قابلمه از توی کشو در می‌آید و می‌رود روی گاز و غذا توی‌اش آماده می‌شود، سایه‌ام می‌افتد زیر پاهام، صدایم به مهمان‌ها می‌گوید که بفرمایند. نیستم. کجا هستم؟ نمی‌دانم.

گل‌ها توی اتاق، توی هم چپیده، برگ تازه داده‌اند.

 

 

 

 

/ 11 نظر / 2 بازدید
نمایش نظرات قبلی
پویا

لی لی نامرئی. تصویری که دادی منو برده تو یه انیمیشنی که داره تو مغزم پخش میشه. قابلمه ای که میره روی گاز و غذایی که توش پخته میشه و سایه ای که روس زمینه. دلم تنگ شده بود برای اینهمه تصویرسازی که توی هر نوشتتت میکنی. تو جدن منحصر بفرد مینویسی و من اعتراف میکنم که حسودم

ناشناس

نوشته هایت دارند همین طور غمگین تر می شوند لی لی. یقیناً خودت هم. ترمزی، چیزی...

miss ignored

من اعتراف میکنم تنها متنای طولانیی هستن که واس غریبهآ هسن ُ از اول تا آخرش ُ میخونم ُ پشیمون نمیشم . اصن حوصلم میاد که بخونم ! همین .

سما

لی لی اگر داستان نوشتی، داستان کوتاه یا بلند در جایی اگر چاپ شد.. چه می دانم... خبر بده بخرم اگر می شد.. خیلی می خرم.

سما

چه خوبی تو برای مادر اقای "چ".

ارغوان

لی لی نوشته هات وقتی میان روی صفحه مثل به گرداب منو می کشونن به خودشون و بعد دیگه دوس ندارم هیچ کجا تموم بشن.......

فــــرناز

لی لی خیلی دوست دارم. چند ماهیه که می خونمت. از زمان مرحوم گودر. عاشق نوشته هاتم. ایشالا که هرچه زود تر حال مامان خوب میشه سلامتیشونُ به دست میارن برمیگردن خونه. :* :*

آنوش

نامرئی شدن که نهایت آرزوی منه، نامرئی شدن واقعی... نه از این نامرئی هایی که هروقت لازمت دارن می بیننت...

ایزی باپا

نوشته های ویرانگر... ویرانگر یک خواننده آر اس اس فید به یک کامنت گذار حضوری... عالی. مثل همیشه.

زهره

"من؟ من لی‌لی؟ هیچ. از خودم بهانه می‌گیرم. به خودم قول قاقالی‌لی می‌دهم و نمی‌خرم. خیلی خسته‌ام. خیلی نامریی‌ام. رد می‌شوم، صندلی جابه‌جا می‌شود، قابلمه از توی کشو در می‌آید و می‌رود روی گاز و غذا توی‌اش آماده می‌شود، سایه‌ام می‌افتد زیر پاهام، صدایم به مهمان‌ها می‌گوید که بفرمایند. نیستم. کجا هستم؟ نمی‌دانم." چقدر برای من مینویسی لی لی کاش منهم به خوبی تو می توانستم این روزهایم را بکشم بانو