عنوان ندارد.

 

زدم بیرون. کیفم سنگین بود. ایستادم کنار خیابان. دختر گفت:"شما هم ونک می رین؟" سر تکان دادم. صدایم در نمی آمد. من خنده دارم، هرهرهر. بلدم تیکه بیندازم. بلدم مزه بریزم. بلدم پشت چیزهایی پنهان شوم که مرا غمگین نشان ندهند. بلدم با آدم ها گرم بگیرم. اما واقعیت این است که نمی دانم این جا، این داخل، عزادار چه غم هایی هستم. گفتم  می دانید؟ برای آن که گریه نکنم باید تلاش کنم. مشاور گفت بله. می داند. بعضی ها ذاتن افسرده ترند. بعضی ها برای آن که به حد نرمال برسند باید تلاش کنند. گفتم آخر این چه زندگی گهی است؟ چرا نمی توانم خوشحال باشم؟ چرا برای آن که نرمال باشم باید این همه بجنگم؟ چرا نمی شود راحت باشم؟ نگفتم. توی دلم گفتم. مشاور گفت قوی و فلان. گفتم چشم.

دختر گفت می شود شیشه را بالا بکشم؟ نگاهش کردم که دستش را گذاشته بود روی موهاش که باد خراب شان نکند. لبخند زد و گفت اگر که گرمم نیست البته. گفتم خانم آخر شما چه می دانید؟ من بسیار از خودم عصبانی ام. من دراز کشیده ام تا همه از روی من رد شوند. چرا دارم خودم را فدا می کنم؟ خودم چی؟ آخر خودم چی؟ نگفتم. در عوض سعی کردم نگذارم عصبانیت مرا بکشد.

شیشه را بالا کشیدم. عینک دختر روی چشمش بود. خدامی قبل از ونک بود. چشم های راننده توی آینه بودند. به من نگاه کردند. گفتم آقای راننده پس من چی؟ همه چیز سرجای خودش است، اما من کجا هستم؟ من قرار بوده کارمند/فرزند/همسر/شهروند خوبی باشم؟ خب  خود خود خودم چی؟ می فهمی؟ خودم چی؟ من حق ندارم؟

رفتم مرخصی نوشتم. دو هفته. می دانستم موافقت نمی شود. اما من نیاز دارم بروم. بروم با خودم باشم. نیاز دارم ور دیوانه ام هم ارضا شود. بله. من دیوانه ام. خب که چه؟ گناه است؟ گناه نیست. من دیوانه ی بی آزاری هستم. این همه سال دلقک سیرک تان بوده ام و هر ماسکی گفته اید گذاشته ام، دو هفته حق ندارم بروم بزنم به کوه، بروم توی خارها، توی خاک و خل، توی بغل گرگ گریه کنم، بخوابم؟

من توی تاکسی بودم. 300 تومان می شود. گفتم مرسی. راننده گفت که دستم درد نکند. گفتم نه خیر. اصلن درد نمی کند. دست من خوب است. خودم، مخم خوب نیست. دارو می خورم. قرار است خوب شوم. اما عکس مرا داده اید که پیدایم کنند؟

راننده رفته بود. ونک شلوغ بود. مردم خاطرشان جمع بود که خودشان هستند. اگر ازشان می پرسیدم، بلافاصله اسم شان را می گفتند. اما من از آن همه مهاجرت های پی در پی از شهرهای دور و آدم های دور، چطور به ونک رسیده بودم؟ کی قرار گذاشته بودم روز بیست و سه فروردین سال نود، ساعت پنج و نیم عصر وسط میدان ونک ایستاده باشم و دلم بخواهد داد بکشم از بس که خودم نیستم؟ کی قرار گذاشته بودم این همه گم شوم؟ از چه فرار می کردم؟ این زن با اخم درهم منم؟

نمی دانم.

روی برگه ی مرخصی ام نوشته بودند مذاکره شود. زیرش نوشتم می دانید آقای رییس؟ چند ماه دیگر سی شش سالگی ام هم تمام می شود. نصف عمرم به اشتباه گذشته است و من به جای آدم دیگری به دنیا معرفی شده ام. می دانید؟ من لی لی نیستم. می شود مرا رها کنید؟ می شود؟ من همیشه گریه دارم آقای رییس. این درد است. لذت نیست. درد است. یک تکه از من کنده شده و جایی افتاده. نمی دانم کجا. می دانید یعنی چی آقای رییس؟ من دارم می لنگم.

ننوشتم. مذاکره نکردم. نشستم یک کنج. از صبح کار نکردم. به مونیتور خیره ماندم. تنها بودم. مردم می خندیدند. چه بانمکم من. لبخند می زدم. در بحث ها شرکت می کردم. وانمود می کردم هستم. اما نبودم. هیچ وقت، از اول اولش نبودم. نبوده ام. می دانید؟

 

/ 10 نظر / 3 بازدید
مهتا

همین که به این نتیجه هم رسیدی خوش خوبه! فکرش بکم بعضیا 70 سالگی هم نمیدونن چی به چی هست

گیشار

درک می کنم. به قول این خارجیا been there done that, فقط امیدوارم که بهتر شی هر چه زود ترف ولی این رو هم همیشه تو ذهنت باشه که خیلی ها همین حس رو دارنف همونایی که فکر می کنی می دونن کی ان و اسمشونو می دونن و همه ی اونا هم دلشون می خواد که برن هر از گاهی سر به بیابون بزارنف آره خیلی ها همین حس رو داشتن .. آها یه چیز دیگه راجع به خود نوشته که اون قسمت " ین همه سال دلقک سیرک تان بوده ام و هر ماسکی گفته اید گذاشته ام، دو هفته حق ندارم بروم بزنم به کوه، بروم توی خارها، توی خاک و خل، توی بغل گرگ گریه کنم، بخوابم؟ " فوق العاده زیبا بود واقعا لذت بردم.

کتا

لی‌لی ...

آنا

به خدامیفهمم چی میگی. حست رو می فهمم...[ناراحت]

گ.ل.ن.و.ش

حس آشنای این که آدم خود خودش نباشد، آن هم برای همه عمر، له می کند آدم را از تو... این نقاب لعنتی روی صورت بدجوری زخمی می کند آدم را، نه فقط صورتش را که بند بند وجودش را. همه به من می گویند"چه خوب که همیشه می خندی!" باورشان می شود. باورشان هم که می شود لکه های خونی را می چکد از پشت نقاب نمی بینند ... صورت زخمی دیدن ندارد اما می خواهم بزنم به سیم آخر ...

آرمین

سلام در گوگل لیلی را جستجو کردم آخه اسم وبلاگ من هم نسیم منزل لیلیه تا اینکه این وبلاگ رو پیدا کردم البته من خیلی وبلاگ دیدم ولی یک سریشون یا کپی پیس اند یا قلمشون زیاد جالب نیست ولی من از قلم شما خوشم اومده و همچنین از سبک نوشتنتون البته یکی دو پست رو کامل و بعضی پست ها رو گذری نگاه کردم امیدوارم که آینده بیشتر از مطالبتون لذت ببرم فعلا خدانگهدار

افسون

جانا سخن از زیان ما می گویی...

سراب ساز سودا ستیز

یک طوری این اواخر نسبت به چنین پستهایی ناخودآگاه در درون جبهه گیری می شود. نه اینکه هیچ وقت خودم چنین چیزی ننوشته باشم، اما این اواخر کمی بدبین شده ام نسبت به افرادی که، به این شکل سخت و تاریک و افسرده، درونشان را فریاد می زنند. من که شما را نمی شناسم. اینکه این فریاد و اعتراض از کدام حفرهء ذهنی خارج می شود را نمی دانم. اینکه چه چیزهایی روی هم قرار گرفته اند و ارتفاعشان زیاد شده است تا جایی که سرش از حلقوم نویسنده زده است بیرون را هم نمی دانم. اما این را تجربه کرده ام که هر چه بیشتر به این موضوع دقت کنیم، به آن اهمیت بدهیم، در موردش بنویسیم و بگوییم، لعنتی پر رو تر و قوی تر و چاق تر می شود. نامرد هر بار که اسمش را صدا کنی و جایی نامش را بنویسی، بیشتر می آید جلوی چشمت و انگشت وسطش را نشان می دهد و نیشخند می زند و زبانش را دراز می کند. بی انصاف مهار شدنی نیست. بعضی ها بیشتر غصه می خورند، درست می گویید. این بعضی ها توی مسائل عمیق تر می شوند، برای همین برای هوا گرفتن بیشتر طول می کشد که به سطح برگردند. ببخشید حرفم تمام نشده! می روم کامنت بعدی...

سراب ساز سودا ستیز

(ادامه از کامنت قبل) داشتم می گفتم! فضولی هزینه دارد! اگر زندگی برایت یک استخر باشد که فقط می خواهی در آن آبتنی کنی و حالش را ببری و کمی برنزه شوی و کیفش را بکنی، آنقدر می تواند خوش بگذرد که تصورش هم هیجان انگیز است. اما اگر می روی در عمق و پایین می روی و کثافت و لجن ته استخر را می بینی و ترکهای کف آن را می بینی و چند جسد و لاشهء متلاشی شده را می بینی، حالت از استخر بهم می خورد که هیچ، تفریح و آب تنی و شنا و برنزه گی را فراموش می کنی که هیچ، یادت می رود باید بیای روی سطح و هوا بگیری!! حتی آنقدر سرت گرم است که نمی بینی چند متر آنطرفتر یک نفر دیگر هم حاج و واج مانده و دارد به کثافتها نگاه می کند! بله، در عمق رفتن هزینه دارد، هزینه اش هم از دست دادن آفتاب است.