های گلادیاتور

یک‌نفر را دراختیارمن گذارده‌اند که برای من کارکند. پسرکی لاغر که حداقل ده سانتی‌متر از من کوتاه‌تر است. ته‌ریش دارد. محجوب و خوش‌رو است. پدرش از کله‌گنده‌های شرکت مادر شرکت ماست. همین اول‌کار لیست محصولات مرا گرفت و چک‌کرد که کدام باارزش‌تر است و خواست که روی آن کارکند. اصلن به من نگاه‌نمی‌کند و حتا وقتی با او صحبت‌می‌کنم سعی‌دارد نگاهش در اطراف و اکناف من چرخ نخورد وبا پشتکارعجیبی به گوشه‌ی میزش خیره می‌شود. در همین گیرودار یکی از روسای این‌جا طوری به او وانمود کرده که گویا رییس من و اوست. نتیجه؟ پسرک زیر نظرمن کار می‌کند و برای بیرون‌رفتنش از او اجازه می‌گیرد. این هم بخشی از فرهنگ خوب ماست که باید برای اثبات هزارباره‌ی هر مساله بی‌ارزشی بجنگیم. اگر روی جیبت دکمه ندوزی دست‌شان را وارد جیبت می‌کنند. اگر فروتن باشی باید توسری بخوری. اگر در صف ایستاده‌ای باید به نفر جلویی بچسبانی وگرنه سه‌نفر مدعی جای‌خالی می‌شوند. اگر دوبار با همکارت بخندی کارش را به‌صورت تمیز و مرتب به تو تفویض‌اختیار می‌کند. اگر از پدرت پول توجیبی نخواهی او هم اصولن یادش می‌رود. اگر کسی با دخترت شوخی‌کرد و دعوای ناموسی راه نینداختی بعدش می‌خواهد با او بخوابد. هیچ‌کسی به حدی که خودش به‌دست آورده راضی نیست حتا اگر حد او بیشتر از حد تو باشد. هیچ‌کسی پیش خودش یک کلاه‌قاضی‌شده یک قانون دودوتا-چهارتای بر مبنای انسانیت ندارد. خوب. همین است و جز این نیست. روز و شب عربده با خلق‌خدا نتوان‌کرد. با غرغر هیچ تاثیری بر کسی نمی‌توانم بگذارم. چاره‌ای ندارم به جز آن که وضعیت خودم را -برخلاف آنچه که تربیتم از بدو کودکی تا کنون حکم می‌کرده- عوض کنم. اگر نخواهم مبارزه کنم باید تا آخرش ملازم‌رکاب باشم.

لباس گلادیاتوری سراغ نداری؟ من احتمالن گلادیاتور چندان دست و پا چلفتیی نباشم.

پ.ن.: خوب! از این زار و زره گلادیاتوری خوشم آمد. راستش همان‌طوری که داشتم زره را به تنم گره می‌زدم و گرزم را روی کله‌ی شیران و پلنگان امتحان می‌کردم، به آن آقای‌رییس گفتم:" این فرزند (کنایه از همان نیروی کوچول‌موچول خودمان) کجاست؟" آقای‌رییس گفتند:" شما نبودید. بنابراین از من اجازه‌گرفت و رفت بانک..." خوب البته من بودم و دیدم که آن‌فرزند از آقای‌رییس اجازه‌گرفت. ولی همین‌که رییس فهمید که ... لباس خوبی است این زار و زره گلادیاتوری. فقط کافی‌است بپوشی‌اش. باورکن نیازی نیست چندان هم آدم بکشی.

امضا: یک گلادیاتور پرافشنال.

 

/ 4 نظر / 2 بازدید
محمدعلی شمسی

سلام از همین پسر لاغری که نوشتید به نظرم خوب حد خودش رو می شناسه بهتره به من هم سر بزنید چونکه منم کمی حد و حدود سرم میشه راستی مایلم باهاتون لینک کنم موافق هستی موفق باشی و روز بخیر.

نازنین

نفس کش بگو و برو جلو!

خودنویس(مرآت)

سلام اول با گرز بزن تو سر همین پسرک تا یاد بگیرد وقتی با کسی حرف میزند به چهره اش نگاه کند