نه من، منم.

خواستم خودم را معرفی کنم و بگویم من همانی هستم که لی لی هست. بگویم حرف های لی لی را من می نویسم. تعجب کند. آدرس این جا را به او بدهم.  و بعد خجالت بکشم تا بخواند. اما او امان نداد و لبخند زد:"می دانم. تو لی لی هستی!"

-          از کی فهمیدید؟

-          از همان اولی که لی لی به دنیا آمد. از همان وقت می خواندمش.

کیش و مات. خیس عرق شدم.

بیدار شدم.

این فقط یک کابوس بود.

کسانی که مرا می شناسند هیچ رابطه ای بین من و لی لی برقرار نمی کنند. گاهی در جمع های شان ایستاده ام و نظرشان را درمورد لی لی شنیده ام، با لبخندی گول، بی آن که حرفی بزنم. کسانی که مرا می شناسند، نمی دانند. من واقعی هستم و لی لی مجازی؟ البته که من مجازی هستم. من خودم را ملزم کرده ام که خودم رااحمق نشان بدهم. نبینم. تحلیل نکنم. بگذرم. بخندم. شوخی کنم. جوک بگویم. به روی خودم نیاورم. هرچه دیگران گفتند تکرار کنم. توی سرودهای شان هم خوانی کنم. سرم به کار خودم باشد. وقت راه رفتن گوشی ها را در گوشم بگذارم و نشنوم. وقتی می بینند دیده ام، چشمم را برگردانم. وانمود کنم ندیده ام. یک لبخند هم بزنم یعنی که ببینید من چقدر بی آزارم، به من کاری نداشته باشید. مرا نزنید. وقتی ناراحت می شوم، خودم راصاحب تحمل نشان بدهم. ببینید من چه صبورم. من خوبم. مدیون خوبی من باشید. وقتی دلم می خواهد گریه کنم، برایش دنبال دلیل بگردم. من منطقی هستم. از بی دلیل ها گریه ام نمی گیرد. وقتی عیبم از توی پیشانیم بیرون می زند، عرق کرده به اطراف نگاه کنم که مبادا کسی ببیند و با روسری ام رویش را بپوشانم. بعد لبخند بزنم. می بینید چقدر اوضاع آرام و عادی است؟ شما را به خدا ببینید. می بینید دیگر؟ هان؟

اما لی لی حساس است. خودش است. هروقت دلش خواست داد می کشد. هروقت دید، بر و بر توی چشمان طرف نگاه می کند. تحلیل می کند. مهم نیست درست یا غلط، روی مسایل فکر می کند. دلش خواست از کسی بدش بیاید، بدش می آید. به خودش دلداری نمی دهد. آدم ها را آن طوری که هستند می بیند. ملزم به زدن ماسک نیست. متعهد به رعایت تحمل افراد نیست. متعهد به رعایت تحمل خودش است. نشانه ها را می شناسد. خودش را مرکز دنیا می داند و تمام نشانه ها را برای خودش معنا می کند. دلش خواست کسی را دوست داشته باشد، دوستش دارد. خط نمی کشد. آدم ها را با خون و نسب و وطن و رنگ نمی شناسد. آدم ها را با خودشان می شناسد. قبول دارد که عیب های زیادی دارد. به خودش می گوید خوب که چی؟ عیب هایش را بغل می کند. دوست شان دارد.

کدام واقعی است؟

کدام واقعی است؟

 

 

/ 7 نظر / 3 بازدید
دانشمند

همین. مسئله همینه. ماسک ِ روی صورت ِ منم اینه: الکی خوشم. احمق و کودن. ساده و کله خر. درونم، دارم گریه میکنم.، عصبانیم. اما چی کار میتونم بکنم؟ آدم بیرونش رو میتونه چه کار؟ میتونه بره تو صورت مردم چی بگه؟ آدم ناچاره به جوکهای مبتذل بخنده، بحث نکنه. سر تکون بده، لبخند بزنه. بره.

مریم

فک کنم همه یه لی لیه واقعی دارن که قایمش کردن

Montra

رابطه ی این "خود" لی لی با اون "خود" لی لی، مثل رابطه ی جسم یه آدم با روحش می مونه! هر دو هستن. هر دو واقعین، هر دو... گاهی جسم آدم مراقبشه، گاهی روحش. گاهی آدم به نگاه این جایی احتیاج داره، گاهی به نگاه فرا این جایی. دو تا هستن از یکی! بعضی ها روحش رو می شناسن،‌بعضی ها جسمشو و بعضی های دیگه- که احتمالن تعدادشون خیلی کمه- هر دوشو. لی لی- بدون شک- جز دسته ی سومه. :)

عليرضا

اين همان چيزي است كه ما دنبال آنيم. هميشه نقاب بزنيم و فقط در فضاهاي اينچنيني خود واقعيمان را بي آنكه هويتمان فاش شود نشان دهيم

متین کاشانی فرید

سلام. اتفاقا چن روز پیشا تو فکر این بودم که چرا همه به دنیای اینترنتی میگن مجازی و به بیرون میگن واقعی؟؟ داشتم فکر میکردم مگه ادمها توی نت بیشتر خود واقعیشون رو نشون نمیدن؟ مگه تو دنیای به اصطلاح واقعی بیشتر خودشونو سانسور نمیکنن؟؟ میخواستم یه یادداشت در این مورد بنویسم که نوشته شما رو در همین زمینه اما به زبون دیگه خوندم... موفق باشی.

شاهرخ

چه اهمیت داره؟! مهم اینه که همه می دونن معمولا اونی که می نویسیم اونی نیست که هستیم! معمولا اونیه که دوست داریم باشیم! من هم با اسم واقعیم می نویسم ولی آدرسم رو از خیلی از آشناها مخفی کردم تا کمتر فاصله بین آنچه هستم و آنچه می نویسم تابلو بشه... راحت تر بنویسم... راحت تر...

سجاد جلیلیان

داشتم به این فکر می کردم که اگه جای تو بودم و بعد از این همه مدت تصمیم واقعی می گرفتم که در همه جای و ژیش همه کس همونی باشم که دوست دارم باشم چه احساسی بهم دست میده؟! راجبه خودم بگم. توی زندگی تا الان تاجیح دادم بمیرم تا اینکه سعی کنم بخاطر چیزهای بی ارزش دنیای که دیگران بهم میدن خودم روانکار کنم. تا حالا نشده از کسی بدم بیاد جوری وانمود کنم که متوجه نشه یا هی همچین چیزایی. یا اگه از کسی خوشم میاد بهش می گم چرا باید از عکس الامل بعدی بترسم؟ اگه خوب باشه که بیشتر دوستش خواهم داشت و اگه از دوست داشتنم سوعه استفاده کنه و منو آزار بده بخاطر حرفم که دیگه دوستش نخواهم داشت و میشه همون داستان دوست نداشتنم. یه جایی خوندم که آدمای راست گو کسایی هستن که نمی خان خودشون رو درگیره کارهایی کنند که دروغ اونارو درگیرش می کنه! مثلا دوباره دروغ گفتن و ... . . واسه اینه که میگن مرگ یبار شیونم یبار! راستشو می گم هرچی میخاد بشه بشه! فکر کنم آدم تنبلی هستم واسه اینه که مثل تو نشدم اما الان که فکر می کنم له اندازه ی کافی دلال واسه اینجوری شدن برای همه ی ما وجود داره!