اسب می بافم.

توی خانه تنها که می‌شوم، با خودم حرف می‌زنم. حرف‌های معمولی روزمره.

دخترفروشنده گفت:"معلومه از بس تو این مغازه و اون مغازه لباس پرو کردین، خسته شدین ها!" اولین مغازه‌ای بود که داشتم لباس می‌پوشیدم و تصمیم گرفته بودم آخرین مغازه باشد. دختر زیپ پشت لباس را بالا کشید. از بالای شانه‌ام توی آینه نگاه کرد. گفت:"پوست‌تون سفیده، همه‌رنگ بهتون میاد." سعی کردم توی آینه به پوست سبزه‌ی خودم نگاه نکنم و تعجب نکنم. لباس بسیار ساده بود، با منجوق‌های بسیار کوچک در اطراف کمر. فکر کردم چه قشنگ است. نفس‌ام را بیرون دادم. روزهای قبل به این نتیجه رسیده بودم که لباس‌هایی که توی بازار هستند، متوسط هم نیستند، وحشتناک‌اند. داشتم راضی می شدم که لباس‌های ساتن بزرگ بخرم، با سنگ‌های گنده‌گنده‌ی مشعشع روی سینه و گل‌های مصنوعی و گیپور روی کمر و بعد بیاورم خانه و همه‌ی تزیینات را از لباس جدا کنم و لباس را بپوشم و با ریخت یک خواهرشوهر موقر بی‌آزار بروم عروسی و یک گوشه‌اش بچپم تا تمام شود. دستم را روی شکم‌ام گذاشتم و گفتم:"اه. چه چاقم." توی آینه بسیار غم‌گین بودم. دختر گفت:"چاق اونجوری زشت نیستین. یه نموره چاقین. لاغرتر بشین، بهتر هم می‌شین." دستم را از روی شکم‌ام برداشتم. توی چشم‌های خودم نگاه کردم، سیاهی محض، با ارث کشیدگی چشم‌های اجداد جنوبی ناشناس. گفتم:"همین‌جوری خیلی خوبم." دختر یک لحظه سکوت کرد. گفت:"نه، من که منظورم این نبود که..." با خودم بودم، او چرا داشت جواب می‌داد؟

صبح‌اش مامان "چ" را راهی کرده بودیم تا برای یک هفته به خانه‌ی پسر دیگرش برود. از روز قبلش با فکر این‌که می‌خواهد برود، هی گریه کرده بودم. انتظار داشتم وقتی هم پشت‌سر ماشین برایش دست تکان می‌دهم، گریه‌ام بگیرد، نگرفته بود. اتفاقات وقتی رخ می‌دهند، از توانایی و آرامش خودم در پذیرفتن‌شان حیرت می‌کنم. وقتی پشت ماشین پسر بزرگش نشسته بود و داشتم پتو را روی پایش مرتب می‌کردم، گفت:"ایشالله صندلی بچه بخری، بذاری پشت ماشینت، بچه‌ت رو بذاری توش." گفتم:"ممنون. " و پاهاش را روی بالش گذاشتم. پاهاش ورم کرده‌اند. پاهای من سال‌هاست ورم دارند. در ماشین را بستم. مشاورم گفت بهتر که بچه‌دار نشدم. فکرکردم از مشاورم هم عصبانی هستم. فکر کردم از همه عصبانی هستم.

بعد از رفتنش، مامان تلفن زد. بعد از سلام، خیلی محکم و داغ گفت که می‌خواهد از بابا طلاق بگیرد. یک قاشق فرنی توی دهانم گذاشتم و گفتم خوب باشد، بگیرد. تو ذهنم بهش گفتم به تخم‌ام. این همه سال است کش داده‌اید و هی دارید طلاق می‌گیرید. فرنی طعم هل می‌داد. انگار که گفته باشم حق این کار را ندارد، یک ساعت من را توجیه کرد که باید طلاق بگیرد. کاش قبل از دنیا آمدن من طلاق گرفته بودید مامان. چه بنای سختی توی من ساختید، تلخ، سیاه، قدکشیده تا آسمان، بی‌در، بی‌پنجره، روبروی آفتاب. خشک شدم از گریه. هی پتک می‌زنم، تمام نمی‌شود. به عمر من قد می‌دهد؟ طلاق بگیرید. طلاق نگیرید. چه اهمیتی دارد؟

توی خانه تنها که هستم، به خودم می‌گویم که من از دیگران بدتر نیستم. چه شد که به خودم حق زندگی ندادم؟ به مجازات کدام گناه؟ خیلی فکر می‌کنم. خیلی از خودم دفاع می‌کنم. خیلی خودم را بغل می‌کنم. توی این دادگاه، خیلی تنها و بی‌کس هستم. و این هیچ بد نیست.

 

 

/ 13 نظر / 2 بازدید
نمایش نظرات قبلی
ناشناس

خیلی ها درون خود را حتی نمی بینند، چه برسد به اینکه دادگاه هم تشکیل دهند.. حرف زدن با خود کار فوق العاده ای است.

Catastrophe

اين سوال مدام با من است: به خودم می‌گویم که من از دیگران بدتر نیستم. چه شد که به خودم حق زندگی ندادم؟ به مجازات کدام گناه؟ من هم خيلي فكر مي كنم... خيلي و همين باعث مي شود باقي فرصت باقي مانده ام را هدر بدهم. گريه كنم!؟

گیلدا

من این دردها رو چه خوب می فهمم. آخ

آیدا

چطور می شه این همه وقت وبلاگ تو را خوند و هربار به اندازه دفعه اول بغض کرد!

خانم شین

عالی می نویسی احساست رو لی لی ... برای بار هزارم البته دارم بهت می گم. چه کنم که بعضی پستهات رسما پام رو از زمین می بره... این یکی از اون نوشته هاس... حالا هر وقت خلوت شدی یک اسمس بزن. دلم تنگ شده برات. دیدم سرت شلوغه دیگه پیله نکردم بهت.

دورا

همیشه سکوت میکردم... این بار گفتم بگویم که لی لی جان دلی..

مریم

سلام لی لی جان خوبی؟ مطمئنم منو اصلا یادت نمیاد. من 2 سال پیش وبت رو می خوندم . بعد پارسال آدرست رو گم کردم چند بار گشتم اما پیدات نکردم . بعد یه سال و نیم امروز تو ماشین یهو دلم خیلی گرفت یاد تو افتادم به خودم گفتم باید پیدات کنم و حالا پیدات کردم[قلب]. لی لی چرا آرشیو نداری یا من نمی بینم؟کاش می شد قبلیها رو هم میخوندم[نگران] لی لی جان این کلمات تو انگار لیز می خوره میره پایین ترین جای قلبم میشینه و دیگه بیرون نمیاد . خیلی خیلی نوشته هات رو دوست دارم .شایدم خودت رو اینقدر دوست دارم ... خوشحالم پیدات کردم[قلب]

آنوش

خوب اسب می بافید خانوم، خوب اسب می بافید...

ژوکر

زمان ریدر مرحوم ، می خوندیمتون و لذت می بردیم و با کمال بی رحمی کامنت نمی ذاشتیم که می دانم برای کامنت گذاشتن نمی نویسید ! القصه امروز بعد از سالها باز برگشتم ریدر و از اون جا ،‌ به این جا خواستم اجازه بگیرم برای لینک اگر اجازه بفرمایید ...