بوستان

وقتی به این محله آمدیم، داشتیم خانه را قول‌نامه می‌کردیم که خانم صاحب‌خانه گفت:"خانم این‌جا خیلی محله‌ی خوبی است. همین مرکزخرید بوستان. باورکنید هربار واردش شوید، سه چهارساعت از وقت‌تان را پر می‌کند." و من لبخند فرمودم. خوب راستش خانم عزیز، وقت من از قبل پر شده است. مدیرعامل داد می‌زند. ما پشت مانیتورها تندتند می‌نویسیم. می‌خوانیم. تحقیق می‌کنیم. می‌دویم. توی جلسات تخطئه می‌شویم. همیشه خسته‌ایم. کاری که از قبل قابل پیش‌بینی نیست و استرس دارد و قواعد بازی‌اش مثل مار و پله مضحک و بی‌منطق است. بعد وقت نفس‌ کشیدن‌های‌مان می‌رویم توی سایت‌ها و وبلاگ‌ها می‌چرخیم. به تصادف می‌بینم پسر مدیرعامل هم‌سن ماست و در کلیه‌ی حوادث هنری آن‌ور آب نقش سیاهی‌لشکر عکس‌های یادگاری را بازی می‌کند. ما داریم کار پدرش را پیش می‌بریم. من یک حسود بدبخت هستم. مدیرعامل می‌گوید من اخلاق پسرش را دارم و حرف نمی‌زنم. همکارم با مشتری بحث می‌کند، بحث می‌کند، بحث می‌کند تا راضی‌اش کند. اگر من بودم تا به حال شصت‌بار به مشتری گفته بودم هرکاری دوست دارد بکند و گوشی را گذاشته بودم و زیر لب گفته‌بودم کـ.ون‌لقش. حوصله دارم؟ خواهرم نقاشی‌های گوگن و ون‌گوک را به دیوار زده است. زنی توی رنگ‌قرمز گوگن دستش را زیر چانه زده و به من خیره شده است. از اهالی هاییتی است. زن رنگ من است. زن خود من است. زن خوب است. من خوبم؟ تاریخی را بگو که من تصور کرده باشم خوبم. هه.

و شب می‌شود. مدیر که ما را تا ساعت هفت و هشت شب با استرس نگه داشته‌است، می‌آید بالای سرمان و می‌خندد:"تو خانه زندگی نداری؟" و ما بردبارانه لبخند می‌زنیم. راننده سوییچ به دست پشت سر مدیر ایستاده است. همیشه احساس می‌کنم راننده بغض دارد. حتا وقتی که می‌خندد. یک‌بار به شوخی بهش گفتم که بی‌چاره مادرش. او گفت که مادرش دوسال است که دیگر نیست. من قلبم ایستاد و گفتم که الاهی بمیرم. و البته نمردم. فقط او چشم‌هایش پر از اشک شد. مدیر پالتو به تن دارد. کیفش را پر از کاغذ کرده است و با خود می‌برد. ساعت هشت شب؟ مدیر می‌گوید که تا ساعت دو شب کاغذها را می‌خواند. زندگی مدیر از ارقام و اعداد و آمار تشکیل شده است. اعداد اطلاعات دم‌در حافظه‌ی من‌اند. تکان بخورم بیرون می‌ریزند. راننده مدیر را می‌برد. ما خسته‌ایم. تازه می‌خواهیم به خانه برگردیم. سرمان پر از فریاد است. دست مرد را می‌گیرم و با همان لباس مزخرف کارمندی و قیافه‌ی کش‌آمده  ی کج می‌رویم توی مرکزخرید بوستان قدم می‌زنیم. هزارنفر دیگر هم آمده‌اند. مردها اکثرن عنق‌اند. خاکستری‌اند.(آیا من یک مردم؟) زن‌ها بیشتر تر و تمیز و رنگی‌اند. موها بلند و بلوند است و از اطراف روسری با نظم پریشان می‌شود. روی سرها قلمبه است. پوتین می‌پوشند. به هم نگاه می‌کنیم. چشم‌ها مرده‌اند. چشم‌ها دشمنی دارند. جواب لب‌خند رو برگرداندن است. مردم خشم دارند. خشم البته سر بچه‌ها خالی می شود. بچه‌ها پا به زمین می‌کوبند. چرا هیچ زنی دست بچه‌اش را نمی‌گیرد و نمی‌دود؟ بوستان جنس درجه دو و سه زیاد دارد. بوستان شهرکتاب هم دارد. کمی به ویترین شهرکتاب نگاه می‌کنیم. بعد می‌ایستیم کنار نرده‌ها و آن توپ‌های بزرگ توی حوض وسط بوستان را نگاه می‌کنیم که به بچه‌ها کرایه داده می‌شوند. بچه‌ها می‌روند توی توپ و روی آب می‌چرخند. گرم‌شان نمی‌شود؟ احساس خفگی می‌کنم. سعی می‌کنیم از دور بچه‌ها را بشناسیم. آن پسر چه شیطان است. آن دخترک می‌ترسد و می‌خواهد برگردد. این‌یکی چه ساکت است. خواهرم می‌گوید جو بوستان دهاتی است. من نمی‌دانم. بوستان تنها جای روشن نسبتن نزدیک به خانه است. و راستش ما خسته‌ایم. خیلی خسته‌ایم.

/ 5 نظر / 2 بازدید
نددا

لی لی جون یه چیزی بگم درباره این مرکز خرید بوستان استاد ما دوران دانشجویی به ما توصیه کرد که بریم این بوستان و ببینیم و هر اتفاقی که افتاد ، یه مرکز خریدی شبیه بوستان طزاحی نکنیم D :

باراکا

از بوستان بدم می یاد هوا نداره همه چی درجه چنده یاد هزار جور بدبختی آدما میفتم یاد اینکه هیج جای نیست واسه تفریح از بی جای باید بریم بوستان !خوش به حال خودمون که حداقل در بچگی هر چه بدبختی جنگ بود باز مجبور نبودیم بریم بوستان میشد تو حیاط خونه با جونورای باغچه کلی سرگرم شد

من

خوب می نویسی دوستم با اینکه متن های بلن رو نمی خونم ولی تا آخر منو با خودت آوردی روان و ساده و خودمانی

الناز

دلم برات کباب شد.والا...قربون یو

پير فرزانه

لی لی نازنین یک شب در بوستان دیدید کسی مثل خودت خسته و آش و لاش بدون هیچ شبهتی به خانم های زیبا و آریش کرده ی آنجا ف‌بی حوصله مشغول قدم زدن است یا مقابل ویترین شهر کتاب ایستاده بی هیچ احساسی و فقط نگاه می کند ویترین ها را . بدان آن شخص هیچ کس نیست جز من. من هم گاهی به زن بودن شک می کنم ف‌البته در شرکت ما خیلی از خانمها این فکر را می کنند.