آخر قصه قابل پیش‌بینی است

تصمیم گرفتم که مریض باشم و اصولن سرکار نروم. نرفتم. فکر کردم این یک روزم را نفروشم. برای خودم باشم. خودم چه می‌خواستم؟ نمی‌دانستم.

ماندم توی خانه و دو-سه ‌ساعتی به درو دیوار نگاه کردم. بعد آب‌پاش را بردم کنار گل‌دان ریحان‌ها و هی پیس‌پیس خیس‌شان کردم. جای گل‌دان‌ها را عوض کردم. برگ‌های مریض را کندم. به ماهی‌ها غذا دادم. کتاب خواندم. خانه نور داشت. خانه خوب بود. من خستگی‌هام را گذاشتم لابلای به هم ریختگی‌های همیشگی خانه. حتا نفرت‌انگیزترین کار دنیا را هم انجام دادم: لباس‌ها را تا زدم. لباس‌های کثیف رفتند توی لباس‌شویی. ولم می‌کردی خیاطی‌های هزارسال پیش را هم درمی‌آوردم و تمام‌شان می‌کردم. ولم نکردی لی‌لی. همیشه هستی.

روز قبلش خانم‌همکار بلند توی تلفن به بچه‌اش گفته بود:"نمره‌ی ورقه‌ات؟ بیست؟ باید ببینم ها! برایت جایزه می‌خرم." و من مثل همیشه حواسم نبود و عکس‌العملی نداشتم. یکی-دو ساعت بعد که در جمع همکارها اعلام کرد که پسرش ورقه‌اش را بیست شده است، فهمیدم که او پشت تلفن درحقیقت داشته با ما حرف می‌زده، نه با پسرش. هیچی نگفتم. لی‌لی پوزخند زد. من به مونیتور خیره بودم. خانم عزیز، می‌دانی من چقدر بیست گرفتم؟ بی آن‌که مفهوم بیست را بدانم، بی آن‌که حق انتخاب داشته باشم، بی آن‌که وقت کنم احساساتم به درس خواندن و بیست گرفتن دم بکشد؟ می‌دانی برای نوزده‌ها و هیجده‌ها تحقیر شدم؟ می‌دانی این فکر را که من باید کاری کنم تا عزیز باشم و به خودی‌خود بی‌ارزشم را هنوز دارم؟ می‌دانی همین الان هم برای غلط‌هام چقدر خودم را محاکمه می‌کنم؟ می‌دانی نمره‌ی بیست برای من با حالت تهوع همراه است؟ می‌دانی این حس که به من می‌گوید آدم ضعیف و بی‌ارزشی هستم و همیشه کسی باید غلط‌های مرا بگیرد، چقدر به دیگران اجازه می‌دهد که آن‌ها هم مرا له کنند؟ می‌دانی چقدر باید بدوم،‌ عرق بریزم، اشتباه کنم و پوست بیندازم تا خودم شوم؟ می‌دانی بچه نوازش می‌خواهد، عشق می‌خواهد، توجه می‌خواهد، دقت می‌خواهد، می‌دانی نمی‌شود درمان مریضی‌اش را به فردا صبح موکول کرد؟ می‌دانی من ترجیح می‌دادم نمره‌هام هشت و ده و دوازده بودند، ولی پدرم دست‌هام را می‌گرفت و مرا دور خودش می‌چرخاند، می‌چرخاند، آن‌قدر که از روی زمین بلند شوم و سرم گیج برود و منظره‌ها تبدیل به خط‌های رنگینی شوند که دور من می‌چرخند، آن‌قدر که من فکرکنم سبک هستم، خوبم، شادم، یگانه هستم؟

فردای مرخصی سرکار رفتم. رییس نگران بود که انبارها پر شده‌اند و داد می‌زد که این‌طور پیش برود، باید تولید را متوقف کنیم. من فقط به مونیتور نگاه می‌کردم. یک ماه است که هی گزارش می‌دهم که انبارها اول سال پر می‌شوند، اول ژانویه مردم رفته‌اند کریسمس کنند و کسی نیست از ما جنس بخرد، باید از قبل فکر فروشش باشیم. او هم هی سر تکان داد و گفت:"ای بابا. می‌فروشیم‌اش دیگر. این‌طوری که تو می‌گویی هم نیست ها، تازه باشد هم بالاخره یک‌طوری می‌شود." بله. الان بیا تحویل بگیر جانم. یک‌طوری شد. باید واحدت را بخوابانی. باید بچه‌ات را ببری دکتر و به خاطر تبدیل دوباره‌اش به آن‌چیزی که بود، برایش دارو بگیری و هر روز چک کنی که آیا قرص‌هایش را خورده است؟ سر جدت آن قانون "یک‌طوری می‌شود" را بینداز دور. اتفاقات منجر به همان‌چیزی هستند که باید باشد، معجزه دروغ است.

 

/ 2 نظر / 2 بازدید
کتایون

دارم فکر می کنم ینی چی تولید میشه تو سر کارتون که مردمی که میرن تعطیلات کریسمس باید بخرنش؟