تولد وزغ مادرخراب درون

یکی از آن "دوستانی" بود که خیلی تعدادشان زیاد است: دوستند. بعد وقتی که با یک معصومیت خنگ سرت را گذاشته ای روی بالش و خوابیده ای، می روند برایت یک چاهی، جایی می کنند که هیچ وقت انتظارش را نداشتی. خلاصه این بود که یکی از علت های بی کار شدن چندماه گذشته مان سخاوت این آدم در فروختن خودش به روسایی بود که ما مانع دزدی های شان بودیم. از کار بی کار شدیم. می دانستیم و به رویش نمی آوردیم. می آمد و با ما می گفت و می خندید. قربان صدقه مان می رفت. من لی لی خوشگل بودم. بر و بر نگاهش می کردم. فهمیده بود که خنده ها با تیزی نگاه همراه است. فهمیده بود که می دانیم. خر نبود. ولی هیچ بهانه ای در رفتار ما نبود که بتواند آویزانش شود. از وقتی وارد شرکت جدید شده بودم، هر روز به شرکت جدید می آمد. با مدیرعامل این شرکت روابط خوبی داشت. آنچنان سم پاشی کرده بود که مدیرعامل بارها به من گفت که به کارم اعتماد دارد و به برخوردم نه. دلخور از مدیرعامل می پرسیدم که کدام برخورد من درست نبوده است؟ گیج می شد و کمی فکر می کرد. بعد می گفت:"من به عنوان مدیرعامل دیدم این است. کلی گفتم."

آن دوست داشت از شرکت قبلی تسهیلاتی می گرفت. به لی لی خوشگل تلفن زد که ضامنش شوم. خودخوری آغاز شده بود. فکر می کردم برای چه چیزی دارم تحمل می کنم؟ بی کار شدن مان را مدیون او بودیم. چه ضمانتی به درستکاری او بود؟ بهش گفتم فکر می کنم. بعد برایش اس ام اس زدم که من ضامن کسی نمی شوم و معذرت خواهی کردم. و از این کارم بسیار ناراحت بودم.

پاسخ نداد.

مدیرعامل پیداکردن سریع و فوری مطالبی را به من سپرد. آن دوست فهمید. همان طور که رویه اش بود و سعی می کرد در انجام دادن کارهای من با من مسابقه بگذارد، سریع صفحات اول یک پروژه را برای مدیرعامل فرستاد. پروژه ی خوبی به نظر می رسید. به سازمانی مراجعه کردم که آن پروژه را ارایه داده بود. دم در به حجابم گیر دادند. خندیدم و با خجالت مقنعه ام را تا ابروهام پایین کشیدم. از پروژه که پرسیدم، یک سری آدم دمپایی به پا با سر و وضعی نامرتب اطرافم را گرفتند. یک ساعت این دست شان به آن دست شان گفت گه نخور تا فهمیدند که هیچ نسخه ای از پروژه برای فروش موجود نیست. فقط یک نسخه بود که می توانستم همان جا بخوانمش! لابد 500 صفحه را باید همان جا حفظ می کردم. حتا اجازه نداشتم کپی بگیرم. ازشان پرسیدم چه راه حلی برای من دارند؟ بهت زده ایستادند و زیر و بالای خودشان را خاراندند و هی به هم نگاه کردند و هی به من نگاه کردند. به نظر می رسید پیدانبودن موهای من از اشاعه ی علم مهم تر است.

بیرون آمدم. تلفن زدم به دوست. همه مان می دانستیم که یک نسخه از پروژه را دارد. ازش خواستم برایم با پیک بفرستد. گفت:"تو همان جا بایست. من با یک نفر در آن سازمان آشنا هستم. با او هماهنگ می کنم که پروژه را به تو بدهند. دو ساعت دیگر با من تماس بگیر و نتیجه را بپرس."

-          دو ساعت؟ خوب مگر خودت پروژه را نداری؟ نمی توانی برایم بفرستی؟

-          اگر فرستادم باید یک نسخه هم برای من کپی بگیری.

-          باشد، حتمن. ممنون. بفرست.

-          نه. بگذار به همان آقا تلفن بزنم. دو ساعت دیگر با من تماس بگیر.

دو ساعت دیگر آن سازمان و تمام سازمان های کشور تعطیل بودند. خنده ام گرفته بود. حس کردم از فرط نفرت دارد می میرد و چقدر خوشحال است که من نتوانستم پروژه را پیدا کنم. ایستاده بودم وسط چهارراه و دلم می خواست این را برای یک نفر که رد می شود تعریف کنم و با هم بخندیم.

بعدش به همسرم تلفن زدم. برحسب اتفاق فهمیدم همکارش از آن پروژه دو نسخه دارد. قرار شد یکی از آن دو مال من باشد. فکر کردم اگر دوست بفهمد گیس خودش را می کند. با لبخند موذیانه ای برای دوست اس ام اس زدم:" دوست خوشگلم، پروژه را پیدا کردم. دیگر با آن آقا تماس نگیر. ممنون از زحماتت." و فکر کردم این طور "خوشگل" را صرف کردن چه لحن خونسرد پدرجاکشی دارد. و از این لحن کیف کردم.

پاسخ نداد.

/ 13 نظر / 2 بازدید
نمایش نظرات قبلی
فورتونا

حرومزاده ها.. حیف اسم دوست که حتی به کنایه برا امثال اینا به کار بره..

Mina

Lili,oon doost adame bimaariye va age behesh be onvaane yek bimaar negaah koni hataa delet barash misooze.besooze pedare hesaadat ke khoode aadame hasoood az hame bishtar zajr mikeshe. Khoob baashi

شیدا

برایتان طلب صبر می‌کنم و به شما بابت این اعصاب قوی حسودیم میشود! و البته اخرش کیف داشت... اصلا هم یه روزی خدا حسابشو نمیذاره کف دستش...این حرفا، دروغ دوران بچگیمونه! اگر هم بلایی سرش بیاد مال اینه که با یکی‌ مثل خودش برخورد کرده.

عليرضا

سلام من هم در محيط كاريم از اين جور دوستان!!! زياد دارم. آنچنان برايت مي زنند كه انگشت به دهان مي ماني. تنها را ه صبر است و دوري از اين آدمها خدا به راه راست هدايتشان كند

Montra

لی لی،‌ تعداد این آدم ها کم نیست... قابل ترحم اند و بیچاره. می دانی! قربانی اند، قربانی نفمیدن هایشان. به این خاطر بهشان می گویم "قابل ترحم". اما این باعث نمی شود که اجازه دهیم ما را هم قربانی بازی کثیفی کنند که دیگران راه انداخته اند و احمق ها اجرا می کنند. هر چند گاهی واقعن اجتناب ناپذیرست و پای آدم در دام شان گیر می کند! خیلی هم بد نیست، برای مان می شود "تجربه"... به هر حال خوش حالم که این بار مانع کارش شدی. خوش حالم که کارت خوب پیش رفت. امیدوارم روزی برسد که همه با هم تصمیم بگیریم احمق نباشیم. اما تا آن روز همه با هم باید مراقب این قربانی های نفهم- که ترجیح می دهند هم چنان قربانی بمانند!- باشیم.

مهسا

[چشمک]

خرس قهوه ای

فکر می کنم همین که جواب نداده یعنی حسابی داشته از حرص می ترکیده! :))