و ناتوانی این دست‌های سیمانی.

از هفته‌ی گذشته خوش‌حال بودم که  می‌خواهم به کلاس طراحی بروم. منتظر بعدازظهر دوشنبه بودم. باورم نمی‌شد که می‌خواهم طراحی کنم.

دستم مُرده بود... هست.

دیشب دیروقت مدیرعاملم با من تماس گرفت و برای‌مان جلسه‌ی مهمی گذاشت که از ساعت ۴ عصر برگزار می‌شود. همان‌وقتی که کلاس هم هست!‌ ازش خواستم به وقت دیگری موکولش کند که نکرد... با جدیت. چقدر شبیه پدر است! دوباره پیشش رفتم. گفتم که می‌خواهم درخواستم را تکرارکنم. با جدیت و شوخی گفت:"درخواستت به‌درد عمه‌ی من می‌خورد." خندیدم، ولی خنده‌دار نبود. آیا عمه‌ی او هم می‌خواهد نقاش شود؟ آیا عمه‌ی او هم همیشه گریه دارد؟ آیا عمه‌ی او هم قسمتی از خود را جایی جا گذاشته که نمی‌داند کجاست؟ آیا عمه‌ی او هم می‌خواهد تکلیفش را با خودش روشن کند؟ آیا ناخن‌های دست‌های عمه‌اش تا مرزجنون و خون‌ریزی جویده شده‌اند؟

از صبح برای دل‌خودم آواز می‌خواندم. ساعت ۵ صبح بود که مدادهایم را ردیف‌کردم. مدادهایی که نزدیک ١٠ سال بود که دستم لمس‌شان نکرده بود. کاغذهای کاهی و طراحی، بایادگارهای کثیف و مکرر اسباب‌کشی‌های طولانی. تخته‌شاسی را درآوردم... پر از گرد و خاک. در چهار اسباب‌کشی گوشه‌ی کامیون‌ها جاداده شده‌بود و آخرین وسیله‌ای بود که پیاده می‌شد. تخته‌شاسی من ٣شهر را دیده‌است. جای انگشت‌های کثیف من در گذشته‌ی دور بر روی تنش باقی مانده‌است.

سرکار آمدم. همسرم وسایلم را برایم آورد، با لبخندش که همیشه هست. همین‌که نشستم سه منشی با من تماس‌گرفتند که جلسه هست و باید حاضر شوم. آه می‌کشیدم:"بله عزیزم. می دانم." و دستم گوشی را می‌گذاشت.

در رنگ آبی و صورتی صبح زود در پنجره ستاره‌ای می‌درخشید. (بهت گفته بودم که پنجره‌هامان به ستاره‌ها مشرفند؟) خواب و بیدار بودم. به ستاره گفتم:" سلام شازده‌کوچولو. تو الان می‌روی که بخوابی. من به سرکار می‌روم." برایش قصه گفتم. ستاره خوابش می‌برد و بیدار می‌شد، تا این که کاملن خوابش برد و من ندیدمش. مادربزرگ مرا بوسید:"چهارقل را بخوان."

انگشت‌هام را شمردم و زیر لب تندتند قل‌ها زمزمه کردم.

پی نوشت: کلاسم به هفته ی بعد موکول شده! فلذا...  چهارقل بخوانید. گویا حاجت میدهد.

 

/ 1 نظر / 2 بازدید
نازنین

لی لی برات یه پیغام گذاشتم.