گزارش روزی که تعطیل بود

بعد روز قبل از تعطیلات آقای ما گفت که برویم شهرستان و به خانواده‌اش سر بزنیم. من خسته‌ی خواب بودم. گفتم خیر، نمی‌رویم. برای آن‌که می‌خواهم هی بخوابم و نمی‌توانم توضیح بدهم که چرا دارم این‌همه می‌خوابم و هم‌زمان نقش عروس لبخندبه‌لب مهربان و خوش‌برخورد و شوخ و نمونه را هم بازی کنم. بعد او گفت که آیا هرکاری دارد برای من می‌کند وظیفه‌اش است؟ آیا او حقی در زندگی‌اش ندارد؟ آیا نباید بعد از این‌همه مدت خسته باشد؟ حق با او بود که من مدت‌ها بود به فکر او نبودم و او مدت‌ها بود که حقی در زندگی نداشت، اما بهش گفتم که باز هم نمی‌توانم به فکرش باشم، برای آن‌که می‌خواهم به فکر خودم باشم. ببخشید. یک دل سیر گریه کردم بعد از مدت‌ها، برای آن‌که فهمیده بودم که هرکاری که آقای ما می‌کند، وظیفه‌اش نیست و آدم با هر ادعایی از یک جایی به‌بعد در زندگی‌اش تنهاست. بعد آقای ما، ما را نوازش کرد. هی نوازش کرد. غذای بین‌راهی درست کرد و فکرکرد من راضی شده‌ام که برویم. هی بهش گفتم که نمی‌رویم. فکر می‌کرد شوخی می‌کنم. اصولن آدمی هستم که همیشه همه فکر می‌کنند دارم شوخی می‌کنم و زیاد مهم نیستم. شوخی نمی‌کردم. با تمام وجودم نمی‌خواستم بروم و عروس باشم. شب که شد باورکرد که شوخی نمی‌کنم. تازه فهمید عجب دیوانه‌ی جدی‌ای هستم و تا چه حد هیچ حقی برای او قایل نیستم. بعد اخلاقش عوض شد. معمولن در مواقعی که اخلاقش عوض می‌شود، در مورد پدر و مادرم حرف‌هایی می‌زند. که آن‌ها چه آدم‌هایی هستند و روی سر من می‌رینند و من لیاقت همان‌ها را دارم. من اوایل خیلی ناراحت می‌شدم و فکر می‌کردم آدمی که عاشق است از این قبیل حرف‌ها به معشوقه‌ی خاک‌برسرش نمی‌زند. بعد فکر می‌کردم اصلن چرا با او درددل کرده‌ام؟ بعدها سعی کردم مقابله به‌مثل کنم تا حالی‌اش بشود. نمی‌شد که . پدر و مادر او نه‌تنها روی سرش نمی‌ریدند، بلکه او را به‌شدت روی سرشان حلواحلوا هم می‌کردند. حالا در این روز عزیز حرف‌های دیگری هم گفته می‌شد. این‌که من همیشه خوابم و ک.انم را از روی مبل تکان نمی‌دهم. بالاخره من خودم هم حرفی برای زده‌شدن داشتم و البته که حرف‌های قبلی هم بود: پدر و مادرم کماکان داشتند روی سرم می‌ریدند.

رفتم توی اتاق. میان خرت و پرت‌ها یک کاغذ پیدا کردم و رویش نوشتم: خانه سه‌دانگ. ماشین سه‌دانگ. فلان کوفت. دارایی‌ها را یک‌جوری قسمت کردم که بتوانم یک قبر کوچک بخرم و روی سرم را، روی ریدن‌ها را گل بگیرم. بعد رفتم به آقای‌مان گفتم که می‌خواهم ازش جدا شوم. توافقی هم بهتر می شود جدا شد. خنده‌اش گرفت. گفتم که، اصولن من آدمی نیستم که زیاد جدی‌ام بگیرند. گفتم که جدی هستم و برای اثبات ادعایم دو سه لیتر اشک در دم از چشمانم فرو ریختند. بغلم کرد. حرف‌هام را گوش داد. چرند و پرند. می‌دانی؟ چرند و پرند. بعد بوس و نوازش و این حرف‌ها. می‌دانی؟ این حرف‌ها. تا صبح کنارش خوابیده بودم و نخوابیده بودم و گریه می‌کردم. قرص خواب‌ها هم تقلبی شده‌اند آقا. من خودم آدمی هستم که روی سرم می‌رینند. می‌خواهم سرم را به ثبت برسانم. در رکوردهای گینس یا هر گی دیگری که شما می‌گویید عزیزانم. عزیزانم.

/ 15 نظر / 2 بازدید
نمایش نظرات قبلی
هاشم

سلام منم مث بقیه بچه ها چند وقتیه با نوشته هات به شکل عجیب و غلیظی حال می کنم. خیلی حس بدیه اینکه جدی باشی و جدی نگیرنت.یه جاهای آدم به صورت دورانی و آتشی می سوزه! امیدوارم توی زندگیت همیشه موفق باشی

زیبا

عالی بود غمناک و خنده دار و...منم جای شوهرت بودم دختر به این ماهی رو مگه به این راحتی از دست میدادم..

وحيده

واقعا لي لي جان خيلي قشنگ بود و همدردي كامل باهت مي كنم امروز اولين باريه كه دارم وبلاگتو مي خونم.

مهدی

حالا یه 5-6 ساعت می خواستی بخوابی ها. بیچاره رو تا مرض طلاق می بره. بعد میگن چرا جوونا ازدواج نمی کنن. خب همین کاراتونه دیگه [لبخند]

شين الف

من مدتيه وبلاگت رو مي خونم خدا وكيلي وقتي پاي اين پستت مي بيني يكي نوشته خوشم اومد و دوست داشتم و... دلت نمي خاد خفه اش كني؟ آخه غصه ادم اينقدر مايه شادي و رضايت ديگرانه؟ من هم باهات همدردي مي كنم چون شبيه مشكلت رو دارم ولي به نظرم خوشايند نيست!

آس پیک

دوست داشتنی می نویسی و توی صفحه ای که جلویم باز است این بهترین بود.

لوکی

گزارش روزی که تعطیل بود واقعا تعطیل بود ها!

گیلان

لی لی جان، بعضی از پدرمادرها اینطورند. خدابیامرز پدربزرگ من هم عنر عنر بر مادرم میرید، بعدها به برادر ِ من هم میرید، بعد به بابام میرید، کلا با اینکه عشق ِ پدری داشت و خوشبختی ِ بچه اش را میخواست، اسهال دائمی اش لاعلاج بود. من و مادرم هم صب تا شب دعوا داریم. من به اون میرینم و اون به من بی محلی میکنه. من تو روی پدرم هم چهارصد بار واستادم. نتیجه اینکه آقای پارتنر ِ زندگیم میدانه که من با خانواده ام مشکل دارم. هنوز علیه ِمن استفاده نمیکنه ازش. لابد شاید چون هنوز سالیان سال نگذشته و وقتی خیلی مسئله روی هم تلنبار بشه، اونم یه روز علیه من ازش استفاده کنه. حالا این قصه ی دراز رو گفتم که بگم، از پدر مادرت دلگیر نباش، ببخش، اما فراموش نکن. اگه یه روز بچه داشتی، کلی میدونی که به بچه نباید در زوایای مختلف رید. اگه هم بچه نداشتی، صرفا وقتی پدر مادرتت اینقدر پیر شدند که داشتند خودشان را کثیف میکردند، تو میدانی که نباید به آدمها رید. مادرم وبلاگت رو میخونه و همیشه اشک از چشماش میاد، اونوقت هاست که میفهمم تو چه قدر سختی میکشی و مادرم چه قدر بر خلاف ظاهرش درک میکنه. مواظب ِ خودت باش.