توقع

یک کمی هم از غذا ریخته بود روی میز. دل‌درد سگی پریود هم بود. عصبانی به "چ" نگاه کردم که با مهمان‌ها رفته بود و نشسته بود. نگاهم کرد. بهش اشاره کردم که بیاید و میز را جمع کند. آمد. ظرف‌ها را برداشت و زیرلب گفت:"کارکردن‌ات معلوم نیست، اما از صبح تا شب غرولندت به جاست." آهسته گفت، درست نشنیدم، از روی آهنگ کلمه‌ها، از روی آن که متاسفانه خوب می‌توانیم حرف‌های هم‌دیگر را حدس بزنیم فهمیدم چه گفت. یک لحظه یادم افتاد که حدود 40-50 روز است که مامان‌اش پیش ماست. دهقان فداکار نیستم. رفتم پیش گوش‌اش یواش گفتم:" گه زیادی نخور." پچ‌پچ کرد:"همه‌اش را تو بخور." آهسته و با خشم گفتم:"همین‌الان که این جا ایستاده‌ام، دارم می‌خورم."

از آشپزخانه که بیرون می‌آمدم، مامان‌اش نگاهم کرد. لبخند زدم و برایش دست تکان دادم. به اتاقم رفتم.

توی پنجره برف می‌بارید. روی تخت نشسته بودم و فکر می‌کردم. فکر کردم می‌خواهم از زندگی خودم بروم. از آدم‌های خودم بروم. از خودم بروم. فکرکردم خوب هزار الله‌واکبر به این ایده، حالا کجا باید بروم؟ به لپ‌تاپم نگاه کردم. برش دارم و به یک کافی‌شاپ بروم و برای خودم بنویسم؟ تا چندساعت؟ به خانه‌ی خواهرم بروم؟ شک می‌کند. بروم شرکت؟ با مقنعه؟ چه بدبخت بی‌جایی هستم. خانواده‌ام؟ پوف! هه‌هه! به دوستم تلفن کنم که با من به کافی‌شاپ بیاید؟ حوصله‌ی حرف‌زدن ندارم. کافی‌شاپی که آدم را برای چندساعت نگه دارد وجود دارد؟ به پارک بروم؟ توی این سرمای لرکش کانم روی نیمکت‌های پارک یخ نمی‌زند؟ مثل دفعه‌ی پیش که از خانه بیرون زده بودم، یک ولگرد گه هیز کثافت ان نمی‌آید به من بچسبد و ول نکند؟ تنهایی. جایی هست که آدم یکی دوساعت با خودش بنشیند و نیایند آدم را دست‌بند بزنند و ببرند؟ حقی هم هست؟ انتخابی هم هست؟

چه برفی می‌آمد.

"چ" آمد و مرا بغل کرد. فکر کردم چه چاره‌ای دارد؟ گفتم:"در این موقعیت، به جز این کار چه چاره‌ای داری؟" خودم چه جایی را دارم؟ گفتم:"فکر می‌کنی برای این‌جا نشستن‌ام حق انتخاب دارم؟ فکر می‌کنی اگر جای دیگری داشتم این‌جا می‌ماندم؟" قلبم درد داشت. قبل از این بیماری، مادرش تلاش داشت به من بفهماند که دنیا و آدم‌هاش بر اساس استانداردهای او رتبه‌بندی شده‌اند و من رتبه‌ی بسیار پایین‌تری دارم و باید از این که چنین بختی نصیبم شده است خدا را شکر کنم. گفتم:"فکر می‌کنید خیلی خوش کل و کان هستید و من باعث افتخارم است که به شما فامیل محترم خدمت کنم؟" بالش را پایین تخت گذاشتم و سعی کردم بخوابم. کار دیگری ازم برنمی‌آمد. هجرت از خود، استراحت از واقعیت، مرگ موقت.

فردا صبح زود، حدود ساعت چهار، از دستشویی که بیرون آمدم، از میان دو نفر مهمانی که توی هال خوابیده بودند، برادرش سرش را از روی بالش بلند کرد. گفت:"سلام لی‌لی جان. صبح به خیر." ایستادم. تاریک بود. گفت:"مامان خواب است؟ حالش چطور است؟" خواستم بگویم:"مگرمن پرستار آن‌لاین هستم؟" خواستم بگویم:"نگران‌اش هستی، برو توی اتاق بغلی و بهش سر بزن، نه این‌که این‌جا منتظر من باشی که از دستشویی بیرون بیایم." خواستم بگویم:"پیش‌فرض‌ات چیست؟ این که من باید گزارش کار بهت بدهم؟"نگفتم. از توی تاریکی کمی نگاهش کردم. آرام گفتم:"نمی‌دانم."

به طرف اتاق رفتم و خوابیدم.

 

 

 

/ 22 نظر / 3 بازدید
نمایش نظرات قبلی
زهره

[گل][ماچ]

زهره

چقدر نوشته هات خوبن لی لی جانم. با اینکه دردمان از جنس همدیگه نیست ولی انگار زخمامون یه اندازه است. کاش جایی همین نزدیکیا بودی . کاش ...........

ریحانه

مراقبت از یه مریض خیلی سخته. سعی کن حتماَ ساعتی از روز رو به خودت اختصاص بدی.

زهرا از امام زاده حسن

براتون توانی مضاعف و برای بیمارتون شفایی عاجل آرزو میکنم. برای یک بیمار سرطانی همین که ادم نمی دونه آیا فردا روز بهتریه یا نه به قدر کافی رنج آور هست. این که یک یاس ملایم مدام دور و بر آدم پرسه بزنه دلتنگی آوره. امیدوارم عشق و دعای خیر دوستدارانتون بهتون انرژی بده. خسته نباشید.

دلبرک

یه مدت نشد نوشته هات رو بخونم ارشیو هم که نیست چیکار کنم؟؟[ناراحت]

گیلدا

آدم کجا رو داره بره .. چقدر به همه چیز و همه کاری مجبوریم

تنهایی

وقتی دوره اول شیمیش تموم شد دکتر ص گفت خوب جواب داده معرفیش میکنم به جراح حالا بعد از مدتها دیکه درد نمیکشه و راحت شده ولی دیکه بین ما نیست .

فروغ

بهترین نوشته هایی‌ست که تا به حال خوانده ام.. زیبا.. سلیس.. دلنشین و واقعی..

فروغ

الان که بقیه نظرات رو خوندم دیدم چقدر احمقانه است که آدم با این حالی که تو داری از نوشته تعریف کنه.. ببخشید اگه کامنت قبلیم به نظر می یاد خیلی سطحی نوشته رو دیدم.. واقعن این طوری نبود.. از بس خوب می نویسی آدم فکر می کنه با یک فیلم خوب یا یک کتاب خوب طرفه .. نه یک زندگی واقعی.