سلام به آشپزخانه

یک قسمت از من هست که شدیدن اصرار دارد که کیلوکیلو پیازداغ سرخ کند. اخم می کند که پیازداغش باید نازک باشد، توی روغن فراوان سرخ شود، طلایی باشد و خشک باشد. خساست در ادویه و گوشت و قارچ و مرغ و زعفران و کره و روغن و فلفل و نمک ممنوع. وقتی او کفگیر به دست می گیرد، توی آشپزخانه همه چیز تحت کنترل است. من ترسیده فرمان می برم. تندتند غذا را هم می زند، دستکش دست می کند، ظرف ها را با آب جوش می شوید، یک دستکش را با حرکتی سریع از دستش خارج می کند، نوک انگشت خیسش را می زند به قابلمه ی پلو،‌جیززز، حالا وقت دم انداختن است‌، یک دستی ظرف زردچوبه را بیرون می آورد و یک دستی درش راباز می کند و یک دستی پیمانه را پر می کند و روی غذاها می ریزد، ‌با جدیت یک مدیر شرکت نفتی شل سینک را با سفیدکننده می سابد،‌ بی آن که من بدانم چه وقت،‌ به موقع برمی گردد و زیر غذا را کم می کند،‌کمی هل و کمی زنجبیل، انگشتش را توی چشمم با تهدید تکان می دهد که بوی شان نباید تشخیص داده شوند و در این غذا فقط قرار است اثر بگذارند، ظرف ها را آب می کشد و روی جاظرفی می چیند. پلو دم کشیده،‌ برش می دارد و می گذاردش توی سینک تا ته دیگش که با سبزی و حلقه های پیاز تزیین شده ور بیاید، سالاد را سریع آماده می کند،‌ماست را که کیسه کرده می چکاند توی ظرف، ‌رویش را با سبزی معطر چرخ کرده نقش می اندازد،‌ دنبالش می دوم و بهش نمی رسم، سس را هم می زند و می ریزد توی ظرف، دور غذا را با مهارت تزیین می کند، من ایستاده ام و نگاهش می کنم،‌ پلو را برمی گرداند توی دیس،‌ قبیله می گوید که پلو نگو،‌ کیک بگو،‌ قاشق و چنگال را برق می اندازد و روی دستمال سفره می چیند،‌ غذا را بی آن که حتا یک بار چشیده باشد با خونسردی به سر میز می آورد. قبیله حمله می کند، قبیله از دستپخت تعریف می کند، او لبخند می زند و بااعتماد به نفس سر تکان می دهد و برای من ابرو بالا می اندازد که:"اینه!"

این قسمت تنها قسمت من است که اختیارش بعضی وقت ها دست من نیست و هنوز گاهی نفس می کشد، وگرنه لابد او را هم مثل بقیه ی قسمت های وجودم له کرده بودم و حتمن بعدش دراز می کشیدم و برای او هم مرثیه می خواندم و گریه می کردم.‌‌

/ 12 نظر / 2 بازدید
نمایش نظرات قبلی
سال و مه

تو من نیستی لی لی؟؟! (کامنت خصوصیت رو هم لطفاَ ببین عزیز جان!)

نوشا

توصیفاتی که کردی که خیلی پروفشنال به نظر می یاد. الان کامنت ها رو می خوندم خنده ام گرفت از اینکه آدم ماه رمضون چنین پستی بنویسه. یه جورایی ماه رمضون خوبیش به این بود که آدم خواه ناخواه فقط به غذا فکر می کرد.

پگاه

وای من شدیدا گشنه شدم دلم اون ته دیگ رو که گفتی می خواد روزه هم هستم...

دورگه

بده آقاتون این پست رو بخونه یه بار دیگه بیاد خواستگاریت! والا! نمی گی یه مشت عضب روزه میان اینجا از همه نظر دچار در هم پاشش روحی میشن؟ نه. نمیگی.

آزاده

چقدر بسیار حال کردم با این پستت و چقدر بسیار خوشحالم که میخوانمت و چقدر خوشبختم از اشنایی باهات.

عليرضا

رابطه ام با آشپزي خوب است موقع آشپزي حس خوبي دارم. هميشه دوست دارم همسرم را با يك غذاي خوشمزه غافلگير كنم. ولي اين هنر كه شما داريد من ندارم. لطفا اين قسمت از شخصيتتان را حفظ كنيد.

ابريشم

كامنت نمي گذارم ،نه ا ين كه نمي خوانم. در گودر مي خوانم و همخوان مي كنم . دوستت دارم نقاش باشي[گل]

طاها

بقیه داستان را اینجا بخوانید : بعد هم قبیله در یک چشم برهم زدن غذا را محو می کند و من می مانم و برگرداندن آشپزخانه به حالت اول که از هزار تا کوکوی دورو درست کردن سخت تر است !!!

حسین

بابا لامصب ، ارشیو وبلاگتو چرا برداشتی . من چجوری قبلی هارو که نوشتی بخونم .