بیماری

شب بود. می‌خواستیم شام بخوریم. سفره پهن شد. سفره نان داشت. تلویزیون اخبار داشت. مارش نظامی. رزمندگان پیروز بودند. من از رزمندگان خوشم می‌آمد. خوش‌حال بودم:" مامان! شام چی داریم؟" مامان خسته از مدرسه آمده‌بود و یکراست به آشپزخانه رفته بود، بااخم. حالا هم بااخم از آشپزخانه بیرون آمده‌بود. جوابم را نداد. ساکت شدم. نگران شدم. نگرانی برای من کوچک، کشنده و بزرگ بود. مامان نشست کنارسفره. پدر هم نشست. پدر اخم کرده بود و تازه سیگارش را تمام کرده‌بود:" شام چی داریم؟" مامان به‌تندی به‌پدر نگاه‌کرد:"شام پاک‌سازی شدن تو را داریم. سیاست بازی داریم. بخور. بگذار لای نان و بخور." بغضش گرفت:"کوفت هم نداریم با نان‌مان بخوریم." پدر غرید:" بچه را می‌فرستادی ماست بگیرد." مامان دادزد:" با کدام پول؟ دیروز ٢٠ تومان از وحید قرض گرفتم و ماست خریدم که شام بخوریم. امشب چی؟ از کی قرض کنم؟" و گریه کرد.

کوفت هم نداشتیم بخوریم. ولی مزه‌ی کوفت را ته‌گلویم احساس می‌کردم. پدر سیگار بعدیش را روشن‌کرد.

از همان‌شب تا همین‌الانی که در خدمت‌شما هستم، همان‌جا کنار همان سفره ایستاده‌ام. از ٧-٨ سالگی‌ام یک‌قدم هم پیش‌تر نیامده‌ام. مریضی است دیگر.  دست خودم نیست،‌ پایم از آن‌نقطه کنده نمی‌شود. دکتر به من قرص داده و خورده‌ام و خوب نشده‌ام. هی می‌گویند سیاست، هی من از همان‌جایی که ایستاده‌ام-از کنار همان سفره‌ی خجل با نان‌های پخش و پلایش- با بغض به یاد کاسه‌ماستی که دونفر تحصیل‌کرده نتوانستند برای بچه‌شان بخرند که سق‌بزند، یک تغارماست می‌خورم. آخ که چه‌قدر ماست خوش‌مزه است. خصوصن ماست‌چکیده.

/ 2 نظر / 2 بازدید
نازنین

لی لی عزیزم احساس می کنم که اینو برای انتخابات این روزا نوشتی. شاید موسوی اون روزای بچگی سخت رو به یادت میاره که بهت حق می دم. اما ببین این سختی که یادت میاد ریشه و دلیلش کجاست؟ به خاطر شخص موسویه؟ یا شرایط زمان اونطوری بوده؟ امیدوارم رای بدی. به هرکی که دلت میخواد. بیتفاوتی دوای درد نیست. خودت بهتر میدونی.

shadi

دختر جون چه واقعی و آشنا و گریه در آر بود چقدر من نوشته های تو رو دوست دارم و هی نمی دونم چی بگم و کامنت نمی ذارم خبر داشتی پست هات چقدر share می شن تو گوگل ریدر؟