و زندگی

دوستم عصبانی است. دعوایش با رییسش را برای من بازگو می‌کند. رییسش یک چس به معنای غلیظِ بو و کلمه است، دوستم حق‌دارد عصبانی باشد. دوستم عقیده‌دارد که بایدماند و دفاع کرد و این‌ها را به زانو درآورد. باانگیزه و شجاع است. می‌داند چه می‌خواهد و برای رسیدن به اهدافش به هر تهدید چنگ و دندان نشان می‌دهد.

اهداف من چیستند دوست من؟

هردو می‌دانیم که قصد روسای‌مان از شکنجه‌ی هرروزه‌ی ما این است که ما برویم، جای‌مان خالی شود، اتوبوس فک و فامیل شان را بیاورند و بخورند، بترکند یا البته نترکند. ظرفیت‌شان بالاست. این‌را دوستم نمی‌داند. من می‌دانم.

مادرشوهرم می‌گوید:" شهرستان‌های اطراف هم بد نیست."

فرق دوستم با من این است که اتوبوس‌داران را تجربه نکرده است. قدرت‌ابتکار آن‌ها را در بازی با زندگی افراد دست‌کم گرفته است. از جایی آمده که همیشه احترام و قدرشناسی بوده است. کار می‌کرده و در قبالش نه‌تنها بی‌حرمت نمی‌شده، بلکه مزد هم می‌گرفته است. باخشم می‌پرسد:" آخر چرا؟ ما که این‌همه پاک و سالم و ساعی کار کردیم؟"

دوستم نمی‌داند که دلیل اصلی چنگ‌انداختن سیستم به صورت‌ما،‌همین است. این‌که ما در بدی‌ها هم‌راه نیستیم، این‌که ما از قابلیت بالای کثافت‌کاری و خوردن و بردن در شغل‌مان استفاده نمی کنیم. او نمی‌داند که ما تاوان خوب‌بودن را یک‌بار پرداخته‌ایم. و جای زخمش هنوز هست.

و هربار از خودم پرسیده ام که آیا هدف من کارکردن در یک اداره و کارمندی حرف‌شنو بودن بود؟

مدیرعامل می گوید:"فرار؟ این راهش نیست! باید بمانی و همه‌چیز را مدیریت کنی. وگرنه هیچ‌گاه در زندگیت موفق نخواهی شد."

موفقیت چیست آقای مدیر؟

به فسیل‌شدن و رخوت شهرستان‌های اطراف و طبیعت فکر می‌کنم. به یک باغچه‌ی پر از گل و حتا به یک مرغ کاکلی و یک خروس بداخلاق،در گوشه‌ی حیاط. به هوای خوب. به یک نیمکت در حیاط. به کتاب خواندن بی دغدغه. به طراحی کردن. به رنگ. به رقصیدن در مهمانی‌ها. به مهمانی دادن. به ک-ون گشادی و خوش گذرانی. خصوصن: به ایران‌گردی. به جهان‌گردی...

نمی‌توانم بمانم آقای مدیر عزیز.

خون اجداد عشایرم در رگ‌هایم به جوش آمده است. می‌خواهم کوچ کنم.

/ 1 نظر / 2 بازدید
شانای

سلام دوست عزیز من شما را لینک کردم و خوشحال می شم من را لین کنید.سبز باشی و آسوده خاطر