قلب بیمار است

اتوبان نیایش. ساعت 9 شب. شاید اول بریدگی سعادت آباد. یک مرد پیر کله طاس با یک جوان تی شرت به تن شلوار لی پوش دعوای شان شده بود. نمی دانم ماشین های شان را کنار اتوبان پارک کرده بودند یا تصادف بود. فقط یک لحظه بود که دیدم. جوان داشت داد می زد:" خوب بابا... بهت می گویم خوب، باشد..." و مرد پیر یقه ی جوان را گرفته بود و تکانش می داد. بدون آن که یقه ی جوان را رها کند و یا ریتم تکان دادن جوان را عوض کند، برگشت و رو به ماشینی که سرعتش را کم کرده بود تا فیلم را بهتر ببیند فریاد کشید:"آهای مردم..." و من رد شدم. با پوزخندی بر لب. سرم را هم تکانی دادم، لابد یعنی بیش از این هم از شما انتظار نمی رود. یعنی من چقدر مانند شما نیستم. بالاتر، بر روی ابرها هستم.

و یک لحظه خودم را دیدم. و دیدم که چه پوزخند متبختر مهوعی دارم.

بلافاصله از ابرهایم، ازبهشتم سقوط کردم. ابر نبودند. پوشال های سرگردان کولر بودند و آه مادرانِ سیاوش شان به مظلومیت مرده. و من سقوط می کردم. آسمان دود داشت. هرگز آبی نبود. خورشید بی رحم بود. باران نمی آمد. به دور خودم می چرخیدم. با پرنده هایی تصادف می کردم که مردد مهاجرت بودند، که بال بر چشم گریه می کردند. له می شدیم. خون پرنده ها را از روی صورتم پاک می کردم. تمام تنم به اشک شان آلوده بود. بوی بدبختی، بوی گریه، بوی تحقیر، بوی عقده می دادم. زمین با تمام ماشین های بدرنگش به من نزدیک می شد. صدا زدم:"مامان... مامان... مامان..."  و گریه کردم. دیدم که دارم می میرم. به زمین خوردم. پخش شدم. هر تکه ام جایی افتاد. همه ی تکه هایم فریاد می کشیدند. درد می کشیدند. نمی مردم.

من هرگز واقعی نبودم. من هرگز از مردمم برتر نبودم. من خود آن مرد کله طاس بودم. که خسته بودم. که درونم کسی داشت گریه می کرد و بیرونم کسی فریاد می کشید. من خود آن جوان تی شرت پوش بودم. که کسی به حرفم گوش نمی داد و یقه ام را به هرجایی که می خواستند می کشیدند. من خود آن مرد راننده ای بودم که سرعت ماشینم را کم کرده بودم، تا تنها اتفاقی که در روزم روزمره نبود ببینم. من به خودم پوزخند زده بودم. می دانی لی لی؟ هرگز خنده دار نیست.

/ 8 نظر / 2 بازدید
Montra

1- مرسی لی لی جون که بلخره شک رو رها کردی و نوشتی. 2- دقیقن همین طوریه. یعنی زشت تر یا قشنگ تر از... با تفاوت ها و اختلاف نظرها و... می دونی مثل دنیای حقیقی. اما این طرف دیگه ی سکه ست که گاهی تو دنیای واقعی به هم فرصت رو شدنش رو نمی دیم. 3- این هم حسی لی لی با دیگران برای من همیشه تحسین برانگیزه. این که می تونه اون پیرمرد طاس باشه و در عین حال اون جوون جین پوش... اینا قشنگه لی لی. شاید اگه از نزدیک می شناختمت هیچ وقت متوجه این نگاه عمیقت نمی شدم. شاید...

سلام مدتی است که در گوگل ریدر وبلاگتون رو می خونم.البته تا حالا کامنت نگذاشته بودم. اما این پست جوری بود که نمی شد بدون کامنت ازش رد شد. معرکه بود.جداً معرکه بود.به این می گن یک خود شناسی عمیق.آفرین.

خانم شاد

سلام مدتی است که در گوگل ریدر وبلاگتون رو می خونم.البته تا حالا کامنت نگذاشته بودم. اما این پست جوری بود که نمی شد بدون کامنت ازش رد شد. معرکه بود.جداً معرکه بود.به این می گن یک خود شناسی عمیق.آفرین.

شیوا

آن قدر زیبا می نویسید که من محو می شوم وقت خواندنتان امیدوارم در سال جدید به همه آرزوها تون برسید ...

مینا

می دانی لی لی؟تو معرکه ای!

مهشاد

aaliii

آزیتا

لی لی نمی دونی چقدر با این پستت روی من تاثیر گذاشتی. از وقتی که این پستت رو خوندم هر وقت ور متفرعن ذهنم مردمی شبیه اینها را مسخره می کند به خودم نهیب می زنم که تو بهتر از دیگران نیستی. تو نماینده مردم خودتی. حتی اگر دو تا کتاب بیشتر خوانده باشی یا نوشته باشی. حتی اگر مقداری سفید تر و بور تر از هموطنانت باشی. تو همان مرد سرطاسی...همان جوان تیشرت پوش... واقعا روح بزرگی داری لی لی. رنجی که می بریم صیقلمان می دهد. قدر خودت را بدان. عیدت مبارک گلم. با آرزوهای طلایی برای لی لی بزرگ و قشنگم.[ماچ]