دروازه های تمدن

وقتی می خواستیم ماشین مان را بخریم، من به کان گنده اش به عنوان تنها عامل مثبتش نگاه کردم. هرچه بود ما هی می خواستیم به سفر برویم و همیشه عادت داشتیم بنشینیم و حوادث غیرمترقبه ای پیش بینی کنیم. شاید سرد شود. ژاکت برداریم. باران بیاید چه؟ چتر و بارانی. حالا آمدیم گرم مان شد؟ تی شرت و شلوارک. کوه می رویم؟ کفش کوه را بردار. مهمانی باشد باید لباس مجلسی ببریم ها. موهام فر می شوند. سشوار فری سایز. دوتا پتو مسافرتی بس است؟ ... این همه لوازم روز مبادا را باید جایی جا می دادیم و صندوق عقب ماشین برای این کار خوب بود. بعد من گفتم اوکی. با وجودی که ماشین بی ریختی است، اما خوب که دقت می کنم بانمک است. مثل خودم. هیچ وقت بهم نمی گویند خوشگل، بهم می گویند نمک دارم. و این همیشه یک تناقض است لی لی. چون نمک سفید است. در حالی که من سیاهم. نتیجه؟ با ماشین بسیار همذات پنداری کردم. همسرم به مسایل دیگری در خرید ماشین دقت کرد. مسایل بی ارزشی مثل موتور و قیمت پایین و مصرف بنزین. و ما زن و شوهر خوشبخت با تفاهم بسیار ال-نودمان را خریدیم.

بلافاصله پس از خرید فهمیدیم که قفل در صندوق عقبش خیلی راحت باز می شود. مجبور شدیم به جامعه ی دزدان عزیز هر یکی دوماه یک بار یک زاپاس کمک نقدی کنیم. آخرین کمک پریروز بود که خیلی احساس خوش حالی می کردیم و رفتیم خرید کنیم.  وقتی برگشتیم دیدیم اوه اوه! جل الخالق. چه سرعتی. چه امکاناتی. مملکت مان را دوست داریم. دزدها طبق معمول در عرض نیم ساعت زاپاس را توی یک خیابان شلوغ برده بودند، ولی کمی پیچ گوشتی گرامی شان خراب بود و قفل را کامل درآورده بودند. بالاخره باید برای آموزش جوان ها و مبتدی ها هزینه کرد. و این ها درحقیقت هزینه نیست، سرمایه گذاری است. اما در صندوق عقب دیگر بسته نمی شد. روی دست اندازها در صندوق باز می شد و تا ته تهانش را مردم می دیدند. ماشین دلش گرفت. به من گفت که آن همه گه پرنده رویش بس نیست؟ حالا قرار است بقچه ی دلش را هم وسط خیابان باز کند؟ حریم شنیده ایم چیست؟

 خجالت زده رفتیم گفتیم در صندوقش را بستند و قفلش را کور کردند. دزدگیر نصب کردیم و از این قبیل قرتی بازی ها. غلط های زیادی. خوشش آمده. از آن موقع  وقتی ما را می بیند برای مان سوت می زند. دم تکان می دهد. چشمک می زند. بی جنبه است. هی ما ابرو بالا می اندازیم و بهش می گوییم هیس! و هی به همسایه ها لبخند پهن مفید می زنیم یعنی ما با این ماشین نسبتی نداریم و حالا بچه یک کاری کرده شما ببخشید. اما او با آن هیکل خجالت نمی کشد. دل مان هم نمی آید زیاد توی ذوقش بزنیم. چه کارش کنیم؟ بالاخره او هم دلش به ما خوش است.

/ 11 نظر / 2 بازدید
نمایش نظرات قبلی
بهزاد

زیبا مثل همیشه...

کیقباد

مبارک باشه . انشالله با دل خوش و تن سالم ، باهاش کلی مسافرت برید . ولی ال نود ... ولی هیچی . همون مبارک باشه !

سمیرا

ما که از صندوق ال 90 عزیزمان یک عدد لپ تاپِ عزیزتر تقدیم کردیم و بعد قضیه قفل و اینا رو گرفتیم:(((

زیبا

[بغل] دلنشین مینویسی

نازنین

ماشینتون مبارکه. هر چند فکر کنم جدید نباشه. [قلب][ماچ]

ابريشم

ببين چه كردي كه ماشين هم برات دم تكون ميده، لي لي !

پریسا

عالی نوشته بودی! :) دزدگیر رو باید از همون اول میگذاشتین.

وحيده

خيلي خيلي قشنگ مي نويسيد.

محمد

آفرين. خودم از اين تيپ آدم‌هاي محافظه‌كارم ولي آدم‌هايي مثل شما يا همسرتان را كه بي‌خيالي طي مي‌كنيد و خجسته‌دل هستيد را تحسين مي‌كنم.

محمد

يك "را" اضافي است. معذرت مي‌خواهم.